Gavá, zajęcia 7 października

Klub Maluszka

W minioną sobotę Maluszki w naszym Klubie po wyśpiewaniu powitalnej piosenki https://www.youtube.com/watch?v=IFj4BW0O3gI długo przyglądały się październikowej stronie książki Rok w Lesie.
Nasza cenna księga kryje w sobie mnóstwo szczegółów, które można opisywać podejmując różnorodne tematy zajęć.
Dzieci poszukiwały wszystkiego co żyje, naszych spostrzeżeń było wiele, aż padła odpowiedź DRZEWO.
Każde dziecko  umiało powiedzieć co to jest „drzewo”, a kiedy na białym papierze  - podkładzie do wspólnej pracy pojawiły się gałęzie drzew i krzewów, wszystkie Maluszki przybiegły dając wyraźnie znać, że to liście drzew.
Dzieci dotykały, wąchały, układały i mierzyły nasze gałązki porównując je do długości czegoś w pobliżu.
W ten sposób mogliśmy zauważyć różnicę w określeniu „długi”, „krótki”.
Centymetr - automatycznie zamykany bardzo zainteresował dzieci, które utrzymując pobraną miarę przykładały ją do nogi, ramienia, wysokości kolegi, bardzo dobrze radziły sobie z porównywaniem.
Każde Maluszek ułożył swój zielony zaułek, używając żywych liści, kolorowych patyczków, wybranych z planszy zwierzątek i wstążki (rzeka).
Posileni śniadaniem wzmocnionym szkolnymi owocami wyszliśmy na małe podwórko, gdzie dzieci oddały się zabawie.


Po powrocie kontynuowaliśmy zabawę piosenkami „ Tak, Nie” https://www.youtube.com/watch?v=aNXUJTXBN_Q „Głowa, ramiona kolana….”
Rozruszani wkroczyliśmy w prawdziwe konkurencje, w których wzięli udział także Rodzice.
Trudne zadanie przeniesienia na kolanach przez materac 2 pojemników wypełnionych kaszką, aby nic nie stracić – zostało wykonane, choć już samo wejście na materac było trudne.
Potem bieg z zieloną gałązką, odłożenie jej do środka pojemnika, okrążenie materaca i zabranie gałązki dla czekającej pary – ale emocje!!!
Zakończyliśmy – nadal przyglądając się i dotykając zielone listki – wykonaliśmy „zielone okienko” – umieszczając w nim kompozycję – okienka można zawiesić w oknie, będą zmieniać swój kolor i przypominać nasze spotkanie z przyrodą.
Pożegnaliśmy się wsiadając do pociągu, https://www.youtube.com/watch?v=kpVkqTKM1q8, który krążył kilka razy ……….
Bardzo dziękuję Maluszkom i Rodzicom za czas pełen aktywności i radości.


Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia niebawem.
Joanna Tylek

Żabki 1

Jesień ( Helena Bechler )


Chodzi po lesie
pogodna jesień,
rozchyla niskie gałęzie.
Liczy na ścieżkach
spadłe orzeszki,
liczy na dębach żołędzie.
I na mchu siada,
z klonami gada,
gdzie jest orzeszków najwięcej.
Patrzy ciekawie,
ile na trawie
spadłych się liści ściele.
Ile rydzyków
niosą w koszyku
Kasieńka i Marcelek

Głównym tematem zajęć były leśne dary jesieni. Na początku przeczytaliśmy wiersz o jesieni i omówiliśmy jego treść. Następnie zapoznaliśmy się z darami jesieni słuchając opowiadania z "Przedszkola w starym dębie"   https://www.youtube.com/watch?v=Xd_02t6Fal8&ab_channel=WPODSKOKACH
Żabki uważnie wsłuchiwały się w treść opowiadania , a po jego zakończeniu dyskutowaliśmy o tym,  gdzie przedszkolaczki zwierzęta wybrały się na wycieczkę i jakie spotkały ich przygody.
Po przerwie śniadaniowej i zabawach na podwórku szkolnym wykonaliśmy bardzo interesujące  prace plastyczne. Było to zadanie wymagające od dzieci kreatywności i wyobraźni. Chodziło o to, żeby z leśnych darów jesieni ułożyć ciekawe kompozycje. Żabki wykazały się niezwykle dużą pomysłowością.
Proszę tylko popatrzeć na zdjęcia!!!!! Brawo Maluszki!!!!
W czasie zajęć towarzyszyły nam piosenki o tematyce jesiennej.


Bardzo dziękuję Żabkom za dzisiejsze spotkanie i zapraszam na kolejne,
Maria Kołomyjec
 

Żabki 2

Ostatnie zajęcia w Szkole Polskiej  były bajkowe. Zaczęliśmy od bajki krótkometrażowej na podstawie której dzieci wykonały pracę plastyczną oraz wzbogaciliśmy swoje słownictwo.   Następnie wprowadziliśmy zdrobnienia z którymi dzieci sobie świetnie poradziły. Nie zabrakło również gier na ćwiczenie pamięci takie jak bajkowe memory. Kreatywne myślenie utrwalające słownictwo u dzieci utrwaliliśmy ćwiczeniem na skojarzenia. Każde dziecko dostawało kategorie np. plaża i musiało powiedzieć w przeciągu minuty jakie rzeczy znajdują się w podanym miejscu. Ten kto miał najwięcej słów wygrywał. Oczywiście dzieci pomagały sobie nawzajem i były bardzo chętne do nauki.

Na koniec ostatnie chwilę spędziliśmy na świeżym powietrzu, gdzie dzieci bawiły się na placu zabaw. Dziękujemy wszystkim dzieciom jak i rodzicom za przybycie i zapraszamy na kolejne zajęcia:)

Ania i Julia

 

Bociany

Podczas ostatnich zajęć grupa Bocianów w Barcelonie wędrowała dorzeczem rzek naszej pięknej ojczyzny. Wspólnie odszukaliśmy rzeki Polski na mapie oraz omówiliśmy te najważniejsze. Przywołaliśmy też temat zmiany stanów skupienia wody i świetnie spędziliśmy czas opracowując kartę pracy i przeprowadzając doświadczenia nawiązujące do tematu wody. Przypomnieliśmy sobie także popularne polskie przysłowia związane z wodą takie jak: „czuć się jak ryba w wodzie” czy też „przepaść jak kamień w wodzie” i wszyscy sporządzili rysunki z wybranym przez siebie przysłowiem. Oprócz tego poruszyliśmy też temat ekologii i oszczędzania wody. Nie zabrakło też oczywiście czasu na powtórki językowe! Wspólnie przypomnieliśmy sobie różnice między RZ a Ż w języku polskim i charakterystyczne słowa odwołujące się do tego zagadnienia w rodzimym języku. To były bardzo produktywne zajęcia, pełne pozytywnej energii i ważnej wiedzy. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach w Szkole Polskiej!

Wiktoria

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?