Barcelona, zajęcia 25 maja

Poziomki 

Nasze majowe spotkanie w grupie Poziomek było poświęcone trzem tematom. Po pierwsze - dzieci  Poziomki zapoznały się z postacią sławnego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina czyli Szopena, który żył w XIX w. Poziomki dowiedziały się, że każdy sławny człowiek był kiedyś małym dzieckiem i zachowywał się jak każde dziecko. Mały Fryderyk Chopin nie cierpiał szpinaku, dzielnie walczył z mrówkami i usiłował leczyć zęby fortepianowi. Ponadto bardzo często zdarzało mu się zasnąć na podłodze przy fortepianie, na którym grała jego mama. Bardzo lubił od najmłodszych lat słuchać muzyki i w wieku 6 lat skomponował swój pierwszy utwór, który zapisał jego tata. Po wysłuchaniu utworu Chopina wykonaliśmy własne kolorowe nutki, którymi zapisuje się muzykę. 
Po przerwie śniadaniowej i zabawach na podwórku szkolnym przygotowywaliśmy upominki - kwiatki dla mam i uczyliśmy się wierszyka. Powtórzyliśmy też polskie " Sto lat", aby zaśpiewać mamusiom. 
Tak przygotowani przeszliśmy do trzeciego punktu naszego spotkania , a mianowicie do kolorowych wiosennych kwiatów i majowej łąki. Przy pomocy pani Marylki Stasiak wycinaliśmy i wyklejaliśmy wielobarwne kwiaty: stokrotki, maki, tulipany i inne. Piękne kwiatki utworzyły dekorację dla mam. 
Pod koniec zajęć recytowaliśmy zebranym mamom wyuczony wierszyk, zaśpiewaliśmy " Sto lat " i wręczyliśmy kwiatki wraz z buziaczkami. 
Na kolejnych zajęciach 1 czerwca będziemy świętować Dzień Dziecka i Dzień Taty. 

Do zobaczenia, 
Maria, Łukasz i Babcia Sabina 

Jagódki 

Sobotnie zajęcia zaczęliśmy od piosenki „Jesteś mamo skarbem mym”. Na ten wyjątkowy Dzień Mamy, który w Polsce obchodzimy 26 maja, dzieci przygotowały piękne laurki. Każde z nich powiedziało jak mają na imię ich rodzice, po czym namalowały ich portrety. Spisaliśmy listę, za co kochamy swoich rodziców, w których znalazły się odpowiedzi takie jak: kochamy ich za życie, za zabawę, za przytulanie, buziaki, za śniadanie, spacery , za pomoc. Następnie odwiedziła nas Pani Marylka, która pomogła nam w przygotowaniu pięknych kwiatuszków, które podarowaliśmy swoim mamom na koniec zajęć, po wspólnym odśpiewaniu „ Sto lat”
Po zrobieniu kwiatków, zjedliśmy śniadanko, a po nim poszliśmy na podwórko. Po powrocie, poszliśmy do grupy „Poziomek”, aby zobaczyć „Łąkę”, którą przygotowała, także Pani Marylka. Na temat łąki, rozmawialiśmy na poprzednich zajęciach, więc to było wspaniałe przypomnienie. 
Później wróciliśmy do klasy i zaczęliśmy rozmowę na temat naszych wymarzonych zawodów, którą będziemy kontynuować na kolejnych zajęciach. 

Pozdrawiam serdecznie, 
Joanna 

Malinki 
 
Zajęcia w grupie Malinek rozpoczęliśmy powtórzeniem tematu o Unii Europejskiej, Europie, o tym gdzie leży Polska i kim są nasi sąsiedzi. 
Następnie rozmawialiśmy o dziwnych wyrazach, które choć brzmią tak samo, to ich znaczenie może być różne. Dzieci same wymyślały przykłady a następnie dostały za zadanie przyporządkować do określonych słów ich różne znaczenia. Poradziły sobie znakomicie! 
Po przerwie na patio uczniowie przygotowali kwiatki z bibuły dla mam, oraz nauczyli się krótkiego wierszyka, który razem wyrecytowaliśmy rodzicom. 

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach,
Ania i Kasia 

Jarzębina 

Ostatnie już w maju zajęcia poświęciliśmy muzyce i malarstwu. Wróciliśmy do postaci i utworów Fryderyka Chopina, poznaliśmy także sylwetki Stanisława Moniuszki, Krzysztofa Pendereckiego oraz Zbigniewa Preisnera. Była mowa o różnych gatunkach muzyki, wyjaśniliśmy znaczenie słów takich jak kompozytor, dyrygent czy partytura. Identyfikowaliśmy i nazywaliśmy instrumenty muzyczne. Nie zabrakło oczywiście wspólnego słuchania muzyki. 
Po śniadaniu przenieśliśmy się w świat kolorów i wyobraźni, czyli w świat malarstwa. Tutaj też mogliśmy przypomnieć sobie lub poznać wybranych polskich artystów reprezentujących style i epoki odległe, ale mających wspólny mianownik, nasz ojczysty. Obejrzeliśmy niektóre dzieła Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Zdzisława Beksińskiego. Poznaliśmy podstawowe techniki oraz przyrządy malarskie. Następnie, przy użyciu akwareli, uczniowie na chwilę sami stali się artystami i namalowali piękne obrazki dla Mam z okazji ich dnia. 
Po patio zajęliśmy się zagadnieniami ortografii, tym razem zasadami pisowni zmiękczeń Ś-Si, Ć-Ci, Ź-ZI, DŹ-DZI oraz Ń-NI. Do tematu wrócimy jeszcze za tydzień, robiąc ćwiczenia praktyczne. 

Pozdrawiam i do zobaczenia, 
Gosia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?