Międzynarodowe spotkanie szkoleniowe w Belgii, Erasmus Plus ’’ Polska szkoła na emigracji.Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu’’, 18 -22.03.2022

W dniach 18 -22.03.2022r. w Geel, Belgia, odbyło się międzynarodowe spotkanie szkoleniowe w ramach realizacji projektu Erasmus Plus (akcja KA2) pt. ‘’Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu’’.   Gospodarzem spotkania była ‘’Propolonia’’ Poolse Vereniging voor Cultuur en Onderwijs (Belgia).  Organizacjami partnerskimi uczestniczącymi w spotkaniu były:


 -Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku (koordynator)

 -Vilniaus r. Maisiagalos vaiku lopselis- darzelis ( Litwa)

 -Associació Cultural Escuela Polaca (Hiszpania)

 -Integrative Saturday School Limited by Guarantee (Wielka Brytania)

 -Polish School Altogether (Irlandia)

 -Sitchting Nederlands Pools Centrum voor Cultuur en Educatie (Holandia)

Pierwszy dzień wizyty zaczęliśmy od spaceru  po parku przy opactwie Averbode. Klasztor norbertanek,  założony w 1134- 1135 przez Arnolda II, hrabiego Loon. Kościół uważany jest za swoistą syntezę baroku i gotyku. Jego mury pokryte są piaskowcem. Mogliśmy dostrzec tu,  jak historia od dawien dawna utrzymuje się do dziś dnia zwłaszcza w prezbiterium kościoła czy jego zakrystii. Sercem klasztoru jest jego dziedziniec, który emanuje ciszą i spokojem.

Ciekawostką jest, że opactwo było największym pracodawcą w gminie z uwagi na działalność drukarską. Obecnie daje schronienie uchodźcom swego czasu z Afganistanu, teraz z Ukrainy.
Na zakończenie wizyty mogliśmy spróbować piwa z tego opactwa.
Drugi dzień to spotkanie w szkole polonijnej w Geel. Przedstawiciele każdej instytucji partnerskiej zrealizowały swój program zajęć z dziećmi polonijnymi. Czynny udział w lekcji o witaminkach utwierdził nas wszystkich w przekonaniu iż warto jeść warzywa. Pomiędzy innymi występami kolegów z innych krajów mogliśmy delektować się pysznymi kanapkami i słodkościami z belgijskiej kuchni. Gościnnie mogliśmy poznać p. Barbarę Wojdę, która pełni funkcję prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, która ma na celu promowanie kultury i tradycji polskiej w Belgii.

Dzięki takim wydarzeniom zdajemy sobie sprawę jak ważna jest nasza działalność na rzecz promocji języka i kultury polskiej poza granicami kraju. W różnych krajach na całym świecie nauczyciele polonijni próbują przybliżyć Polskę w różnych dziedzinach nauk.

Nauczycielskie doświadczenia i refleksje mogliśmy wymienić na wspólnej kolacji w restauracji El Mundo, w samym centrum Geel.

Trzeciego dnia odbyła się wycieczka do stolicy Belgii, Brukseli. Siedziba króla i parlamentu belgijskiego, instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. Nasza przewodnik, Pani Danuta Zedzian, która mieszka już 40 lat w Brukseli, oprowadziła nas po najbardziej urokliwych miejscach tego miasta. Zaczynając od zamku królewskiego z XIX wieku, w którym obecnie pełnią władzę król Filip i królowa Matylda, spokrewniona z byłym prezydentem Polski B. Komorowskim, poprzez Plac Luksemburski, Katedrę św.Michała i św.Guduli, wielki plac będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII wieku, Ratusz w stylu gotyckim, Pasaż św. Huberta z 1847 zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Pałac Narodów czyli siedziba parlamentu, budynek Berlaymont siedziba Komisji Europejskiej, Manneken Pis, czyli jeden z symboli miasta, figurka siusiającego chłopca, który podobno ma w swojej garderobie ponad 2000 różnych strojów.

Kolejny dzień spotkania projektowego tym razem skupił się na szkoleniach warsztatowych. Pod czujnym okiem metodyków Pani Małgosi Lech i Pani Barbary Kędzia mogliśmy popracować nad takimi tematami: ‘’Edukację przez ruch wg koncepcji dr D.Dziamskiej w edukacji polonijnej’’ oraz ‘’Uczę się uczyć po polsku- wspomaganie umiejętności czytania uczniów szkół polonijnych’’.
Poznanie nowych metod pracy, ćwiczeń oraz poszukiwanie nowych rozwiązań z pewnością pomoże nam w codziennej pracy z uczniami polonijnymi.
Cykl warsztatów został zakończony spotkaniem koordynatorów.


W piąty, ostatni dzień, organizatorzy zabrali nas na wycieczkę do Gandawy. Pierwszy dzień wiosny przywitał nas słonecznie i był wręcz idealny na zwiedzanie średniowiecznej Gandawy, która posiada ciekawy miks cichego prowincjonalnego miasteczka i zurbanizowanego miasta. Z pięknego dworca kolejowego spacerkiem przeszliśmy do centrum miasta, Królewskiego Teatru, Sukiennic i aż do zamku Gravensteen z XII w z opactwa Św. Bawona. Bajeczne uliczki, gdzie królowały tysiące rowerów, charakterystycznych dla całej Belgii zwróciły naszą szczególną uwagę. Skosztowaliśmy żelowych nosków oraz odwiedziliśmy sklepy z jakże słynną czekoladą belgijską.

Wizyta w Gandawie, Brukseli, Geel, Averbode na zawsze zapisuje się w pamięci, a nabyte doświadczenia na pewno przydadzą się w realizacji dalszych zajęć w szkołach polonijnych.

Bardzo dziękujemy organizatorom za gościnność i organizację spotkania, a partnerom projektu za wspólnie spędzony czas, rozmowy i wymianę doświadczeń pracy dydaktycznej wśród Polonii.

Projekt ‘’Polska szkoła na emigracji.Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu’’ jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus Plus.

Małgorzata Kalinowska


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?