II Międzynarodowe Spotkanie Szkoleniowe projektu pt. "Innowacje pedagogiczne w edukacji polonijnej. Wspieranie kompetencji nauczycieli w środowisku dwu i wielojęzycznym", Islandia 22 - 25 września

W dniach od 22 do 25 września  w Reykjaviku ( Islandia ) odbyło się  II Międzynarodowe Spotkanie Szkoleniowe projektu pt. " Innowacje pedagogiczne w edukacji polonijnej. Wspieranie kompetencji nauczycieli w środowisku dwu i wielojęzycznym". Gospodarzem spotkania była Szkoła Polska w Reykjaviku im. Janusza Korczaka / Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Polskiej w Reykjaviku.

W szkoleniu wzięły udział następujące instytucje:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
- Associació Cultural Escuela Polaca / Stowarzyszenie Kulturalne Szkoła Polska, Hiszpania
- Consiglio dell'Istruzione in lingua Polacca in Italia / Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech
- Polonyalılar Kültür ve Eğitim Derneği, Turcja


Z Associació Cultural Escuela Polaca udział wzięły Panie- Ewa Hojna, Maria Kołomyjec i Dominika Jarmakowska.
Program spotkania był bardzo bogaty. Obejmował czas na szkolenia, prowadzenie zajęć w Szkole Polskiej w Reykjaviku im. J. Korczaka przez nauczycielki ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie oraz przyrodnicze wycieczki krajoznawcze.
Pierwszego dnia zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Bacigalupo- Pokruszyńska Margherita z Ambasady RP w Islandii.
Tematyka szkoleń : " Świat ptaków i drzew: jak zaciekawić nim dzieci" (cz.I i II)  oraz  " Ptasie Dobble, leśne bingo, jesienne mandale i nie tylko, czyli gry i zabawy przyrodnicze" ( cz. I i II ) prowadzone przez Panią Annę Klichowską z UAM w Poznaniu dostarczyły bardzo przydatnych wiadomości i wskazówek.
Wycieczki krajoznawcze do miejscowości Seltjarnarnes ( latarnia morska Gróttuviti do której można dotrzeć tylko w momencie odpływu i spacer nabrzeżem połączony z obserwacją fauny i flory islandzkiej) dostarczyły wiedzy przyrodniczej. Wizyta przy wodospadzie Gullfoss, na obszarze geotermalnym Geysir  gdzie dane nam było obserwować " wybuchy" gejzerów były niezwykłym widowiskiem działania natury. A Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), który przez blisko 900 lat stanowił centrum polityczne Islandii zaczynając od 930 roku gdzie zbierał się  parlament (Alþing), który decydował o losach mieszkańców był niezwykłym historycznym miejscem. Dopełnieniem poznawania niezwykłości Islandii było zwiedzanie stolicy Reykjaviku i wizyta w interaktywnym muzeum natury Perlan.
Dziękujemy instytucji goszczącej i wszystkim partnerom za wspaniałą atmosferę i wspólnie spędzony czas oraz za cenną wiedzę zdobytą w trakcie tego spotkania.

Projekt " Innowacje pedagogiczne w edukacji polonijnej.Wspieranie kompetencji nauczycieli w środowisku dwu i wielojęzycznym" jest dofinansowany przez Unię Europejską.

Maria Kołomyjec

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?