Dublin, 19 -24.05.2022, międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus Plus „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu’”


W dniach 19 -24.05.2022r. w Dublinie w Irlandii odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie szkoleniowe w ramach realizacji projektu Erasmus Plus (akcja KA2) pt. „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu’”, którego gospodarzem była szkoła o nazwie „Polish School Altogether”, a organizacjami partnerskimi, uczestniczącymi w spotkaniu były: Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku (Polska); Vilniaus r. Maisiagalos vaiku lopselis- darzelis ( Litwa); Associació Cultural Escuela Polaca (Hiszpania); Integrative Saturday School Limited by Guarantee (Wielka Brytania); Poolse Vereniging voor Cultuur en Onderwijs (Belgia) oraz Sitchting Nederlands Pools Centrum voor Cultuur en Educatie (Holandia).

Dnia 19go maja 2022 roku razem z Panią Ewą i Panią Marysią pojechałyśmy z wizytą do Polish School Altogether w Dublinie, aby razem z członkami sześciu innych krajów partnerskich (Irlandia, Polska, Holandia, Litwa, Belgia, Anglia), wziąć udział w wyżej wymienionym spotkaniu współfinansowanym przez program Erasmus+. Pobyt w Irlandii rozpoczęliśmy od zwiedzania Trinity College czyli uczelni, która została założona przez Elżbietę I w 1592 roku, gdzie mogliśmy podziwiać Book of Kells oraz bibliotekę uniwersytecką. Następnie zjedliśmy lunch w typowym irlandzkim barze (The Temple Bar) i poszliśmy w stronę Guinness Storehouse, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak i gdzie jest produkowane jedno z najbardziej popularnych piw na świecie. Na sam koniec zostaliśmy nim również poczęstowani w barze na samej górze budynku, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Dublina. Po drodze do domu zobaczyliśmy katedrę Świętego Patryka oraz kupiliśmy pamiątki.
Dnia 21go maja pojechaliśmy do Polish School Altogether, gdzie reprezentanci każdego kraju podzielili się metodami, które stosują w swoich szkołach. Razem z Marysią przeprowadziłyśmy lekcję, dotyczącą odkrywania muzyki, której wnioskiem było to, że muzyka jest wszędzie – w szumie morza, w świerku – i że nawet nie potrzebne są żadne instrumenty, co udowodniłyśmy na podstawie „Clap Clap Song”.  W nagrodę nasi uczniowie zostali odznaczeni medalem „Odkrywca muzyki”. Nasze 15-minutowe zajęcia zostały nagrane przez TVP Polonia. Najważniejszym członkiem publiczności był Vice-konsul RP ds. Polonii w Irlandii. Na koniec naszej wizyty w szkole mogliśmy zobaczyć apel z okazji nadchodzącego Dnia Matki, który został przygotowany przez uczniów polonijnych. Podczas apelu nie zabrakło wierszyków i piosenek dedykowanych mamie. Po zjedzeniu lunchu wróciliśmy do hotelu, gdzie odbyło się szkolenie pani Barbary Osipczuk, którego tematem była pozytywna dyscyplina w klasie. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej gali. Gośćmi specjalnymi byli: Ambasador RP w Irlandii, Anna Sochańska; Ambasador Ukrainy Larysa Gerasko; hiszpański attaché ds. edukacji w Irlandii Ana Alonso i Ana Banti; Konsul Generalny RP w Dublinie Grzegorz Sala; dyrektor ośrodka MODM w Białymstoku i koordynator programu Erasmus+ Maria

Jolanta Ambrozej; koordynator projektu Erasmus+ Mariusz Truszkowski; dyrektorowie szkół polonijnych: Ewa Hojna (Hiszpania), Ivona Marija Matveiko (Litwa), Agnieszka Piaścik (Belgia), Agata Hiller (Holania), Artemida Bury (Wielka Brytania); Dyrektorka wydziału filozofii na uczelni Trinity College Beata Sokolowska; Prezes Polish Educational Society w Irlandii Małgorzata Rosek;  Dr Anna Wuczynska z Crumlin Medical Clinic; polski artysta i projektant Paweł Jasinski; Irena Suchecka z Crosscare; artystka, piosenkarka i tancerka z „Tango Fiesta Dublin” Kristina Chaloir;  tancerz z „Tango Fiesta Dublin” Julian Brigatti. Galę poprowadziła Monika Gostomska, współzałożycielka „Polish School Altogether”. Na sam koniec uczestniczyliśmy w oficjalnej kolacji.

W niedzielę (22go maja) braliśmy udział w następujących szkoleniach: „Fikanie, brykanie na projektowym dywanie”, które prowadziła pani Agnieszka Bąbczyńska, czyli metodyczka z Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku; „Aktywizująca praca z tekstem literackim”, które poprowadziła Dr Agnieszka Kania z Uniwersytetu Jagiellońskiego; „Empatyczna edukacja literacka. Emocje i kompetencje społeczne w szkole”, które poprowadziła pani Agnieszka Handzel. Po warsztatach pojechaliśmy do centrum Dublina, by pospacerować po nim nocą i wstąpić do tradycyjnego baru, by posłuchać występu zespołu na żywo.
W poniedziałek  (23go maja) pojechaliśmy do Wicklow, nad wodospad Powerscourt, do słynnego baru Johannie Fox’s, a wieczorem na Celtic Night, czyli na kolację podczas której słuchaliśmy irlandzkiej muzyki na żywo i oglądaliśmy tradycyjne, irlandzkie tańce.

We wtorek (24go maja)  pojechaliśmy do portowego miasteczka Howth. Najpiękniejszym punktem wycieczki był spacer wzdłuż klifów i wśród zieleni. Był to cudowny widok, jak z filmów. Po zjedzeniu tradycyjnego Fish and Chips (na szczęście udało nam się ochronić przed polującymi na nasze jedzenie mewami) udaliśmy się na lotnisko i wróciliśmy do Barcelony.

Wszyscy uczestnicy byli zauroczeni pięknem Irlandii w takim stopniu, że nawet zmieniająca się pogoda z minuty na minutę nie wprawiła nas w zły humor. Udział w programie był wspaniałym doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnę. Był to bardzo intensywny i wartościowy czas, a to czego się nauczyłam podczas szkoleń na pewno wykorzystam w pracy z moimi uczniami w Tarragonie.


Pozdrawiam,
Karolina

Projekt finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?