Tarragona, zajęcia 21 maja

Sikorki i Kukułki

Podczas sobotnich zajęć do klasy Sikorek "przyfrunęły'' niektóre Kukułeczki i wspólnie zaczęliśmy nasz temat dnia, czyli zabawy z wyrazami.
Nie obyło się od naszej nowej powitanki, wyliczanki i wypowiedzi.  Następnie na tablicy pojawiły się sylaby, które dzieci musiały połączyć i powiedzieć co oznaczają. Zadanie było wykonane na piątkę! Następnym ćwiczeniem było nazewnictwo obrazków z książki Cztery pory roku, oraz budowanie całych zdań. Krótka przerwa na śniadanie, podczas której utrwalaliśmy piosenkę dla naszych mam Jesteś mamo skarbem mym, a po niej swobodne zabawy tj, puzzle, rysowanie według szablonu, budowanie klocków... Pogoda za oknem wręcz zapraszała nas do wyjścia i tak też zrobiliśmy. Nasza wyprawa nie trwała długo z uwagi na wysoką temperaturę. Po powrocie do klasy wraz z grupą Kukułek i Orłów

stworzyliśmy kwiaty na zbliżający się Dzień Mamy. Jako niespodziankę wszystkie dzieci zaśpiewały swoim mamom piosenkę, którą nagraliśmy i wysłaliśmy. Miejmy nadzieję, że się ucieszyły. W nagrodę uczniowie otrzymali słodkie żelki i wspólnie obejrzeliśmy Legendę o Syrence Warszawskiej.

Dziękuje i do zobaczenia,
Małgosia


Orły i Kukułki


Nasze ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od przywitania w naszej grupie paru Kukułek. Pani Karolina nie mogła być w tym dniu w szkole, dlatego do naszej grupy dołączyli: Alan, Emma, Luana, Nina i Tomek. Usiedliśmy w kręgu i na początku każdy uczeń powiedział jak ma na imię i kilka słów o sobie, np. co lubi robić, jakie ma hobby itd. Następnie przeszliśmy do zabawy integracyjnej wprowadzającej nas w temat naszych zajęć. Zadanie polegało na pomachaniu ręką przez osoby, które tego dnia miały dobry humor, mają niebieskie oczy lub których mamy mają piwne oczy (przy okazji wyjaśniliśmy, jaki to kolor) oraz osoby, które pomagają mamie w domu. Kolejnym zadaniem było rozwiązanie zagadki:
„Kto was kocha, tak jak nikt,
I ochrania całym sercem?
I do kogo można przyjść
Z każdym smutkiem jak najprędzej?”

Uczniowie zgodnie odpowiedzieli, że są to mamy, ale tatusiowie też byli wymieniani. W tym dniu chcieliśmy skupić się na mamie, gdyż 26 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. Każda osoba z zamkniętymi oczami opowiadała o swojej mamie (jaka jest, jak wygląda). Następnie urządziliśmy pogadankę na temat skojarzeń ze słowem mama oraz jak mówimy do swoich mam (tu pojawiły się takie odpowiedzi jak mamunia, mamusia, mami czy z angielskiego mom). Dzieci z chęcią wysłuchały historii i genezy Dnia Matki na świecie:
Wszędzie na świecie świętuje się Dzień Matki, ale w różnych terminach i w odmienny sposób. Dzieci w Szwajcarii składają mamom życzenia już 11 maja.. W Austrii w Dniu Matki mamie nie wolno nic robić! Popularnym prezentem są własnoręcznie wykonane drewniane szczypce do sałaty, tace do ciasta. W USA składa się życzenia 14 maja. W prezencie, zamiast drogich prezentów, mamy dostają od dzieci kuponiki. Na kuponie może być na przykład napisane 5 całusów – to znaczy, że mama, kiedy tylko zechce, przychodzi do dzieci, podaje im kupon i ma prawo do 5 całusów. Są też inne kupony – „sprzątanie”, „zmywanie”... i mama może zrealizować kuponiki, kiedy zechce – nawet za rok, a dzieci muszą to wtedy wykonać.
Na świecie zaczęto obchodzić Dzień Matki już w 1910 roku (w Stanach Zjednoczonych). W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Dzień ten ustanowiono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie uprzytomnili sobie, a matki odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie. W dniu tym wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami miłości.
Dzieciom bardzo spodobał się pomysł z kuponikami. Każda Kukułka i każdy Orzeł wykonał po kilka kuponików, którymi obdarował mamę. Wśród pomysłów dzieci znalazły się: buziaki, przytulanie, gotowanie, sprzątanie a nawet masaż nóg. Drogie mamy zachęcam do wykorzystania kuponików.


Po wykonaniu upominków zrobiliśmy przerwę śniadaniową, podczas której kontynuowaliśmy nasze rozważania na temat dnia mamy. Aby wzbogacić słownictwo dzieci zagraliśmy w grę niedokończone zdania. Dzieci musiały dokończyć poszczególne zdania, tj.
Moja mam ma na imię….. Moja mama jest…….. Z mamą najbardziej lubię……. Gdy mama jest smutna, to ja…….. W domu mama najczęściej……. Mama lubi najbardziej…… Mama śmieje się, gdy………. Pomagam mamie w…….. Mama jest zdenerwowana, gdy……. Chciałabym/Chciałbym ofiarować mamie…..
Wszystkie dzieci wypowiadały się bardzo ciepło o swoich mamach. Okazało się, że większość dzieci się smuci, gdy mama jest smutna. Nasze mamy denerwują się na dzieci, kiedy nie słuchają rodziców. A najpiękniejszym prezentem, które chciałyby dzieci ofiarować mamie to ich serce. Brawo! Po wysłuchaniu wielu przepięknych przemyśleń, uczniowie wysłuchali wiersza Joanny Kulmowej pt. „Mamy mamę”:
Najlepsze u mamy
jest to,
że ją mamy.
Mamy ją swoją, nie cudzą.
Nie inną.
Zawsze tę samą.
I żeby nie wiem, co się stało,
mama zostanie mamą.
Tylko jedna mama na zmartwienia.
Tylko jedna na dwójkę z polskiego.
Tylko jedna od bójki z najlepszym kolegą.
Jedna od bólu zęba
i od przeziębienia.
Nie na sprzedaż.
Nie do zamiany.
Nasza
wszędzie i przez cały czas.
Więc najlepsze u mamy
jest to, że ją mamy
i że mama ma właśnie nas.


Aby trochę odpocząć od wysiłku umysłowego wyszliśmy na boisko szkolne, gdzie pogłębialiśmy nasze relacje. Po powrocie udaliśmy się do klasy pani Gosi i tam wszystkie trzy grupy razem wykonały małe upominki dla swoich mam. Przy użyciu kolorowych kartek typu Goma Eva, kolorowych patyczków powstały przepiękne kwiatki. Podczas wykonywania prezentu uczyliśmy się śpiewać refren piosenki „Jesteś mamo skarbem mym”. Na zakończenie zajęć postanowiliśmy zrobić niespodziankę naszym kochanym mamom i nagraliśmy występ dzieci, które przepięknie zaśpiewały powyższy utwór i powiedziały razem chórem: Kocham Cię Mamo!  Filmik udostępniłyśmy na naszej grupie WhatsAppowej. Przed rozejściem się do domu obejrzeliśmy legendę o Syrence Warszawskiej jedząc przepyszne żelki i ciasteczka.
    
Drogie mamy pamiętajcie o swoim święcie 26 maja i celebrujcie je razem ze swoimi rodzinami. 


Pozdrawiam,

Gabrysia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?