Spotkanie projektowe, Norwegia, 9-14 maja 2019, "Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych"

Norwegia przywitała nas powiewającymi flagami biało -czerwono- niebieskimi, jako że był to czas przygotowań do święta narodowego 17 maja, i deszczem. Na szczęście dzięki swojemu hiszpańskiemu partnerowi wyszło na kilka dni słońce.
W Norwegii pełnej lasów , jezior, rzek i kanałów z miasta do miasta można przepłynąć promem i takim to oto środkiem lokomocji z Horten do Moss się przeprawiałyśmy.



W czasie poniedziałkowego spotkania partnerskiego dokonaliśmy wymiany doświadczeń i opinii w kwestii edukacji polonijnej i międzynarodowej z Konsulem RP w Oslo, Panem Andrzejem Jach, oraz z szefem Rygge Kommune odpowiedzialnym
za wydział wychowania i edukacji, Panem Larsem Gjemmestad, z którym szkoła polska z Moss ściśle współpracuje.
Dzięki uprzejmości i pomocy pani dyrektor Szkoły Sobotniej w Moss Izabeli Bielińskiej i panu Tomaszowi Bielińskiemu zwiedziliśmy stolicę Norwegii- Oslo.
Zwiedziliśmy skocznię naszego mistrza Adama Małysza w Holmenkollen, Muzeum Ekspedycji Polarnych FRAM a także Vigelandsparken czyli park znanego norweskiego artysty- Gustava Vigelanda z jego 212 rzeźbami w otoczeniu kwitnących tulipanów.
Jedną z okazałych atrakcji Oslo jest katedra. Biorąc pod uwagę, że w tym kościele koronowani są królowie Norwegii jest to najważniejsza luterańska świątynia w tym kraju. Pochodzi z końca XVII wieku i bardzo zaskakuje swoim wnętrzem. Aby dotrzeć do pałacu króla Haralda V należało przespacerować się Karl Johans gate czyli najważniejszą ulicą w Oslo. Opera w Oslo to architektoniczne cudo położone nad samym morzem. Warto wejść niemalże na dach i podziwiać roztaczające się wokół widoki.
Ratusz Miejski w Oslo to piękny, wyważony budynek w stylu modernizmu skandynawskiego. Zachwyca prostotą i funkcjonalnością rozwiązań. Znany jest z ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.
Po tak kształtującej wizycie w Norwegii w pokojowym nastroju i z milionem pomysłów wróciłyśmy do słonecznej Hiszpanii i naszych ukochanych uczniów w Szkole Polskiej.
Bardzo dziękujemy zespołowi z MODM w Białymstoku, koordynującemu projekt oraz wszystkim uczestnikom szkolenia w Moss za spotkania i dużą porcję wiadomości oraz gotowość do dzielenia się własnymi doświadczeniami w pracy nauczyciela polonijnego.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Dominika Jarmakowska
Komentarze
Prześlij komentarz