Girona, zajęcia 16 października

Biedronki

Te zajęcia już w jesiennej scenerii zaczęliśmy komfortowo zasiadając na pufach, snując rozmyślania na temat niedawno rozpoczętej pory roku. Obejrzeliśmy jesienne fotografie i ustaliliśmy charakterystyczną dla jesieni paletę barw. Bogaci w wiedzę na temat jesiennych kolorów stworzyliśmy przepiękne ilustracje. Oczarowaliśmy farbami jesienny park, każdy zrobił to najpiękniej jak potrafił.
Stworzyliśmy również oryginalne jeże wykorzystując przy tym jedynie nasze dłonie. Dzieci miały przy tym dużo frajdy. Odkryły ciekawą technikę tworzenia, którą z pewnością będziemy wykorzystywali w przyszłości.
Podczas zajęć nie zabrakło również gier na świeżym powietrzu. Przed przygotowanymi zabawami dzieci poznały nazwy 5 gatunków drzew - brzoza, lipa, kasztanowiec, dąb i jarzębina. Wykorzystując tę wiedzę udało nam się przeprowadzić dwa konkursy - szukanie ukrytych zdjęć poznanych drzew oraz gra wykorzystująca refleks - jak najszybsze skojarzenie nazwy drzewa ze zdjęciami i dobiegnięcie do ilustracji.

Dzieci wykonały również przepiękne prace plastyczne, ćwiczące ich motorykę małą - liście dębu wyklejane plasteliną.
Nie zabrakło na zajęciach także elementu muzycznego. Czas umiliła nam piosenka "Idzie jesień".
Wybraliśmy się również na krótki spacer wokół szkolnego podwórka w poszukiwaniu oznak jesieni i udało nam się zebrać piękne jesienne liście, które później obrysowaliśmy na kartkach.
Nie mogliśmy pominąć także naszego stałego punktu bibliotecznego, ponieważ wśród naszych kolegów mamy mnóstwo fanów czytania!
Z niecierpliwością czekamy na następną sobotę zajęć!

Martyna

Motylki 

Jesienna już sobota,  16 października minęła nam, Motylom, bardzo, ale to bardzo pracowicie. Przygotowywaliśmy wspólnie książkę przestrzenną czyli lapbook w temacie Polskie Święta Narodowe w ramach projektu „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. . Zadaniem Motylków było stworzenie lapbooka z przygotowanych przez panią Dominikę materiałów, dopasowanych do poziomu wiedzy i wieku uczniów. Temat jest ciekawy, choć mógłby się wydawać trudny, ale nam się bardzo podobał.

Tematem lapbooka są trzy święta narodowe 3 maja -Dzień Konstytucji 3 maja, 11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości i 1 sierpnia-Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Temat powstania poruszymy w sobotę 23 października.  
Na początku zajęć pani Dominika przyniosła do klasy ogromne pudło z kokardą i zgadywaliśmy: Dla kogo jest prezent? Co jest w środku ? I z jakiej okazji? Kiedy pudełko zostało otworzone znaleźliśmy w nim kartkę z tortem i trzy czerwone kieszonki. W jednej z kopert poznaliśmy znaczenie pojęcia ŚWIĘTO NARODOWE i ŚWIĘTO PAŃSTWOWE. Tak zaczęliśmy składać elementy lapbooka, a pani Dominika opowiadała nam zawiłe dzieje Polski. Rozpoczęliśmy od pierwszego rozbioru Polski, potem wyjaśniliśmy sobie co to jest TRÓJPODZIAŁ WŁADZY i trochę porządziliśmy. Przeczytaliśmy postanowienia konstytucji 3 maja i ją potwierdziliśmy spisując jej prawa na  kartkach. Bardzo nam się podobała zasada LIBERUM VETO, ale rzeczywiście nie była ona dla Polski korzystna. Zabawa, która
nas bardzo zaskoczyła to układanie puzzli pt. Rzeczpospolita Polska po 1795 rok. Niby zadanie było łatwe ale na tych puzzlach nie było żadnego rysunku.  I wtedy Hugo powiedział, że przecież Polska zniknęła i nie było jej na mapie i dlatego te puzzle są białe. Jaki ten Hugo mądry. Mogliśmy również wysłuchać pieśni “Witaj maj, 3 maj” i poczuć radość Polaków z uchwalenia konstytucji  i oglądaliśmy obraz Matejki. Ach, jak on pięknie to wydarzenie namalował. Pani Dominika opowiedziała nam, że Polacy nigdy się nie poddawali zaborcom i zorganizowali bunt czyli powstania. O powstaniu listopadowym opowiadała nam przy Etiudzie Rewolucyjnej Fryderyka Chopina i poczuliśmy ducha walki. Potem wpadliśmy do Włoszech i stworzyliśmy Legiony Dąbrowskiego a razem z nim narodził się nasz hymn. Dowiedzieliśmy się, że dzięki E. Plater, A.Mickiewiczowi , J.Słowackiemu czy M. Skłodowskiej polski język i nauka nie zginęły. W końcu na
Kasztance wkroczyliśmy z generałem Piłsudskim do Warszawy i Polska wróciła na mapę Europy. Ignacy Paderewski też nam był w lapbooku potrzebny. Z całej tej radości odśpiewaliśmy hymn Polski, a po tak triumfalnym zwycięstwie  zabraliśmy się do tworzenia kotylionów, które Pani Ewa i Pani  Marysia zabiorą na konkurs na Litwę. Bardzo nam się te zajęcia podobały, a pani Dominika obiecała nam, że historię i lapbooka będziemy kontynuować i tworzyć za tydzień, dlatego też serdecznie wszystkich zapraszamy.

Dominika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2024/2025

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?