Biblioteka Szkoły Polskiej w Barcelonie poleca: III. Złota Księga Przygód Tytusa, Romka i A’Tomka, Henryk Jerzy Chmielewski
III. Złota Księga Przygód Tytusa, Romka i A’Tomka zawiera w sobie trzy historie w formie komiksów, w których główną postacią jest Tytus de Zoo, czyli małpa uczłowieczana przez dwóch harcerzy. Autorem zarówno rysunków jak i tekstów jest Henryk Jerzy Chmielewski, lepiej znany jako Papcio Chmiel. Tytus, Romek i A’Tomek to świetna pozycja nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dorosłych, którzy chcą przypomnieć sobie trochę dziecięcej beztroski i siły wyobraźni.
Tematem pierwszej książeczki jest ochrona przyrody. Tytus wraz ze swoimi przyjaciółmi przenosi się do czasów prehistorycznych i podziwia dziką naturę, jeszcze nie zmienioną przez człowieka. Jest to świat, w którym królują zwierzęta. Do czasu… Wszystko zmienia się, gdy chłopcy odkrywają ropę i zaczynają ją wydobywać. Opary, wycieki i kłęby dymu zaczynają zanieczyszczać środowisko i utrudniają życie zwierzętom. Tytus, Romek i A’Tomek muszą naprawić swój błąd i przywrócić równowagę w naturze.
Druga książeczka przedstawia życie Tytusa jako dziennikarza. Rezolutny szympans zatrudnia się w gazecie jako goniec ale szybko wspina się po szczeblach kariery i wkrótce zostaje prawdziwym reporterem. Zaczyna inaczej patrzeć na świat, szukając coraz lepszych sensacji i wydarzeń. Podczas delegacji do innego państwa, gdzie ma zebrać materiał do gazety, spotykają go niesamowite przygody, podczas których okazuje się, że praca dziennikarza nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać.
Komiksem zamykającym Księgę Przygód jest historia o umuzykalnieniu Tytusa. Romek i A’Tomek zauważają u swego przyjaciela wielkie zainteresowanie muzyką, a raczej hałasem, który nie daje im zmrużyć oka. Postanawiają rozpocząć edukację Tytusa prezentując mu wielkie dzieła Bacha czy Chopina. Ich uczeń jednak większą przyjemność odnajduje w rytmach disco. Z czasem Tytus odkrywa, że otaczający go świat też wytwarza muzykę, którą później można wyrazić za pomocą instrumentów. Swoją wiedzą dzieli się z kosmitami, prezentując im historię muzyki od czasów prehistorycznych.
Patrycja Skrzypczyk
Komentarze
Prześlij komentarz