Tarragona, zajęcia 2 października

Sikorki


Dnia 2 października w Szkole Polskiej w Tarragonie mieliśmy zaszczyt gościć nauczycieli polonijnych z różnych państw. Uczestnicy programu Erasmus + mieli okazję prowadzić zajęcia w grupie młodszej i starszej. Dzieci, na początku trochę nieśmiałe, ale rytm muzyki i instrumenty prowadzących nauczycielek z Belgii, sprawiły, iż zamieniliśmy się w różne zwierzątka, a na koniec drobne upominki wręcz uszczęśliwiły Sikorki. Dziękujemy!
Druga część zajęć dyrygowała kadra pedagogiczna z Holandii. Dzieci dowiedziały się do czego służą wiatraki oraz pod nadzorem nauczyły się je rysować. Niezapomniana lekcja, gdyż za pośrednictwem wiersza ''Abecadło'' utrwaliliśmy literki oraz ułożyliśmy słowo Polska. W prezencie dostaliśmy ramkę ze zdjęciem wiatraka z polską flagą od Szkoły Polonijnej z Holandii. Dziękujemy!
Sikorki ''odleciały'' na śniadanko, a tymczasem nasi goście odwiedzili starszą grupę, Orłów. Był czas na swobodne zabawy i chwilę relaksu. W tym czasie uczyliśmy się też piosenki ''Kto zjadł ciasteczko z pudełka z ciasteczkami''.
Po zasłużonej przerwie i śniadaniu przyszedł czas na ostatnie zajęcia z nauczycielami z Wielkiej Brytanii. Tutaj Pani Krysia swoim ciepłym głosem przypomniała dzieciom obecną porą roku pięknymi rysunkami z zagadkami. Przywiozła ze sobą Panią Jesień, za którą serdecznie dziękujemy, na pewno się nam przyda na innych zajęciach. Swoją prezentację zakończyła piosenką z naśladowaniem. Podziękowaliśmy pięknie za podarunki i za przybycie wszystkim uczestnikom. Zapraszamy ponownie!
Na zakończenie naszych jakże intensywnych i unikatowych zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych i czytanych wierszy o Polsce.

Dziękujemy,
Małgosia i Wiktoria

Orły 


Kolejne sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy od powtórki wiadomości na temat jesieni. W tym celu obejrzeliśmy film edukacyjny „Jesień – dlaczego liście zmieniają kolor” (https://www.youtube.com/watch?v=jBpVLrsm3xc&t=5s). Poznaliśmy nowe słowo chlorofil, zapoznaliśmy się również z nazwami popularnych drzew polskich (dąb, kasztanowiec, klon) oraz kształtem ich liści. Również odczytaliśmy wiersz Józefa Antoniego Birkenmajera pt. „Cztery pory roku”.
W ramach utrwalenia nazw miesięcy uczniowie wycieli i przykleili do zeszytów obrazek z podziałem na pory roku i odpowiadające im miesiące. Następnie przypomnieliśmy sobie alfabet polski. Szczególną uwagę zwróciliśmy na głoski tj. ą, ę, ć, ł, ń, ś, ź, ż. Podzieleni na dwie grupy (dzieci młodsze i starsze) uzupełniliśmy karty pracy. Młodsze Orły dodatkowo zapoznali się z nazwą: litera, sylaba, wyraz, zdanie.

Po tak intensywnej pracy zrobiliśmy przerwę śniadaniową, podczas której rozmawialiśmy o sprawach bieżących. Uczniowie również zostali poinformowani o konkursie literackim organizowanym przez szkołę w Ostrołęce.
Po przerwie odwiedzili nas nasi goście z innych krajów. Panie z Irlandii oraz z Litwy przeprowadziły krótkie zajęcia na temat jesieni. Nasze Orły świetnie sobie poradziły ze wszystkimi zadaniami, chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju aktywnościach (były piosenki, tańce oraz zadania z wiedzy ogólnej). Na zakończenie wizyty panie z Litwy zostawiły dzieciom słodki upominek, za który serdecznie dziękujemy.

Po pożegnaniu naszych gości wyszliśmy na boisko szkolne. Był to czas pogłębiania relacji koleżeńskich i wypowiadania się w języku polskim w mowie spontanicznej. Po powrocie do klasy wykonaliśmy ostatnie zadanie, które polegało na wypisaniu wyrazów na każdą literę alfabetu. Do domów rozchodziliśmy się z uśmiechami na twarzy.
Zapraszamy na kolejne zajęcia 16.10.2021.
 
Pozdrawiamy Gabrysia i Natalia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2024/2025

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?