Spotkanie szkoleniowe "INNOWACJE PEDAGOGICZNE w EDUKACJI POLONIJNEJ. WSPIERANIE KOMPETENCJI NAUCZYCIELI W ŚRODOWISKU DWU I WIELOJĘZYCZNYM", Torredembarra 19-22 maja
W dniach 19-22 maja 2023r w Torredembarra w ramach projektu
europejskiego Erasmus Plus "INNOWACJE PEDAGOGICZNE w EDUKACJI POLONIJNEJ. WSPIERANIE
KOMPETENCJI NAUCZYCIELI W ŚRODOWISKU DWU I WIELOJĘZYCZNYM" odbyło się
pierwsze międzynarodowe spotkanie szkoleniowe.
W projekcie biorą udział następujące instytucje:
W projekcie biorą udział następujące instytucje:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska
- Associació Cultural Escuela Polaca / Stowarzyszenie Kulturalne Szkoła Polska, Hiszpania
- Szkoła Polska w Reykjaviku im. Janusza Korczaka / Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Polskiej w Reykjaviku, Islndia
- Consiglio dell'Istruzione in lingua Polacca in Italia / Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech
- Polonyalılar Kültür ve Eğitim Derneği, Turcja
Nasza organizacja miała zaszczyt być organizatorem pierwszego spotkania szkoleniowego.
Naszych gości powitał zaproszony burmistrz miasta Torredembarra, Pan Eduard Rovira Gual, a także przedstawiciel Konsulatu RP w Barcelonie, Pan Konsul Łukasz Knurowski oraz Pani Michalina Kasprzak (UAM w Poznaniu) i Pani Ewa Hojny (Stowarzyszenie Kulturalne Szkoła Polska).
Program był bardzo napięty i obfity w wiedzę merytoryczną opartą na badaniach i doświadczeniach z dziedziny biologii.
Wyjątkowość tego projektu polega na zainteresowaniu nauczycieli, a potem uczniów tematami przyrodniczymi, ma wpłynąć na pobudzanie i rozwój wrażliwości u dzieci za pomocą wykorzystania tego, co nas otacza - przyroda ogólnie rozumiana.
Wykłady dla nas przygotowała i prowadziła osoba zafascynowana biologią, posiadająca niesamowitą wiedzę, mająca pasję i doświadczenie w pracy z dziećmi w szkołach międzynarodowych, Pani dr hab. Eliza Rybska, biolog, dydaktyk biologii, doktor nauk biologicznych.
Otrzymaliśmy niesamowitą ilość wiedzy, popartej warsztatami, co - już czujemy bardzo nas zainspirowało do sięgania głębiej i wykorzystania jej w pracy z dziećmi.
Goście odwiedzili naszych uczniów podczas sobotnich zajęć w Szkole Polskiej w Barcelonie, przybliżając geografię reprezentowanych krajów i nie tylko. Każdy kraj przygotował coś więcej, dzieci z zafascynowaniem przysłuchiwały się opowieściom o ptaku Maskonurze (Islandia), odnajdując charakterystyczne dla Włoch owoce, warzywa i rośliny, wykonując też prace plastyczną tradycyjną turecką metodą naturalnego farbowania i ozdabiania - EBRU.
Pozostając cały czas w poznawaniu fauny i flory, geografii terenu, organizatorzy spotkania przygotowali dla uczestników wycieczkę i grę terenową, które odbyły się na przepięknym, malowniczym terenie rezerwatu przyrody w La Mora, Tarragona.
Kilkukilometrowa trasa pozwoliła nam na poznanie wielu gatunków roślin, krzewów, ziół i drzew. Równocześnie nasi goście mieli za zadanie wykonać kilka zadań o tematyce przyrodniczej. Zadania bardzo zjednoczyły grupę, urozmaicając wędrówkę przez nie łatwy teren, a także inspirując do porównań i własnych obserwacji.
Jednym z ważnych zadań w czasie trwania projektów edukacyjnych jest również przybliżenie sztuki, kultury, tradycji kraju goszczącego. Program spotkania obejmował również i te zagadnienia.
Goście mogli odwiedzić najważniejsze miejsca w Barcelonie i w Tarragonie, a z pasją i energią, a także z detaliczną wiedzą opowiadała o nich Pani Ewa Hojny. Można było się zasłuchać i tak jak wcześniej zanurzeni w zieleni natury, mogliśmy zanurzyć się w kolorach i motywach sztuki katalońskiej, a jej motywy jak wiemy to również fauna i flora.
Dziękujemy serdecznie uczestnikom spotkania za udział w intensywnym intelektualnie i fizycznie spotkaniu, za integrację i otwartość. Było nam niezmiernie miło rozpocząć dwuletni projekt i gościć Was w naszym kraju.
Pozdrawiamy! Pozdrawiamy również wszystkie polskie dzieci, dla których zdobywamy te umiejętności i chcemy być jak najlepiej przygotowani do pracy z nimi.
Joanna Tylek
Komentarze
Prześlij komentarz