Zajęcia w Tarragonie, 22 maja
W kolejną majową sobotę najmłodsze Sikoreczki zebrały się w Szkole
Polskiej. Już tradycyjnie odśpiewaliśmy naszą powitankę i przeszliśmy do
tematu dnia, jakim był Insekty.
Najpierw powtórzyliśmy nazwy owoców i warzyw z poprzednich zajęć i rysowania pszczółek. Dnia 20 maja obchodziły swój dzień na świecie, ustanowiony przez ONZ. Dlatego też Sikorki chciały dowiedzieć się więcej na temat tych pożytecznych owadów. Obejrzeliśmy sobie krótki filmik o ich życiu, a raczej bardzo krótkim istnieniu, bo zaledwie 40 dni. Wirtualnie odwiedziliśmy też ich dom, czyli ul.https://youtu.be/osAR2QTZfs8
Na zakończenie odsłuchaliśmy jaki wydają dźwięk. Sikorki z wielkim zaciekawieniem dostrzegały jak pracują i są pożyteczne.
Po tych ciekawostkach wyjęliśmy śniadanko, przy którym wysłuchaliśmy piosenki Pszczółka Maja https://www.youtube.com/watch?v=eBMxaOeREHA z repertuaru Z.Wodeckeigo. Jak się okazało niektóre Sikorki ją znały.
Pozostając w temacie, z naszych szkolnych pacynek wyszukiwaliśmy owadów, a były to motyl i biedronka. I tutaj nie mogło zabraknąć piosenki Biedroneczki są w kropeczki https://youtu.be/Vti_lSDQy9c Sikorki zamieniły się w pszczółki, biedronki i motyle gdzie wspólnie udawaliśmy wspomniane owady i inne zabawy ruchowe.
Po zabawach jeszcze raz usiedliśmy, by z obiecanej wcześniej plasteliny ulepić gąsienicę. Dzieci dowiedziały się, że przekształca się ona w pięknego motyla. Były bardzo zdziwione tym faktem, aczkolwiek wspomniały, że motyle są w różnych kolorach. Sprawne rączki Sikorek szybko przeistoczyły kulki plasteliny w cudne gąsieniczki. Czas nam upłynął błyskawicznie i postanowiliśmy wyjść na szkolne boisko bawiąc się w piaskownicy. Po spożytej energii na świeżym powietrzu wróciliśmy do klasy, by nagrać ,,niespodziankę'' dla naszych kochanych mam. Była to piosenka ,,Kochana mamo''. Dzieci nieco przejęte, ale żwawo odśpiewały wraz z wykorzystaniem rekwizytów tj. małpka i talerzyk, nasz mały pokaz. Tutaj pozostawiam opinie dla każdej z mam, gdyż każda z nich otrzymała nagranie. Aby jeszcze bardziej rozweselić mamy, dzieci przygotowały korale. Rączki pracowały, bo Sikorki starały się jak mogły, aby kolorowe naszyjniki wyszły jak najlepiej. Zapracowane Sikorki zasłużyły na pyszne batoniki.
Na zakończenie odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, z której dzieci wypożyczają i oddają książeczki.
Dziękuje i do zobaczenia 12 czerwca na ostatnich zajęciach w tym roku szkolnym.
Małgosia
Sikorki, grupa Pani Ani
W ostatnią sobotę na zajęcia w Szkole Polskiej Sikorki pomaszerowały do szkoły spod bramy wjazdowej trenując piosenkę Kochana Mamo. Gdy dotarliśmy do szkoły umyliśmy rączki i usiedliśmy na dywanikach w kółku. Na przywitanie zaśpiewaliśmy kilka razy piosenkę Wszyscy są, witam was, za każdym razem używaliśmy innego tonu głosu. Następnie posługując się piosenką Gdzie jesteś? sprawdziliśmy listę obecności.
Na tych zajęciach rozmawialiśmy o Rodzinie. Zajęcia zaczęliśmy rozmową o różnych członkach rodziny. Dzieci opowiadały o swoich dziadkach, kuzynach, ciociach i wujkach. Każda Sikorka chętnie opowiadała o swoich najbliższych.
By Sikorki utrwalały pojęcia związane z nazwami członków rodziny posłużyliśmy się wierszem "Moja rodzina i ja" autorstwa B. Szelągowskiej.
Mama i tata, i jeszcze ja!
Babcia i dziadek, chomiki dwa!
Pod jednym dachem w zgodzie mieszkamy
i się wzajemnie bardzo kochamy.
I nikt nikomu nie przypomina,
że najważniejsza w życiu rodzina!
Następnie zagraliśmy w kilka gier: kalambury, stary niedźwiedź mocno śpi czy posągi.
Później zabraliśmy się do pracy plastycznej podczas, której Sikorki zrobiły przepiękne bukiety dla swoich mam. Po pracy Sikorki miały po niej już wielką ochotę na drugie śniadanie więc z chęcią pobiegły umyć ręce i zasiadły do śniadania.
Po zabawie razem z Orłami i młodszymi Sikorkami wspólnie wybraliśmy się na boisko. Tam dzieci jak zawsze świetnie się bawiły, a po powrocie do klasy umyły ręce i zabraliśmy się za karty pracy dotyczące Rodziny. Jedno z zadań polegało na tym by każda Sikorka narysowała swoją rodzinę i opowiedziała o jej członkach. Później wspólnie zaśpiewaliśmy Sto lat Cecylii, która już niedługo kończy 6 lat.
Gdy czas zajęć dobiegał końca przybiliśmy pieczątki do naszych bibliotecznych paszportów i wybraliśmy się po nowe książki do naszej szkolnej biblioteki. Każde dziecko samo wybrało sobie książkę. Tak zaopatrzeni, ubraliśmy plecaki i wyruszaliśmy na spotkanie z rodzicami przy bramie wjazdowej.
Dziękuję i pozdrawiam,
Ania
Orły
Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie ostatniego tematu lekcji. W ramach radzenia sobie ze strachem wspólnie wpisaliśmy na małych karteczkach nasze lęki. Następnie wrzuciliśmy je do słoika i szczelnie zamknęliśmy. Każdy uczeń wziął słoik ze strachami do ręki i mocno nimi potrząsnął. Było to symboliczne pożegnanie się z naszymi obawami. Urządziliśmy także pogadankę na temat stresu oraz sposobów radzenia sobie z nim. Dzieci zapoznały się z teorią, że istnieje też tzw. stres mobilizujący, który mobilizuje nas do działania. W ramach naszego projektu mówiliśmy o odwadze. Podczas burzy mózgów zastanowiliśmy się nad takimi kwestiami jak:- Czym dla mnie jest odwaga?
- Co to znaczy być odważnym?
- Kiedy ja byłem odważny w swoim życiu?
Obejrzeliśmy również ilustracje przedstawiające super bohaterów w świecie bajek, filmów (superman, zorro, batman, bohaterowie bajki iniemamocni). Odpowiedzieliśmy na pytania, dlaczego ci bohaterowie są odważni?Jaką siłę w sobie mają? Czym się posługują, aby być odważnym?
Podczas przerwy śniadaniowej uczniowie wysłuchali audiobooka „Odwagi
zajączku” (https://www.youtube.com/watch?v=Uy_KVPxc058). Sprawdziliśmy
nasze uważne słuchanie ze zrozumieniem.
Przed wyjściem na boisko szkolne uczniowie wykonali przepiękne kwiatki
dla mam, korzystając z kolorowych kartek, pomponów, drucików i innych
przyborów plastycznych.
Po tak intensywnej pracy zasłużyliśmy na chwilę przerwy i relaksu. Na boisku szkolnym pogłębialiśmy nasze relacje koleżeńskie. Po powrocie do klasy uczniowie z chęcią wypożyczyli książki z naszej szkolnej biblioteki.
Przystąpiliśmy również do naszego sekretnego projektu. Nagraliśmy piosenkę (https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g) dla wszystkich mam z okazji zbliżającego się dnia mamy, które w Polsce obchodzimy 26 maja oraz drugi filmik pt. #kocham cię. Każdy uczeń powiedział, za co kocha swoją mamę. Po zajęciach oba nagrania umieściliśmy na naszym grupowym WhatsAppowym profilu. Mamy nadzieje, ze niespodzianka się udała i być może niejedna mama się wzruszyła.
Do domów rozchodziliśmy się życząc sobie miłego weekendu.
PS: Miło mi poinformować, że pierwsza nagroda w naszym projekcie czytelniczym powędrowała do uczennicy naszej grupy Konstancji. Życzymy dalszych chęci w aktywnym uczestnictwie w projekcie.
Pozdrawiam,
Gabrysia
Komentarze
Prześlij komentarz