III Międzynarodowe Spotkanie Projektowe “Innowacje pedagogiczne w edukacji polonijnej. Wspieranie kompetencji nauczycieli w środowisku dwu i wielojęzycznym”, Poznań 10-13.11.2023

III Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach realizacji projektu nr 2022-1-PL01-KA220-SCH-000086408.


W spotkaniu udział wzięły instytucje partnerskie:
 * Polska  - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - gospodarz spotkania
 * Hiszpania - Associació Cultural Escuela Polaca
 * Włochy -  Consiglio dell'Istruzione in lingua Polacca in Italia
 * Islandia -  Pólski Skólinn i Reykjavik
 * Turcja - Polonyalılar Kültür ve Eğitim Derneği
Program spotkania miał charakter naukowy, badawczy i innowacyjny. Nasze spotkanie zaczęliśmy od wizytacji instytucji partnerskiej na wydziale biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod przewodnictwem Pani dr Michaliny Kasprzak.

Pani Prof. UAM dr hab.Eliza Rybska przywitała wszystkich, po czym oprowadziła nas po najistotniejszych miejscach wydziału. Jednym z nich było spotkanie z Panem dr. hab. Szymonem Konwerskim, który przedstawił nam zbiory przyrodnicze, iście unikatowe. Kontynuując, mieliśmy okazję odwiedzić Centrum Neuronauki Poznawczej pod kierownictwem Prof.UAM dr. hab.Michała Klichowskiego. Byliśmy tu świadkami stymulacji mózgu poprzez grę na bazie myśli. Poza tym organizatorzy zadbali, abyśmy poznali  rezerwat przyrody ''Meteoryt Morasko'' poprzez wyprawę krajoznawczą, którą wyjaśniła nam bliżej mgr inż. Anna Klichowska. Podsumowaniem całego dnia była integracyjna kolacja. Kolejnego dnia wszyscy razem uczestniczyliśmy w obchodach Świętomarcińskich, z okazji obchodów imienin patrona głównej ulicy w mieście oraz spacerowaliśmy Traktem Królewsko-Cesarskim w Poznaniu, wsłuchując się w ciekawe opowieści o Poznaniu i jego historii opowiedziane przez dr. Mateusza Marciniaka. A my tam byliśmy i rogale świętomarcińskie jedliśmy... Na domiar wszystkiego tego dnia, obchody te łączą się z obchodami Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kulturowo zakończyliśmy dzień pełen wraże, korzystając z zaproszenia organizatorów do Teatru Nowego na spektakl pt.''Kanapka z człowiekiem''.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy wizytą w Ogrodzie Botanicznym UAM. Dzięki Pani mgr inż. Annie Klichowskiej poznaliśmy wiele gatunków drzew, kwiatów oraz historię tego niezwykłego miejsca. Ogród został założony w latach 1922-1925 na powierzchni 22 hektarów i w chwili obecnej gromadzi imponującą kolekcję ponad 7000 gatunków i odmian roślin z niemal wszystkich stref klimatyczno - roślinnych Ziemi. W dalszej części dnia wysłuchaliśmy szkoleń ''Efektywna komunikacja w środowiskach dwu i wielojęzycznych'' dr Michaliny Kasprzak.
Ostatni dzień spotkania projektowego skupił się na konferencji na wydziale studiów edukacyjnych UAM.  Uroczyście ją otworzyła Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych, prof.dr hab. Agnieszka Cybal - Michalska a o Polish PIE opowiedziała Pani dr Michalina Kasprzak. Wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać różnorodnych wystąpień wykładowców uczelni UAM oraz instytucji partnerskich. Gwarancją pozostanie fakt, że cenne informacje i doświadczenia zostaną wdrożone do dalszych działań na rzecz edukacji w kształtowaniu kompetencji współczesnego nauczyciela.

 
Dziękujemy gospodarzom i całemu zespołowi za profesjonalność, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz polską gościnność.

Małgorzata Kalinowska

Projekt „Innowacje pedagogiczne w edukacji polonijnej. Wspieranie kompetencji nauczycieli w środowisku dwu i wielojęzycznym” jest dofinansowany przez Unię Europejską.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?