Girona, zajęcia 18 stycznia

Biedronki

Jakże Babciu i Dziadziu małe dziecię
dzisiaj ma Wam powinszować ?
Chyba tak, że całym sercem,
zawsze będzie Was miłować.   


Ostatnie zajęcia w Szkole Polskiej w Gironie zdominowały Święta Babci i Dziadka, które zgodnie z polską tradycją przypadają w kolejne dni 21 i 22 stycznia. Z tej okazji gościliśmy  prawdziwą polską Babcię  i polskiego Dziadka. Po powitaniu piosenką "Wesołe powitanie" https://www.youtube.com/watch?v=8HozqzBRUec usiedliśmy wygodnie, aby wysłuchać opowiadania Pani Małgosi i Pana Krzysztofa - babci
i dziadka naszych uczniów, o ich dzieciństwie - zabawach, spędzaniu wolnego czasu, zabawkach. Pani Małgosia pokazała obrazki przedstawiające zabawki jakimi się bawili, a Pan Krzysztof opowiedział w jakie zabawy wówczas bawiły się dzieci. Podsumowaniem tej części spotkania były karty pracy przedstawiające babcię i dziadka ze swoimi wnukami. Nauczyliśmy się znaczenia nowych słów - wnuczka i wnuczek.
Śniadanie szkolne tego dnia miało również wyjątkowy charakter. Po zjedzeniu jedzenia przyniesionego z domu, dzieci częstowały się polskimi cukierkami i ciastem. To był pyszny poczęstunek.
Gdy po śniadaniu wszystkie dzieci z Panią Kasią grały w grę Memory, tematycznie związaną z bajkami naszych babć i dziadków, Pani Maria wspólnie z gośćmi przygotowała niespodziankę dla dzieci.
Biedronki i Motylki zostały zaproszone na bajkę "Czerwony Kapturek". Babcia i dziadek posługując się kukiełkami przedstawili bajkę z dzieciństwa https://www.youtube.com/watch?v=PP4v3OREaZk
Było to niezwykłe przeżycie. Posłuchać wersji bajki , jakiej słuchali babcia i dziadek gdy byli małymi dziećmi.
Dzieci nagrodziły aktorów dużymi brawami. Dalsza część zajęć przebiegała w grupach. Biedronki kontynuowały temat zabaw z dawnych lat i przygotowały upominki dla babci  Małgosi i dziadka Krzysztofa.
Bawiliśmy się w " głuchy telefon", przygotowaliśmy ramki do zdjęć i wypełnialiśmy karty pracy.
Na zakończenie spotkania udaliśmy się na podwórko szkolne, aby zaczerpnąć świeżego powietrza  i bawić się w zabawy podwórkowe. Czas tego dnia upłynął nam szybciutko i radośnie.

Pozdrawiam cieplutko i dziękuję za wspólnie spędzony czas,
Maria Kołomyjec

Motylki

W sobotę, 18 stycznia, w grupie Motylków odbyły się zajęcia pełne wrażeń, które w
szczególny sposób upamiętniły Dzień Babci i Dziadka. Zaczęliśmy, jak zawsze, od wesołego powitania. Tym razem miało ono szczególny charakter, ponieważ w grupie Motylków powitaliśmy nową koleżankę, której wszyscy mieli okazję się przedstawić zanim przeszliśmy do właściwego tematu spotkania.
Pierwszą część zajęć spędziliśmy wspólnie, ponieważ odwiedziły nas dwie wyjątkowe osoby. Gośćmi specjalnymi byli dziadkowie naszych uczniów, Lluca i Bogdana – babcia Gosia i dziadek Krzyś. Opowiadali nam o swoim dzieciństwie, zabawkach, którymi się bawili, i grach, które wtedy były popularne. Najpierw wszyscy słuchaliśmy opowieści z dużym zainteresowaniem, a potem przeszliśmy do wspólnej dyskusji o naszych dziadkach i o tym jak można spędzać z nimi czas. Kolejnym punktem programu było tworzenie kart pracy. Dzieci kolorowały postaci na kartkach równocześnie dzieląc się pomysłami na fajne aktywności, które można robić z babcią i dziadkiem.
Na drugie śniadanie czekała na nas niespodzianka – dziadkowie przynieśli słodkie cukierki, a pani Marysia upiekła ciasto. Wspólne świętowanie przy stole było radosnym przerywnikiem, pełnym pysznych słodkości.


Po przerwie babcia Gosia i dziadek Krzyś przygotowali dla nas coś niezwykłego – teatrzyk kukiełkowy. W czasie kiedy nasi aktorzy przygotowywali się do przedstawienia, my graliśmy w tematyczne memory. Kiedy wszystko już było gotowe nasi goście przedstawili dzieciom bajkę o Czerwonym Kapturku. Kukiełki ożyły w ich rękach, a dzieci z zachwytem śledziły każdy ruch i każdą kwestię. Po przedstawieniu wręczyliśmy dziadkom drobne upominki. Następnie podzieliliśmy się na grupy i Motylki przystąpiły do tworzenia laurek dla swoich dziadków. Kolorowe rysunki, życzenia i serduszka były wyrazem miłości i wdzięczności, które dzieci chciały przekazać swoim babciom i dziadkom. Udało nam się także zrobić parę ćwiczeń związanych z bajką o Czerwonym Kapturku, dzięki którym powtórzyliśmy parę zasad ortograficznych i poprawnej pisowni.
W ostatniej części zajęć wróciliśmy do tematu dni tygodnia. Wysłuchaliśmy wesołej piosenki (https://www.youtube.com/watch?v=KJiXPp1jSgQ&ab_channel=doremisietv-piosenkidladzieci) i wykonaliśmy kilka ćwiczeń, dzięki którym dzieci powtórzyły sobie nazwy dni oraz ich kolejność. Na zakończenie zajęć wyszliśmy na zewnątrz, żeby wspólnie się pobawić.
Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie i zapraszamy na kolejne zajęcia w Szkole
Polskiej w Gironie!
Katarzyna Bujak


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2024/2025

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?