Międzynarodowe Spotkanie Szkoleniowe na Litwie w ramach realizacji projektu Erasmus+ pt. „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu”

W dniach 12-16 listopada 2021 w Mejszagole (Litwa) odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Szkoleniowe w ramach realizacji projektu Erasmus+ (akcja KA2) pt. „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu”.

Gospodarzem spotkania był Vilniaus r. Maisiagalos vaiku lopselis-darzelis (Żłobek-przedszkole w Mejszagole w rejonie wileńskim - Litwa). W szkoleniu wzięły udział wszystkie organizacje partnerskie:
    • Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku (Polska – koordynator projektu)
    • „ProPolonia” Poolse Vereniging voor Cultuur en Onderwijs (Belgia)
    • Integrative Saturday School Limited by Guarantee, (Wielka Brytania)
    • Sitchting Nederlands-Pools Centrum voor Cultuur en Educatie (Holandia)
    • Polish School Altogether (Irlandia)
    • Associació Cultural Escuela Polaca (Hiszpania)
Z naszej instytucji w spotkaniu wzięła udział kadra pedagogiczna ze Szkół Polskich w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels.

Pierwszego dnia w Żłobku-przedszkolu w Mejszagole odbył się uroczysty apel związany z obchodami niepodległościowymi Polski, przygotowany przez nauczycieli i dzieci w wieku przedszkolnym. Do dekoracji sali wykorzystane zostały kotyliony przygotowane przez dzieci polonijne ze wszystkich instytucji partnerskich. W uroczystości wzięli udział polscy przedstawiciele rządu litewskiego, Rita Tamašunienė – posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, starosta sejmowej Frakcji Regionów Litwy, była Minister Spraw Wewnętrznych na Litwie, Teresa Dziemieszko – Wicemer rejonu wileńskiego, Janina Klimaszewska – zastępca kierownika Wydziału Oświaty oraz Gabriela Mickiewicz –starszy specjalista Wydziału Informacji i Spraw Zagranicznych. Występy przedszkolaków oraz przegląd wirtualnych wystaw twórczych pt. „Kotyliony dla Ojczyzny” były bardzo wzruszające dla zgromadzonych gości (linki do wirtualnych wystaw znajdują się pod tekstem).
W kolejnej części spotkania pod przewodnictwem Pani Dyrektor Iwony Marii Matwiejko zwiedziliśmy sale i ogród żłobkowo-przedszkolny. W międzyczasie uzyskaliśmy informacje na temat realizowanych projektów. W przerwie kawowej skosztowaliśmy swojskich wyrobów litewskich, przygotowanych przez nauczycieli zaangażowanych w projekt. Była to prawdziwa uczta dla podniebienia! Po przerwie zwiedziliśmy Vilniaus r. Maisiagalos kun. Juzefo Obrembskio gimnazija (Gimnazjum ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole w rejonie wileńskim), czyli szkołę polską, w której uczą się dzieci od pierwszej do ostatniej klasy szkoły podstawowej. Pani Dyrektor Alfreda Jankowska przedstawiła nam historię szkoły, zaprezentowała aktywności podejmowane przez uczniów oraz oprowadziła po budynku szkoły. Następnie udaliśmy się do Maisiagalos Lietuvos didziojo kunigaikscio Algirdo gimnazja (Gimnazjum Wielkiego Księcia Litewskiego Olgierda w Mejszagole), czyli szkoły litewskiej. W murach szkoły przywitała nas Pani Dyrektor Kristina Bajevienė, a przestrzenie szkolne zaprezentował nam jeden z uczniów. Po wizytacjach w instytucjach oświatowych odwiedziliśmy Muzeum ks. Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole i udaliśmy się na pierwsze szkolenie do dworku Houwaltów w Mejszagole. W przestrzeni dworku znajdują się: Centrum Rzemiosła Tradycyjnego, Dom Kultury, biblioteka miejska i sala koncertowa, w której odbyło się szkolenie przeprowadzone przez dra Roberta Winnickiego (MODM w Białymstoku). Podczas szkolenia pt. „Myśląca szkoła, czyli jak rozwijać kreatywność uczniów szkół polonijnych” poznaliśmy różnice dotyczące myślenia konwergencyjnego i dywergencyjnego oraz przykłady ćwiczeń do zastosowania w swoich instytucjach. Zadowoleni zakończyliśmy ten dzień kolacją, próbując dań kuchni litewskiej.
Następnego dnia zwiedziliśmy przepiękne Wilno. Zaczynając od zachowanych gotyckich fragmentów muru miejskiego – Ostrej Bramy, podążaliśmy za wspaniałą przewodniczką Dorotą m.in. śladami Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Odwiedziliśmy liczne miejsca: skwerki, place, podwórka, ulicę Literacką, dzielnicę żydowską, muzea i kościoły różnych wyznań. Wilno i okolice opasane są historią raz po raz przeplatającą się z naszym krajem, mieszka tu dużo Polaków, dlatego przechadzając się uliczkami można usłyszeć piękną staropolszczyznę.

Trzeciego dnia udaliśmy się do dawnej stolicy Litwy. Troki to malownicze miasteczko, otoczone licznymi jeziorami. Jest siedzibą Karaimów – grupy etnicznej i religijnej pochodzącej z Krymu, która została sprowadzona tu w średniowieczu przez wielkiego księcia litewskiego Witolda. Podczas wycieczki zwiedziliśmy Zamek w Trokach z przełomu XIV – XV wieku, który jest uznawany za jedną z największych atrakcji Litwy. Mieści się on na największej z trzech wysp jeziora Galwe, zatem nie tylko ruiny i rekonstrukcje zamku, ale też otaczające go pejzaże zapierają dech w piersiach. W trakcie pobytu w Trokach zatrzymaliśmy się na przerwę obiadową w restauracji Karaimskiej, żeby skosztować dań tej niepowtarzalnej kuchni, na wszystkich talerzach zagościły „kibiny” w różnych wariantach smakowych. Ten dzień zakończył się niezwykle. Dzięki ogromnej pracy naszych gospodarzy mieliśmy możliwość uczestnictwa w koncercie z udziałem słynnej litewskiej piosenkarki Eweliny Saszenko w Domu Polskim z okazji 103-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Była to nie tylko niezwykła uczta muzyczna, ale też okazja do niezapomnianych wzruszeń w obecności licznie zgromadzonej Polonii.

W kolejny dzień pobytu na Litwie przedstawiciele każdej instytucji partnerskiej prowadzili zajęcia twórcze dla dzieci w wieku przedszkolnym w Żłobku-przedszkolu w Mejszagole. Nasi nauczyciele przygotowali słodką przygodę, dotyczącą powstawania miodu i jego prozdrowotnych właściwości. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach, chętnie odpowiadały na zagadki bajkowych pszczółek. Punktem, który bardzo przypadł do gustu dzieciom była degustacja różnych rodzajów miodu. Na sam koniec zatańczyliśmy wspólnie do piosenki „Zjadaj miód” w wykonaniu Misia i Margolci. Następnie, po przerwie obiadowej odbyło się szkolenie, pt. „Matematyka nie musi być trudna – gry i zabawy matematyczne z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych”. Prowadząca – Celina Borowska – Doradczyni metodyczna MODM w Białymstoku warsztatowo przedstawiła nam różne rodzaje gier matematycznych do wykorzystania z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Już niedługo tę praktyczną wiedzę nasi nauczyciele będą stosować podczas zajęć z dziećmi.

Ostatni dzień poświęciliśmy na dalsze zwiedzanie Wilna. Wraz z organizatorami odwiedziliśmy Pałac Władców, w którym ponownie odnajdowaliśmy ślady polskiej historii. Pobyt na Litwie zakończyliśmy wspólnym obiadem na Wileńskiej Wieży Telewizyjnej – najwyższym budynkiem na Litwie i jedną z najwyższych wież telewizyjnych na świecie. Mimo gęstej mgły dojrzeliśmy najważniejsze punkty na panoramie Wilna, jednak ważniejsze było dla nas to, że mogliśmy spędzić te ostatnie chwile w bardzo miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy naszym gospodarzom za ciepłe przyjęcie i doskonałą organizację całego programu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie projektowe.
 
Zapraszamy na wirtualne wystawy:

Międzynarodowa Wirtualna Wystawa Twórcza „Kotyliony dla Ojczyzny”: kotyliony ze szkół partnerskich oraz instytucji współpracujących: https://read.bookcreator.com/XQMDv8CXc1hO7a9ht4wt2s6fCy92/1jzW2jF1TkqrvNI29G8jOQ
Wirtualna Wystawa Twórcza „Kotyliony dla Ojczyzny”: kotyliony ze współpracujących szkół litewskich:
https://read.bookcreator.com/XQMDv8CXc1hO7a9ht4wt2s6fCy92/zJZ22EEORf6ZFgIvMFXrhw

Projekt „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu” jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus Plus.


Michalina Kasprzak

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?