Barcelona, zajecia 4 maja
Zajęcia w Klubie Malucha rozpoczęły się jak zwykle. Obudziliśmy piosenką
naszego przyjaciela jeża Toma, sprawdziliśmy obecność i uzupełniliśmy
kalendarz. Następnie wspólnie udaliśmy się na boisko, gdzie wraz z całą
społecznością szkoły i zaproszonymi gośćmi krótką akademią uczciliśmy
święta majowe. Wysłuchaliśmy wierszy o polskich symbolach narodowych i Konstytucji. Dzieci ze starszych grup zaprezentowały swoje prace mówiące
o tym, z czym kojarzy im się Polska. Rozwiązaliśmy też zagadkę z
poprzednich zajęć zadaną najstarszym uczniom szkoły i rodzicom, dzięki
której dowiedzieliśmy się co znaczą "śreżoga", "gżegżółka", "zazdrostka"
i inne trudne polskie słowa.
Gdy wróciliśmy do sali, po przerwie na drugie śniadanie, kontynuowaliśmy
wspólną zabawę. W jednym z "muzycznych pudełek" pojawiła się nowa
piosenka "Podajmy sobie ręce".
Aby jeszcze bardziej uczcić majowe święta każdy maluszek wraz z rodzicem
przygotował kotylion. Wspólnie jeszcze raz opowiedzieliśmy sobie o jego
symbolice. Gdy wszystkie kotyliony były gotowe bawiliśmy się w ulubione
zabawy maluszków "Kółko graniaste", "Mam chusteczkę haftowaną",
nauczyliśmy się też nowej zabawy "Leci komar".
Na zakończenie zrobiliśmy relaksujące masażyki.
Zapraszam na następne zajęcia!
Dorota
Poziomki
Po akademii wszyscy poszli do swoich klas i nadszedł czas na śniadanie, które zjedliśmy z wielkim apetytem. Tematem następnej części spotkania było: kim chciałbym być jak będę duży? Wspólnie obejrzeliśmy bajkę edukacyjną , która pokazała nam na czym polega praca doktora, weterynarza, strażaka, policjanta, kucharza czy pilota. Potem wspólnie zaczęliśmy rysować siebie w wybranym zawodzie. Największym zainteresowaniem cieszył się zawód strażaka, weterynarza i policjanta. Po zakończeniu rysowania przeszliśmy do zabaw ruchowych. Skupiliśmy się na piosence "Głowa ,ramiona ", dzięki której dzieci powtórzyły nazwy poszczególnych części ciała. Następnie zadaniem naszych maluszków było podawanie swojego imienia czy nazwy ulubionej maskotki i klaśnięcie a także przekazanie piłki kolejnemu dziecku . Ostatnim zadaniem w ramach zajęć było przyklejanie gotowych płatków kwiatków i listków na kartce papieru. Zajęcia zakończyliśmy piosenką "Kundel bury ". Sobotnie zajęcia minęły w aktywnej i radosnej atmosferze. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy na następne.
Pani Gosia i praktykantka Ania
Jagódki
Śliweczki
Śliweczki w minioną sobotę wreszcie doczekały się efektów nakładania na karton kolorowych farb przy użyciu owoców i warzyw.
Dzieci czekały na dokończenie dzieła 2 tygodnie – udało się, do
kolorowych kształtów dołączyła wyklejanka papierów samoprzylepnych i tak
powstały nasze mozaiki, które zadedykowaliśmy Mamom z okazji
hiszpańskiego Dnia Mamy obchodzonego w pierwszą niedzielę maja.
Mozaika była kontynuacją naszej podróży w temacie „sztuki dekoracji” –
to kolejna technika artystyczna, którą artyści wykonują z małych
fragmentów ceramicznych (popatrzyliśmy na zdjęcia), dzieci zauważyły,
że nasz arkusz tworzony był w sposób spontaniczny bez przewidzianego
wzoru, a mozaiki oglądane na zdjęciach są zaprojektowanym wzorem.
Umówiliśmy się, że również stworzymy mozaikę według zaprojektowanych
wzorów.
Z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, które jest wspomnieniem
uchwalenia naszej Polskiej Konstytucji - pierwszej w Europie i drugiej na
świecie, odbyła się Akademia, w której dumnie wraz z Rodzicami wzięły
udział wszystkie grupy naszej szkoły w Barcelonie.
Odświętne, galowe stroje, flaga Polski i piękne godło nadały podniosły nastrój spotkaniu, podczas którego doskonale wybrzmiał Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Polska pieśń patriotyczna autorstwa Józefa Wybickiego, która od 1927 roku jest polskim hymnem państwowym.
Uzupełniając wiedzę naszych Śliweczek „pojechaliśmy” do Warszawy, aby poznać miejsce gdzie pracuje dzisiaj głowa państwa - Pałac Prezydencki, aby poznać flagę i herb Warszawy – stolicy Polski.
Korzystając z szablonu, odrysowaliśmy kształt Polski zaznaczając stolicę. Przyglądając się mapie opisaliśmy regiony Polski pod względem ukształtowania terenu. Dzieci bardzo starannie odrysowały północny cypel z niedowierzaniem przyjmując, że jest to teren przyległy tylko jedną częścią do reszty lądu, nazywa się Hel i jest półwyspem - otacza go woda!
Poznaliśmy miejsca, które zachęcają do odwiedzenia Warszawy: Pałac Kultury, Centrum Nauki Kopernik, Filharmonię Narodową i kilka innych – wykorzystując mini ulotki – wizytówki, które właśnie dla Śliweczek dotarły prosto ze stolicy, wykonaliśmy książeczki które pomogą nam wybrać punkty w mieście, które chcemy odwiedzić w czasie wakacyjnych podróży.
Tak jak zawsze szybko minęły nasze zajęcia, pożegnaliśmy się życząc sobie samych słonecznych dni w oczekiwaniu na kolejne spotkanie.
Dziękuję dzieciom za radosną twórczość i chęć poznawania, pozdrawiam – do zobaczenia.
Joanna Tylek
Malinki
Na pierwsze majowe zajęcia uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej w Barcelonie przyszli ubrani odświętnie. Była to wyjątkowa okazja. Świętowaliśmy Dzień Flagi Polskiej przypadający na 2-go maja i Święto Konstytucji 3 Maja. To bardzo ważne daty dla Polaków. Otóż 3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję, czyli zbiór najważniejszych praw obowiązujących w państwie. Była to pierwsza Konstytucja w Europie, a druga na świecie. Uchwalił ją Sejm Czteroletni, zwany też Sejmem Wielkim, który miał zdecydować co poprawić w kraju, aby go wzmocnić. Co roku 3 maja świętujemy rocznicę tego wydarzenia. Na początku zajęć na boisku szkolnym spotkała się cała społeczność szkolna.
Wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, czyli Hymn Polski, Pani Dyrektor Ewa Hojna skierowała do wszystkich zebranych kilka słów, a uczniowie poszczególnych grup przedstawili treści dotyczące tych ważnych wydarzeń. W drugiej części Akademii prezentowaliśmy w formie plakatów nasze wyobrażenia i skojarzenia z Polską. Na zakończenie Akademii próbowaliśmy odgadywać znaczenie bardzo trudnych polskich wyrazów. Po uroczystości wróciliśmy do sal lekcyjnych, aby kontynuować zajęcia. Malinki zajęły się przygotowywaniem przedstawienia o Koziołku Matołku. Odbyła się kolejna próba, tym razem z wykorzystaniem mikrofonu. Tego dnia zapoznaliśmy się też z biografią i dziełem słynnego Polaka - Mikołaja Kopernika. Poznaliśmy również miasto w którym się urodził - Toruń. Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku. Był astronomem , kanonikiem, prawnikiem, matematykiem, lekarzem i ekonomistą. Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata. W ramach utrwalenia wiadomości Malinki uzupełniły planszę Układu Słonecznego z zaznaczonymi orbitami sylwetami planet i ich polskimi nazwami. To był wyjątkowy dzień w naszej szkole.
Dziękujemy Malinkom za obecność i zaangażowanie,
Maria Kołomyjec i pani Nella
Jarzębina
W ostatnią sobotę odbyła się w naszej szkole akademia z okazji świąt majowych . Maj to wyjątkowy miesiąc w polskim kalendarzu historycznym. W pierwszych dniach maja obchodzone są święta szczególnie ważne dla Polek i Polaków. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą. 3 maja to święto Narodowe – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku.
Wspólne odśpiewaliśmy Hymn Polski. Uczniowie odczytali teksty o symbolach narodowych. Prezentowano plakaty stworzone podczas zajęć przez uczniów szkoły.
W części manualnej dzieci wykonały pocztówkę dla babci mieszkającej w Polsce.
Na koniec poszliśmy na podwórko.
Agata
Komentarze
Prześlij komentarz