22 Międzynarodowe Spotkanie w Lublinie w ramach projektu Erasmus Plus, luty 2024

Od 20 do 23 lutego w ramach programu Erasmus+ odbyło się kolejne Spotkanie Międzynarodowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
W spotkaniu udział wzięli ze strony organizatorów:

-przedstawiciele Departamentu Współpracy Międzynarodowej z WSPiA w Lublinie,
oraz zaproszeni partnerzy projektu:
- Stowarzyszenie Kulturalne Szkoła Polska Barcelona, Hiszpania:
- Stowarzyszenie Przyjaciół Języka Polskiego, Walencja, Hiszpania:
- Studenci  Uniwersytetów: Albania, Mołdawia.

W czasie spotkania mięliśmy możliwość poznać kolejne ważne miejsce dla Lublina i regionu związane z historią, kulturą i tradycją tej części Polski – to miód.
Zielony, czysty, piękny przyrodniczo region gdzie ludzie związani z uprawami, przyrodą umieli z niej korzystać tworząc produkty zdrowe i potrzebne w codziennym życiu. Przedstawiciel Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie zapoznał nas z procesem produkcji. Przedstawił  miodowe produkty – lecznicze, kosmetyczne, spożywcze.
W kolejnym dniu spotkania zaprezentowaliśmy słuchaczom WSPiA  miejsca i tradycje naszych regionów.
W formie prezentacji multimedialnych w języku angielskim zostały przedstawione:
    • Historia, sytuacja polityczna i główne tradycje Katalonii – ważnego regionu Hiszpanii.
    • Wielowiekowa tradycja hiszpańska CORRIDA – krótka definicja, historia, inspiracja dla sztuki i sławni torreadorzy.
    • Podróże do pięknych miast Hiszpanii – Sevilla, Barcelona, Malaga – konkretne przydatne informacje dotyczące koniecznego budżetu, sposoby korzystania z komunikacji, możliwości organizacyjne ze strony danej uczelni – informacje praktyczne w postaci linków odnoszących się do odpowiednich formularzy, kierujących studenta do skorzystania z możliwość wyjazdów na praktyki.
    • Walencja – jako kolejny ważny region Hiszpanii i jego tradycje – FALLAS – wielodniowe święto, w którym bierze udział większość mieszkańców, miasto wypełniają również turyści oczekujący na ostatnią niedzielę lutego, kiedy miasto rozpoczyna świętowanie, aż do 19 marca, kiedy w dniu św. Józefa patrona miasta w wielkim pochodzie kończą się uroczystości.
    • Turecka Antalya – ośrodek turystyczny i historyczny, atrakcje kulturalno–turystyczne regionu, kuchnia.
    • Wzięliśmy udział w lekcji języka katalońskiego jako drugiego po języku hiszpańskim urzędowego języka w Katalonii. Dzięki krótkim dialogom przedstawionym przez osoby uczące tego języka mogliśmy zapoznać się z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi i zauważyć, że oba języki bardzo różnią się od siebie.

Korzystamy z gościnności i pomysłowości Koordynatorów projektu, jesteśmy wdzięczni,  że każde ze spotkań pozwala nam nabywać wiedzę i nowe umiejętności, które na pewno zostaną wykorzystane w dalszej pracy w naszych szkołach.
Dziękujemy uczestnikom i partnerom za ciekawy przebieg spotkania.

Joanna Tylek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?