Spotkanie projektowe, Wielka Brytania 2019, " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych"

W dniach od 15 do 19 lutego odbyło się w Bristolu ( Wielka Brytania) kolejne, już piąte, międzynarodowe spotkanie dla kadry instytucji partnerskich w ramach realizacji projektu " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych". Tym razem organizacją przyjmującą partnerów projektowych z państw: Polski, Hiszpanii, Litwy, Belgii i Norwegii była Integracyjna Szkoła Sobotnia w Bristolu. Z naszej instytucji w spotkaniu projektowym udział wzięły: Ewa Hojna, Maria Kołomyjec i Gabriela Marczewska-Galimany. 
Uczestnicy z pięciu krajów będący partnerami w projekcie mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniach prowadzonych przez metodyków z Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku, prowadzić zajęcia z dziećmi polonijnymi w szkole gospodarza, zwiedzić Bristol i Bath oraz nawiązać kontakty z nauczycielami polonijnymi z Bristolu i pozostałych krajów partnerskich. 
Harmonogram pobytu zawierał oprócz czasu przeznaczonego na szkolenia i prowadzenie zajęć w Integracyjnej Szkole Sobotniej zwiedzanie pobliskiego Bath i oczywiście goszczącego nas miasta - Bristolu. I tak, dane nam było zobaczyć w Bath: łaźnie rzymskie, ogrody królewskie, boisko do rugby, katedrę anglikańską Abbey, muzeum Jane Austin - słynnej pisarki. W Bristolu natomiast zobaczyliśmy:  Maryjny Kościół, pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej, obserwatorium astronomiczne przy Bristol@Millenium Square, Bristol Cathedral, Park Brandon Hill z Cabot Tower - wieżą, która powstała w 1898 roku oraz wizytówkę miasta - Suspension Bridge, most wiszący po którym odważnie spacerowałyśmy. Zwiedziłyśmy także Bristol Museum end Art Gallery. Dziękujemy pani Dyrektor Integracyjnej Szkoły Sobotniej w Bristolu, pani Rosannie Radlińskiej -Tyma za czas spędzony razem i pokazanie nam pięknego Bath. Paniom - Krysi i Andżelice, nauczycielkom tejże szkoły, za oprowadzenie i ciekawe informacje o Bristolu. Bardzo dziękujemy zespołowi z MODM w Białymstoku, koordynującemu projekt oraz wszystkim uczestnikom szkolenia w Bristolu za spotkania i dużą porcję wiadomości oraz gotowość do dzielenia się własnymi doświadczeniami w pracy nauczyciela polonijnego.
 
Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. 

Maria Kołomyjec

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?