Spotkanie projektowe Erasmus Plus: “Innowacje pedagogiczne w edukacji polonijnej. Wspieranie kompetencji nauczycieli w środowisku dwu i wielojęzycznym”, Poznań 11-12 lutego

Projekt sercu bliski…


Tradycyjnie powinnam rozpocząć sprawozdanie ze spotkań nauczycieli polonijnych słowami … z wielką radością informujemy uczniów, rodziców i nasze grono pedagogiczne o rozpoczęciu realizacji nowego projektu. I choć radość jest ogromna, to nie byłabym sobą gdyby to sprawozdanie nie napisała dla Was, drodzy rodzice, uczniowie i nauczyciele, słowami z głębi serca płynącymi. I tak też się stanie. Zacznijmy jednak od początku czyli trochę formalności.
Associació Cultural Escuela Polaca reprezentowana przez panią Ewę Hojna i panią Dominikę Jarmakowską została zaproszona w dniach 11  - 12 lutego br. na I Międzynarodowe Spotkanie Projektowe dla nauczycieli polonijnych pt. “Innowacje pedagogiczne w edukacji polonijnej. Wspieranie kompetencji nauczycieli w środowisku dwu i wielojęzycznym”. Patronat i koordynację projektu objął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Studiów Edukacyjnych, Pracownia Badań nad Procesem Uczenia się,  pod szczególną opieką pani dr Michaliny Kasprzak, we współpracy z prof. UAM dr hab.Hanną Krauze- Sikorską, prof. dr hab. UAM  Elizą Rybską, dr Tomaszem Przybyłą i innymi członkami uniwersytetu. Tak to owóż los sprawił, iż nasz wieszcz, ukochany Adam Mickiewicz, tak tęskniący za swoją Litwą, pieczę nad Polonią katalońską przyjął, pod swoje skrzydła nas przygarnął i opieką nad naszym językiem objął. Do udziału w realizacji projektu zostały zaproszone również: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Polskiej w Reykjaviku, Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech i Szkoła Polonijna z Turcji. W ramach projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską, Szkoła Polska, jej  kadra kierownicza i nauczyciele brać będą udział w tworzeniu materiałów dydaktycznych, tak potrzebnych naszym uczniom, zostaną zaproszeni na szkolenia międzynarodowe, by z innymi nauczycielami polonijnymi współtworzyć i chronić polską edukację polonijną. 
Projekt ma również swoją angielską nazwę” Pedagogical Innovation in Polish diaspora education. Supporting teachers’ competences in a bilingual and multilingual environment” w skrócie Polish PIE. Tak oto projekt pięknie przez organizatorów nazwany angielskim ciastem jabłkowym, które to ciast będziemy wspólnie tworzyć i piec, a w hiszpańskim tłumaczeniu… Polską STOPĘ w edukacji odciśniemy. Zwał jak zwał, kochani rodzice i nauczyciele, cel jakże piękny i zaszczytny…słowem i czynem w pokojowy, kreatywny sposób bronić będziemy naszej polskości, naszych uczniów mobilizować do pogłębiania wiedzy na temat języka polskiego, używać języka w codziennym życiu, chwalić się nim w hiszpańskiej szkole.
Prywatnie, projekt ten jest szczególnie bliski sercu naszej pani Ewy Hojna, gdyż to właśnie ona jest wespół pomysłodawczynią idei poznawania języka polskiego przez dzieci i młodzież polonijną w sposób aktywny i kreatywny. Z drugiej strony pieczę nad projektem będzie miał ukochany uniwersytet pani Ewy, gdzie kilka kroków dalej znajdziemy Wydział Kulturoznawstwa, na którym pani Ewa studiowała. Dla niej jest więc to piękny powrót do korzeni. Sam tytuł projektu i jego intencja bliska jest przede wszystkim potrzebom dzieci polonijnych z naszych szkół. Środowisko polonijne w Katalonii to środowisko dwu, ale i wielojęzyczne, które niejednokrotnie ceduje swoje polskie korzenie na rzecz państwa zamieszkania. Dla wielu naszych rodzin język polski jest językiem czwartym, albo i piątym… no bo licząc, że edukacja jest w szkole po katalońsku i hiszpańsku, z dodatkowym językiem angielskim, to niestety na język ojczysty polskiej mamy czy polskiego taty brakuje czasu w tygodniowym grafiku… a przecież,  “Polacy nie gęsi”  jak pisał Rej, “i swój język znają”.
Nauka języka polskiego w polonijnej szkole to niekiedy jedyne źródło polskości dla ucznia, jego niewidzialna nić z polskimi korzeniami, a przede wszystkim jedyny język, w którym tak pięknie wyrażamy się o miłości do polskich dziadków, babć, cioć i wujków i całej polskiej rodziny… To język w którym słowa: KOCHAM CIĘ MAMO…można wyrazić na tysiące sposobów… bo miłość ukryta jest w zdrobnieniach, jak mamusiu, mateczko, matulu, mamciu, mamuś… i tak bez końca. Stąd też propozycja przystąpienia do projektu jest dla Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Gava szczególnym wyróżnieniem.
W ramach dwudniowego, weekendowego szkolenia przeprowadzono wielogodzinne warsztaty dla nauczycieli polonijnych pt “ Kompetencje menedżerskie w projektach międzynarodowych” a także  warsztaty pt.” MS Teams jako platforma komunikacji w międzynarodowym zespole projektowym.” Tak warsztaty,   jak i inne spotkania projektowe były okazją dla nauczycieli polonijnych do wymiany wieloletnich doświadczeń, pierwszych opinii projektowych, do wymiany pomysłów, ale i codziennych trosk co do przyszłości Polonii europejskiej. Przy wspólnych obiadach i kolacji zawiązywaliśmy pączki naszej międzynarodowej współpracy.
Polski organizator projektu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, zachwycił nas również zaproszeniem na Koncert Karnawałowy przygotowany przez Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, pt. „W rytmie tańca – od klasyki do jazzu”, który odbył się w sobotę 11 lutego 2023 r., o godz. 19.00 w Auli Uniwersyteckiej. Honorowym gościem na koncercie była była premier RP Hanna Suchocka.
Na koncercie zagrał duet fortepianowy Joanna Kaczmarska-Bieżyńska i Robert Adamczak wykonując dzieła Johannesa Brahmsa, Antonína Dvořáka oraz Gabriela Fauré. W drugiej części koncertu Big Band UAM pod dyrekcją Mirosława Kordowskiego wystąpił ze standardami instrumentalnymi i wokalnymi światowego swingu i jazz, także z hiszpańskimi rytmami.
Dla nauczycieli polonijnych, ich uczniów i rodziców zaświeciła iskierka nadziei na “pięknie jutro”, rozbudziły się marzenia, by wspólnymi siłami polonijni nauczyciele wzbudzali zainteresowanie swoich uczniów nauką języka polskiego, by polscy rodzice wzmacniali ich zaangażowanie w naukę wcale nie prostego, ale jakże pięknego języka polskiego. Czego nam wszystkim, nauczycielom, rodzicom i uczniom, gorąco życzymy w ten zimowy, lutowy dzień.

Pani Dominika i Pani Ewa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?