Girona, zajęcia 12 października

Biedronki

" Kto w lesie mieszka?" Czesław Janczarski
Miło jest chodzić po leśnych ścieżkach.
A wiecie dzieci, kto w lesie mieszka?
(...)

Ostatnie spotkanie z Biedronkami rozpoczęliśmy wspólnie z grupą starszą piosenką powitalną "Wesołe powitanie" https://www.youtube.com/watch?v=8HozqzBRUec. Następnie przeszliśmy do wędrówki po Polsce. Na obrazkowej mapie Polski dzieci wskazały gdzie znajduje się piękne miasto Kraków. To dawna stolica Polski. Niektórzy uczniowie już mieli okazję zwiedzać to miasto. Opowiedzieli zatem pozostałym co ciekawego znajdziemy w Krakowie.
Pani Daria przygotowała dla wszystkich prezentację o tym mieście, aby pokazać dzieciom uroki tego miejsca.
Julia z grupy Motylków ubrana w strój Krakowianki i Lluc z Biedronek w czapce krakowskiej zatańczyli krakowiaka. Dołączyliśmy to tańca i w sali szkolnej Szkoły Polskiej w Gironie zrobiło się " po krakowsku".
Po przerwie śniadaniowej przeszliśmy do zadań w grupach. Biedronki poznawały zwierzęta leśne, które pozostają w lesie na zimę i teraz  gromadzą zapasy  i przygotowują sobie kryjówki i domki. Zajęliśmy się kilkoma zwierzątkami. Był to niedźwiedź, wiewiórka i jeż. Spośród tych zwierząt tylko wiewiórka jest najbardziej pracowita, zbiera zapasy na zimę w postaci żołędzi, szyszek, orzeszków. Chowa je głęboko w dziupli albo zakopuje pod ziemią.
Niedźwiedź i jeż to śpiochy, przesypiają zimę i w związku z tym nie potrzebują zapasów zimowych. Niedźwiedź śpi w swojej gawrze, a jeż pod pierzynką z liści. Dla utrwalenia wiadomości Biedronki pomalowały wiewiórki i nakleiły orzeszki w odpowiednich miejscach, liski też otrzymały od dzieci kolorowe futerka . A starego niedźwiedzia zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy. Po przerwie na dowolne zabawy w sali wykonywaliśmy kasztanowe jeże i ludzika jesiennego.  Tego dnia nie zabrakło też jesiennych zabaw na podwórku szkolnym. Po powrocie z patio na maluszki czekała niespodzianka w formie teatrzyku " O smoku wawelskim". Było to przedstawienie przygotowane przez starszą grupę Motylków i panią Darię. Biedronki z dużym zaciekawieniem obejrzały spektakl. Przy okazji powiedzieliśmy jak należy zachowywać się w teatrze czy kinie. Było to wesołe spotkanie jesienne.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas w Szkole Polskiej,
Maria Kołomyjec i Katarzyna Bujak


Motylki 

Razem z grupą Biedronek rozpoczęliśmy zajęcia poznając kilka faktów o Krakowie. Dzieci wskazały na mapie lokalizację tego miasta. Wspomnieliśmy, że Kraków był kiedyś stolicą Polski, płynie przez niego duża rzeka - Wisła, a następnie podziwialiśmy piękny strój Krakowianki. Nawiązując do polskiej tradycji, zapoznaliśmy się również z tańcem ludowym - Krakowiakiem, oraz piosenką „Krakowiaczek jeden”, przy której akompaniamencie ćwiczyliśmy razem układ taneczny. Po przerwie śniadaniowej Motylki obejrzały i omówiły pięknie zobrazowaną legendę o Smoku Wawelskim. Bardzo spodobała się nam postać smoka ziejącego ogniem, więc z zadowoleniem przystąpiliśmy do kolejnego zadania - papierowego kolażu przedstawiającego Smoka Wawelskiego. Motylki wycinały i dopasowywały kółka o różnych kolorach i kształtach, dodały również własne elementy, jak na przykład skrzydła. Powstały kreatywne i piękne prace. Gdy skończyliśmy pracę plastyczną, stało przed nami ważne zadanie - przygotowanie teatrzyku dla młodszej grupy. Stworzyliśmy kukiełki smoka, króla, królewny oraz szewczyka, przygotowaliśmy scenerię oraz przeprowadziliśmy próby, w tym próbę generalną. Obie grupy zapoznały się z odpowiednim zachowaniem w teatrze czy kinie. Motylki bardzo cieszyły się na możliwość przygotowania przedstawienia i następnie z pomocą narratora zaprezentowały legendę o Smoku Wawelskim Biedronkom, które uważnie wysłuchały historii i nagrodziły aktorki gromkimi brawami. Pozostałą część zajęć spędziliśmy bawiąc się na świeżym powietrzu. Dziękuję za zajęcia i do zobaczenia już niedługo!


Daria

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?