Barcelona, zajęcia 11 maja
Poziomki
Nasze pierwsze majowe spotkanie zaczęliśmy od powtórzenia dni tygodnia, których uczyliśmy się na poprzednich zajęciach.
Poznaliśmy legendę o smoku wawelskim, który siał przerażenie w nowo powstałym mieście Kraków. Dzieci z dużą uwagą
obejrzały historię o dzielnym Szewczyku Dratewce, który jako jedyny znalazł sposób na kłopotliwego smoka.
Po omówieniu tej znanej legendy dzieci przystąpiły do kolorowania przygotowanych obrazków smoka.
W dalszej części zajęć nasze Poziomki dowiedziały się, że bardzo dawno temu na Ziemi żyły prawdziwe smoki czyli dinozaury. Dużo dzieci znało nawet nazwy tych najpopularniejszych, jak Tiranosaurio Rex, Pterodaktyl czy po prostu Dino. Na pewno jeszcze kiedyś wrócimy do tego tematu bo dinozaury cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.
Zapraszamy do udziału w kolejnych zajęciach podczas których bohaterkami będą nasze kochane mamy.
Do zobaczenia,
Łukasz i Babcia Sabina
Jagódki
Ostatnie zajęcia były związane z tematyką „Mieszkańcy łąki”. Tak więc na początku został przeczytany wiersz pod tytułem „Łąka” po którym wszystkie dzieci opowiadały o czym była mowa. Następnie namalowały łąkę, którą sobie wyobrażają, a po tym uczestniczyły w zgadywaniu o jakie zwierzątko chodzi i jakie można spotkać na łące. Po zagadkach wysłuchaliśmy kilkakrotnie piosenki „Gdzie strumyk płynie z wolna”, dla jak najlepszego jej zapamiętania.
Później przyszła pora na śniadanie, a po nim wyjście na patio. Tam spędziliśmy czas na zabawie, część z dzieci bawiła się w małych archeologów, wykopując zabawki i kamyczki z piasku.
Po powrocie wykonaliśmy wiosenne motylki, a na zakończenie kwiatki z papieru i do tego doniczki z masy solnej, której przygotowanie budziło wiele pozytywnych wrażeń.
Pozdrawiam słonecznie,
Joanna
Malinki
Zajęcia w grupie Malinek rozpoczęliśmy od pogawędki na temat świąt obchodzonych w maju, takich jak Święto Pracy, Dzień Flagi Narodowej oraz rocznica uchwalenia Konstytucji.
Przygotowaliśmy się również na wizytę Pani Konsul Generalnej RP w Barcelonie w naszej szkole z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Opowiedzieliśmy sobie, czym jest Unia Europejska, czym się zajmuje i jakie są jej symbole. Poznaliśmy flagę oraz odsłuchaliśmy wspólnie hymn „Oda do radości”. Po śniadaniu zebraliśmy się razem z kolegami i koleżankami z grupy Jarzębina w sali, by wspólnie powitać Panią Konsul i posłuchać, co ma nam do powiedzenia. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych faktów oraz ciekawostek! Czym jest Unia Europejska, jakie są jej korzenie i początki, z ilu państw się składa i co się dzięki niej zmieniło w Polsce i nie tylko – tego wszystkiego dowiedzieliśmy się na tym niezwykłym spotkaniu.
Następnie udaliśmy się na chwilę przerwy na patio, gdzie mogliśmy spędzić czas na zabawie na świeżym powietrzu: gra w piłkę, klasy czy we wszechobecne znane „dwa ognie” to coś, co dzieci z grupy Malinek lubią najbardziej!
Podczas dalszej części zajęć, przybliżyliśmy sobie ukształtowanie geograficzne Polski i jej podział na wybrzeże, pojezierza, niziny, wyżyny, kotliny i góry. Przedstawiliśmy sobie najważniejsze punkty geograficzne na zasadzie ciekawostek: poznaliśmy najwyższy szczyt Polski, największą rzekę, najgłębsze jezioro oraz najdalej położone punkty naszego kraju. Następnie poznaliśmy bliżej wybrzeże Polski: jego charakterystyczne krajobrazy oraz największe miasta.
Na zakończenie, w ramach utrwalenia wiadomości o Unii Europejskiej, zrobiliśmy kilka ćwiczeń plastycznych z nią związanych, doskonalących spostrzegawczość.
Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!
Kasia
Jarzębina
Nasze pierwsze majowe zajęcia poświęcone były 2 głównym tematom: samogłoskom nosowym Ą i Ę, oraz Unii Europejskiej, w związku z 15-tą rocznicą wejścia Polski do tej wspólnoty.
Na początek, przypomnieliśmy sobie ważne majowe święta, czyli Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Konstytucji 3 Maja oraz właśnie rocznicę wejścia do UE, którą obchodzimy również 1 maja.
Następnie wgłębiliśmy się w samogłoski nosowe Ą i Ę, poznaliśmy zasady ich wymowy oraz pisowni. Zrobiliśmy też krzyżówkę oraz ćwiczenia, z których nauczyliśmy się nazw małych zwierząt, w których szczególnie można spotkać właśnie Ą i Ę. Oczywiście wszyscy wiedzą, że mała gęś to gąska, ale już nie wszyscy, że jagnię to mała owca lub że cielę to dziecko krowy.
Po śniadaniu mieliśmy przyjemność gościć Panią Konsul RP w Barcelonie, Karolinę Cemkę, która opowiedziała dzieciom o powstaniu Unii Europejskiej, o jej znaczeniu dla Polski i Polaków, o tym, jak wejście do UE ułatwiło nasze codzienne życie, choćby w kwestii podróży lub nauki zagranicą. Okazuje się, że nasi uczniowie sporo już po Europie podróżują i znają wiele flag państw UE, w tym flagę Unii.
Po pożegnaniu miłego gościa zrelaksowaliśmy się na patio, a po przerwie wykonaliśmy "unijną" kartę pracy.
Towarzyszyła nam przy tym muzyka F. Chopina, do której powrócimy na następnych zajęciach.
PRACA DOMOWA: karta pracy Państwa UE.
Pozdrawiam,
Gosia
Komentarze
Prześlij komentarz