Barcelona, zajęcia 25 listopada

Klub Malucha

W Klubie Malucha podczas ostatniego spotkania odbyła się wspaniała zabawa Andrzejkowa. Maluszki wraz z rodzicami wróżyły sobie przyszłe zawody, dobre wróżby na nadchodzący rok oraz losowały kolorowe piórka z magiczną mocą. Zamiast wróżby z worku wróżyliśmy za pomocą kropli atramentu i słomki, dzieci odgadywały jaki kształt mają powstałe kleksy i co one mogą przypominać. Dzieci wywróżyły sobie pieski, kotki i jednorożce. Nie mogło zabraknąć też tradycyjnej wróżby z ustawianiem butów, wybraliśmy w ten sposób królową wróżb, która mogła założyć magiczny kapelusz i nosić go do końca zajęć. Wszystkie te zabawy odbywały się oczywiście w towarzystwie naszego przyjaciela jeża Toma, którego na początku zajęć przywitaliśmy piosenką. Tradycyjnie również opowiedzieliśmy sobie o tym co dzieje się na kalendarzu - jakie mamy dni tygodnia, który miesiąc i porę roku, a także jaka pogoda panuje za oknem. Bawiliśmy się w "muzyczne pudełka" przy piosenkach: "Moje rączki, moje nóżki", "Jedzie pociąg", "Lata mucha" i "Koła autobusu". A także w ulubione zabawy maluszków w kole: "Kółko graniaste", "Baloniku nasz malutki", "Dwa kółeczka" oraz "Stary niedźwiedź" i "Chodzi lisek".


W ramach realizacji projektu ”Pielęgnowanie i przekazywanie polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia w Szkole Polskiej w Barcelonie” odbyły się warsztaty świąteczne, podczas których wykonywaliśmy świąteczne stroiki.


Zapraszam na kolejne spotkanie!
Dorota

Poziomki

Zajęcia rozpoczęły się dynamicznym blokiem zajęć ruchowych, który pozwolił dzieciom rozładować energię i przygotować się do reszty programu. Następnie skupiliśmy uwagę na tematyce bożonarodzeniowej, obejrzeliśmy kilka edukacyjnych filmików, które wprowadziły nas w atmosferę Świąt. Porozmawialiśmy również na temat tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w rodzinach. Dzieci z pasją dzieliły się swoimi obserwacjami na temat zwyczajów bożonarodzeniowych.
Po krótkiej przerwie na śniadanie udaliśmy się na przyjemny spacerek, aby spędzić czas na świeżym powietrzu.
Drugą część zajęć poświęciliśmy kreatywnej aktywności plastycznej związanej z Bożym Narodzeniem. Razem stworzyliśmy dwie piękne bombki, które będą doskonałym dodatkiem do świątecznej choinki. Dzieci z dużym zapałem angażowały się w proces tworzenia, rozwijając swoje zdolności manualne i wyobraźnię.


Po wykonaniu ozdób świątecznych przystąpiliśmy do malowania kolorowanki - choinki. Dzieci korzystały z różnorodnych kolorów, wyrażając swoją twórczość i rozwijając umiejętności motoryczne.
Zakończenie zajęć obejmowało prezentację wykonanych prac i krótką wspólną rozmowę na temat tego, co każde dziecko odkryło podczas dzisiejszych zajęć.
W trakcie zajęć również ćwiczyliśmy śpiewanie jednej z tradycyjnych polskich kolęd "Przybieżeli do Betlejem", aby zaśpiewać ją razem na spotkaniu świątecznym, które odbędzie się już za tydzień. Serdecznie zapraszamy!

Pani Basia, Pani Irena i Viola

Jagódki

Sobotnie spotkanie Jagódek z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia utrzymane zostało właśnie w tym klimacie. Na początku maluchy poznały genezę kolędy ,,Cicha Noc”. Ta niesamowita kolęda została napisana przez Josepha Mohra w jedną noc!
Następnie dzieci poznały tradycje świąteczne oraz brały udział w quizie również o świętach. Po filmie zaczęły samodzielnie wyklejać aniołki oraz choinki, które zabrały ze sobą do domu, aby 24 grudnia zawiesić na rodzinnym drzewku. Nie zabrakło tańców oraz śmiechu przy zabawie po pracy plastycznej. Po śniadaniu dzieci zaczęły stroić własne choinki, które staną się ozdobą Szkoły Polskiej  w Barcelonie. Następnie dzieci przystąpiły do kolorowania kart pracy. Pod koniec zajęć Jagódki obejrzały bajkę ,,Masza i niedźwiedź”, która również przedstawiała świąteczną scenę. A na koniec korzystając  z dobrej pogody maluchy wyszły na podwórko, aby wspólnie się pobawić oraz spędzić czas na świeżym powietrzu.

Do zobaczenia na spotkaniu świątecznym!

Pani Laura, Pani Ania i Pani Klaudia

 

Śliweczki

W minioną sobotę w grupie Śliweczek pachniało prawdziwie Świętami Bożego Narodzenia -tradycje świąteczne pozwalają nam poczuć niesamowite zapachy, które otwierają nam pokłady uśpionych emocji – wrażliwość, chęć podarowywania innym dobra, uśmiechania się, składania pięknych, ciepłych życzeń, dzielenia się z biednymi i wiele innych.
W pierwszej części zajęć porozmawialiśmy  o nadchodzących tygodniach, dzieci chętnie wymieniały się wspomnieniami z poprzednich lat z okresu świątecznego. Staraliśmy zaśpiewać 2 kolędy „Przybieżeli do Betlejem”  i „Cicha noc”. Kolędy opowiadają o wydarzeniach w śliczny sposób.
Ustaliliśmy, że czas Świąt poprzedza okres, który nazywamy ADWENTEM  - samo słowo znaczy „przyjście”, a czas powinien dla nas być miłym, radosnym oczekiwaniem.


Wykonaliśmy Kalendarz Adwentowy – zmieniając jego formę nieco, ponieważ nasz kalendarz zawiera 7 kieszonek, które przez 3 tygodnie okresu adwentowego w tym roku dzieci będą wypełniały dobrymi wiadomościami. Wiadomości w formie narysowanej lub napisanej związane z wykonaniem jakiegoś dobra odszukują Rodzice i starają się wypełnić kieszonkę słodkością  – motywując dzieci do dalszego działania. W ten sposób dzieci przyzwyczajają się do poszukiwania w codzienności takich sytuacji, w których mogą pomóc, czy zrobić coś dobrego. Zwyczaj ten narodził się w Niemczech już na początku XIX w i przetrwał do dzisiaj.

W czasie śniadania posłuchaliśmy słuchowiska „Dziewczynka z Zapałkami” https://www.youtube.com/watch?v=1FuvPErPodM– dzieci z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w opis dziewczynki, pytały „ jak to nie miała rękawiczek?” lub „naprawdę nikt nie czekał na nią z kolacją?”. Warto od czasu do czasu porozmawiać z dziećmi nawet o tych przykrych, smutnych momentach życia innych ludzi. Dzieci były bardzo wzruszone i złe, kiedy wysłuchały, że nie każdy chciał pomóc Dziewczynce. Uwrażliwiająca treść baśni na pewno zostanie zapamiętana i zaowocuje kiedyś w przyszłości w pozytywny sposób….
W czasie słuchania pojawiło się mnóstwo pytań związanych z nieznanymi wyrazami – od razu wyjaśnialiśmy co to są: zapałki, ogień, bogaci ludzie i wiele innych – dodatkowa okazja do rozwijania języka.
W przygotowaniach do Świąt, nie może zabraknąć  akcentu kuchennego, który w polskiej tradycji jest bardzo mocno i obficie umieszczony. 12 różnych potraw, a w śród nich wypieki. Korzenne ciastka – PIERNICZKI – malowane lub tylko wypieczone to tradycja wielu polskich kuchni.
Wyrobiliśmy wspólnie ciasto omawiając i nazywając poszczególne produkty. Wąchając przyprawy, które pachniały w całej sali zaraz po otwarciu. Zapach mieszanki przypraw zachwycił dzieci do tego stopnia, że po uformowaniu własnych ciastek nikt nie chciał umyć rąk (ciasto udało nam się bardzo zwarte – nie zostawało nawet w najdrobniejszym kawałku na palcach), ponieważ dzieci chciały wrócić do domu z tym zapachem.

Dziękuję Śliweczkom za niesamowicie pracowite zajęcia, za ich zachwyty i wielkie zaangażowanie.
Już prawie wszystko gotowe i chyba Św. Mikołaj też w drodze – dlatego już w najbliższą sobotę serdecznie zapraszamy na Rodzinne Spotkanie Świąteczne – do zobaczenia.
Najcieplejsze pozdrowienia, 


Joanna Tylek

 

Malinki

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej i nasze świąteczne spotkanie także. Ostatnie zajęcia zdominowały dwa tematy. Pierwszą część poświęciliśmy lekturze podręcznika, jaki Malinki otrzymały dla każdego ucznia.  Czytaliśmy  opowiadanie o tematyce świątecznej i analizowaliśmy tekst. Następnie bawiąc się językiem polskim dzieci opracowywały karty pracy sprawdzające rozumienie tekstu i wyszukiwanie wyrazów w literowym diagramie. Drugą część zajęć stanowiły warsztaty rękodzieła świątecznego. To kontynuacja realizacji projektu "Pielęgnowanie i przekazywanie polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Szkole Polskiej w Barcelonie" . Malinki przygotowywały bardzo ładne stroiki z gałązek jodłowych i szyszek, tworzyły kolorowy papierowy łańcuch,  ozdabiały butelki tworząc ciekawe lampiony i malowały wcześniej wykonane ciasteczka z masy solnej. Prace uczniów zostaną zaprezentowane podczas spotkania świątecznego.  W czasie zajęć ćwiczyliśmy też kolędy, które zaśpiewamy podczas spotkania świątecznego 2 grudnia.

Bardzo dziękuję wszystkim Malinkom za udział i zapraszam na spotkanie świąteczne,
Maria Kołomyjec, praktykantka Ania i gościnnie pani Marylka Stasiak


 

 

 

Jarzębina 

Zajęcia poświęcone były warsztatom świątecznym. Dzieci wykonały piękne dekoracje na uroczystość, która  odbędzie się drugiego grudnia w Szkole Polskiej w Barcelonie. Zrobiliśmy bałwanki z balonów , choinki  i płatki śniegu z papieru i  jelonki z kapsli. Podczas tych manualnych zadań rozmawialiśmy o planach świątecznych. Niektórzy chętnie pośpiewali kolędy.


Agata

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?