Pierwsze międzynarodowe szkolenie dla kadry instytucji partnerskich dotyczące realizacji projektu „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu”

W dniach od 27 do 31 sierpnia 2021 odbyło się w Białymstoku (Polska) pierwsze międzynarodowe szkolenie dla kadry instytucji partnerskich dotyczące realizacji projektu „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu” realizowanego  i współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus Plus – Akcja K02, Edukacja szkolna, Partnerstwa strategiczne na rzecz innowacji.
W ciągu pięciu dni nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych z sześciu partnerskich państw uczestniczących w projekcie - Wielkiej Brytanii, Litwy, Belgii, Irlandii, Holandii i Hiszpanii poszerzały wiedzę metodyczną dotyczącą nauczania przedmiotowego w języku polskim.  Szkolenia objęły różnorodną tematykę z zakresu pedagogiki i psychologii. Z naszej placówki uczestniczyły trzy osoby: Ewa Hojna - dyr. szkół, Maria Kołomyjec - nauczycielka w Barcelonie i Gironie i Małgorzata Kalinowska - nauczycielka w Tarragonie. Podczas szkolenia uczestniczyłyśmy w zajęciach w jednym z białostockich przedszkoli i miałyśmy okazję poprowadzić ćwiczenia z grupą 4/5 latków. W czasie trwania szkolenia nie zabrakło też czasu na poznawanie piękna ziemi białostockiej i jej przyrody. Wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego  dostarczyła nam

niezapomnianych wrażeń. W Rezerwacie Pokazowym Żubra mogliśmy zobaczyć żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych  żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym ), wilki oraz rysia. Spacer drewnianym pomostem zwanym " żebrami żubra" przez Puszczę Białowieską i zwiedzenie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży to kolejne miłe doznania podczas oglądania zbiorowisk leśnych, wodnych, życia podziemnego oraz królestwa owadów i innych bezkręgowców, flory i fauny puszczy. Interesujące były ekspozycje drapieżników oraz ptaków leśnych, a także wpływu człowieka na las. Dodatkowym atutem prezentacji wystaw była gra światła i puszczane w tle nagrania odgłosów lasu, co nadawało wszystkiemu realny obraz puszczy tętniącej życiem.
W trakcie wizyty w przedszkolu dyrektorzy szkół partnerskich projektu mieli okazję udzielić wywiadu dla TVP Polonia i regionalnego radia. https://polonia24.tvp.pl/55620139/zjazd-nauczycieli-polonijnych 

https://bialystok.tvp.pl/55606480/polonijne-szkolenia

Bardzo dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Doradztwa Metodycznego w Białymstoku za gościnność, zorganizowanie profesjonalnego szkolenia i atrakcji kulturalnych, a partnerom z pozostałych krajów uczestniczących w projekcie za współpracę i wymianę doświadczeń. Wszystkim zaś uczestnikom serdecznie dziękujemy za niepowtarzalny klimat spotkania w Białymstoku. 

Maria Kołomyjec

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?