Spotkanie projektowe, Norwegia, 9-14 maja 2019, "Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych"


W w ramach realizacji projektu " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych" w dniach od 9 do 14 maja 2019 roku odbyło się w Moss, w Norwegii, międzynarodowe spotkanie dla kadry instytucji partnerskich.W tym spotkaniu organizacją przyjmującą partnerów projektowych z państw: Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Belgii była Integracyjna Polska Szkoła Sobotnia w Moss im. Jana Brzechwy z Norwegii. Z naszej instytucji w spotkaniu projektowym udział wzięły: Ewa Hojna, Maria Kołomyjec i Dominika Jarmakowska.
Norwegia przywitała nas powiewającymi flagami biało -czerwono- niebieskimi, jako że był to czas przygotowań do święta narodowego 17 maja, i deszczem. Na szczęście dzięki swojemu hiszpańskiemu partnerowi wyszło na kilka dni słońce. W Norwegii pełnej lasów , jezior, rzek i kanałów z miasta do miasta można przepłynąć promem i takim to oto środkiem lokomocji z Horten do Moss się przeprawiałyśmy. 

W czasie kilkudniowego szkolenia metodycznego i warsztatowego nauczyciele mieli okazję poszerzy wiedzę dotyczącą nauczania przedmiotowego w języku polskim, poszerzyć umiejętności związane z planowaniem i organizacją pracy dydaktycznej, czas na zaprezentowanie innowacyjnych narzędzi i metod pracy z uczniem oraz wymianę doświadczeń. Z Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku pani metodyk Małgorzata Lech przeprowadziła szkolenie warsztatowe pt. " Jak rozwijać kompetencje czytelnicze uczniów szkół podstawowych?", podczas którego nauczyciele poznali nowe rozwiązania w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i narzędzi rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów. Na tak twórczych zajęciach narodziły się cztery rasowe międzypartnerskie koty. Pan Ryszard Chodyniecki, wprowadził nas w tematykę dyscypliny na zajęcia pt. "Dyscyplina w klasie polonijnej" w iście detektywistyczny i tropicielski sposób. 
Przedstawione techniki i umiejętności w zakresie kompetencji wychowawczych i budowania dyscypliny w środowisku klasowym wykorzystamy na naszych zajęciach aby jeszcze milej i efektywniej je prowadzić. W czasie szkolenia organizatorzy z Norwegii zapewnili nauczycielom i gościom wielorakie atrakcje. Uczniowie szkoły przygotowali przedstawienia pt. „Opowieści o krajach” o tematyce polonijnej i europejskiej, umuzykalniona rodzina Szczepańskich z Gdańska umiliła nam czas swoim koncertem na gitarze, akordeonie i flecie poprzecznym. Kapela Wójtowicz zagrała nam polskie kawałki ludowe i tak atmosfera między partnerami jak zawsze była sympatyczna. 
W czasie poniedziałkowego spotkania partnerskiego dokonaliśmy wymiany doświadczeń i opinii w kwestii edukacji polonijnej i międzynarodowej z Konsulem RP w Oslo, Panem Andrzejem Jach, oraz z szefem Rygge Kommune odpowiedzialnym za wydział wychowania i edukacji,  Panem Larsem Gjemmestad, z którym szkoła polska z Moss ściśle współpracuje.
Dzięki uprzejmości i pomocy pani dyrektor Szkoły Sobotniej w Moss Izabeli Bielińskiej i panu Tomaszowi Bielińskiemu zwiedziliśmy stolicę Norwegii- Oslo. Zwiedziliśmy skocznię naszego mistrza Adama Małysza w Holmenkollen, Muzeum Ekspedycji Polarnych FRAM a także Vigelandsparken czyli park znanego norweskiego artysty- Gustava Vigelanda z jego 212 rzeźbami w otoczeniu kwitnących tulipanów. 
Jedną z okazałych atrakcji Oslo jest katedra. Biorąc pod uwagę, że w tym kościele koronowani są królowie Norwegii jest to najważniejsza luterańska świątynia w tym kraju. Pochodzi z końca XVII wieku i bardzo zaskakuje swoim wnętrzem. Aby dotrzeć do pałacu króla Haralda V należało przespacerować się Karl Johans gate czyli najważniejszą ulicą w Oslo. Opera w Oslo to architektoniczne cudo położone nad samym morzem. Warto wejść niemalże na dach i podziwiać roztaczające się wokół widoki. Ratusz Miejski w Oslo to piękny, wyważony budynek w stylu modernizmu skandynawskiego. Zachwyca prostotą i funkcjonalnością rozwiązań. Znany jest z ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. 
Po tak kształtującej wizycie w Norwegii w pokojowym nastroju i z milionem pomysłów wróciłyśmy do słonecznej Hiszpanii i naszych ukochanych uczniów w Szkole Polskiej. 
Bardzo dziękujemy zespołowi z MODM w Białymstoku, koordynującemu projekt oraz wszystkim uczestnikom szkolenia w Moss za spotkania i dużą porcję wiadomości oraz gotowość do dzielenia się własnymi doświadczeniami w pracy nauczyciela polonijnego.   

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.  

Dominika Jarmakowska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?