Tarragona, zajęcia 10 lutego

Sikorki

Ach cóż to był za bal….
W sobotę 10 lutego do naszej szkoły przybyły jakże kolorowe postaci z bajek, komiksów czy opowiadań. Mogliśmy spotkać księżniczki, wróżkę, jednorożca, spidermana, astronautę…. Zajęcia rozpoczęliśmy od przedstawienia naszej nowej koleżanki Leny, następnie każda Sikorka przedstawiła się i zaprezentowała swój strój karnawałowy. Po ułożeniu puzzli ustaliliśmy, że na zajęciach będziemy mówić o Karnawale. Siedząc w kręgu wspólnymi siłami przeczytaliśmy krótką historyjkę o chłopcu i jego tacie, którzy szykowali strój dinozaura na bal przebierańców.
Ale skąd tak w ogóle wziął się karnawał? Animacja edukacyjna EDUKREDKA pomogła nam zapoznać się z tym świętem. W czasie karnawału organizowane są parady, bale, uczty, maskarady. Rozpoczyna się od święta Trzech Króli i trwa aż do wtorku przed środą popielcową. Tradycja ta wywodzi się już ze starożytnej Grecji. Obejrzeliśmy także jak na świecie świętuje się karnawał oraz zapoznaliśmy się z największym karnawałem w Rio de Janeiro. Jak zobaczyliśmy pączki czy faworki, typowe polskie słodkości w tłusty czwartek, aż sami zrobiliśmy się głodni. Po obejrzeniu filmiku wykonaliśmy karty pracy, które polegały na policzeniu odpowiednich elementów (masek, balonów itp.) oraz napisaniu słowa KARNAWAŁ, przy okazji podzieliliśmy wyraz na sylaby oraz przeliczyliśmy ilość liter.
Po śniadaniu, aby trochę odpocząć od pracy umysłowej potańczyliśmy do piosenek, które sprawdzały naszą koordynację ruchową. Następnie wykonaliśmy maski karnawałowe i obejrzeliśmy jak wyglądał karnawał u Krecika.

W drugiej części zajęć wraz z Orłami uczestniczyliśmy w balu karnawałowym. Rozpoczęliśmy od pokazu mody, każde dziecko zaprezentowało swoje przebranie, następnie wspólnie potańczyliśmy z balonami, tańce połamańce czy chu chu ua. Uczestniczyliśmy także w konkursie przechodzenia pod miotłą, która była ustawiana coraz to niżej i niżej oraz chętne osoby mogły pomalować swoje twarze.
Na zakończenie poczęstowaliśmy się ciasteczkami, obejrzeliśmy bajkę z serii Bolek i Lolek. Przed rozejściem się do domów dowiedzieliśmy się, że 14 lutego obchodzimy dzień zakochanych i dlatego uczniowie otrzymali zadanie domowe. Każde dziecko ma narysować serduszko i podarować je osobie, którą mocno kocha.

Do zobaczenia za tydzień 17 lutego.

Pozdrawiam, 

Gabrysia

Przydatne linki:
- Edukredka Karnawał https://www.youtube.com/watch?v=jYNwqgE9PMc&t=214s
 Piosenki zespołu Spoko Loko, które spodobały się dzieciom:
- chu chu ua https://www.youtube.com/watch?v=QaCxzdZfBLM
- tańce połamańce https://www.youtube.com/watch?v=MG6iPAU2b0I

Orły

Idzie luty podkuj buty...tym razem to powiedzenie bardzo się sprawdziło. Tego dnia pomimo zimnego poranka Orły ''stawiły czoło'' niskiej temperaturze i przyszły na kolejne zajęcia do Szkoły Polskiej. Przywitaliśmy serdecznie uczennicę Alexię, która zaczęła z nami naukę w starszej grupie. Witamy wśród starszaków!!!
W tym dniu dzieci przyszły przebrane za przeróżne postacie bajkowe w związku z karnawałem. Aczkolwiek najpierw zaczęliśmy zajęcia od tematu planet. Filmik pomógł nam poznać charakterystyczne cechy każdej z planet, z czego są zbudowane, ile ich jest, jakiego są koloru, która jest najgorętsza,itd https://youtu.be/yxVMhKt-cvI  Następnie dzieci poznały postać wybitnego, polskiego astronoma Mikołaja Kopernika urodzonego w Toruniu. Jak się okazało żadne dziecko nie znało tego miasta. Aczkolwiek przypomnieliśmy sobie legendę o toruńskich piernikach i teraz już wiemy, że pierniki i Kopernik pochodzą z tego samego miasta. Sam  Mikołaj podpisywał się jako Nicolaus Nicolai de Thuronia, co oznacza: „Mikołaj, syn Mikołaja, z Torunia”. Kontynuując rozmowę o Koperniku wspomnieliśmy o planetarium, teleskopie, układzie gwiazd oraz zaćmieniu księżyca. Podsumowując nowo poznany temat dzieci wykonały kartę pracy. Nie tracąc czasu, Orły zjadły śniadanie w błyskawicznym tempie, gdyż czekał na nich już plakat do wykonania. Zależało nam na czasie, gdyż w tym dniu zorganizowaliśmy bal karnawałowy i Orły przygotowały dekoracyjny plakat w kształcie pajaca.
Obie grupy połączyły swoją energię i wspólnie zebrały się w klasie Sikorek. Zabawom nie było końca, pokaz mody, malowanie twarzy, taniec z balonami, just dance...
Tego dnia było niezmiernie kolorowo i wesoło. Niech żyje bal!


Dziękuje i do zobaczenia już za tydzień.
Małgosia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?