Gavá, zajęcia 15 lutego

Klub Maluszka

W minioną sobotę w Szkole Polskiej w Gavá, odbyły się zgodnie z planem zajęcia, które różniły się nieco od tych zwykłych, a to z powodu trwającego karnawału.
Przygotowaliśmy dla naszych uczniów wspólną część, podczas której odbyła się zabawa w rytmach polskich utworów dla dzieci, wspólne przygotowanie przekąsek i tworzenie karnawałowych masek.
Zarówno przekąski - mini kanapki i koreczki, jak i wycinanie, naklejanie, poszukiwanie odpowiedniej ozdoby do swojej maski to nic innego jak ćwiczenia manualne, których efekty były bardzo smaczne, ciekawe, rozbudowane nieograniczoną wyobraźnią.
Po zakończeniu twórczej części, był jeszcze czas na zabawę, wspólne zdjęcia, dzieci chętnie pozowały do indywidualnych pamiątkowych zdjęć, a ich radosne miny dawały znać, że fajnie się bawią.


Na zakończenie udaliśmy się do „kina”, aby  obejrzeć przygotowaną prezentację na temat tradycji karnawałowych na świecie. Niestety sprzęt nas zawiódł, ale byliśmy przygotowani, prezentacja zawierała również zestaw slajdów na temat karnawału w różnych państwach świata.
Rozstaliśmy się, życząc sobie udanych spotkań karnawałowych w dalszym ciągu, ponieważ mamy jeszcze czas do 27 lutego – do Tłustego Czwartku, a później jeszcze zostaje nam kilka dni do Środy Popielcowej, która już kończy ten okres.
Kontynuowaliśmy zajęcia w poszczególnych grupach.
Maluszki z naszego Klubu zdążyły jedynie zapoznać się z przygotowanym dla nich planem, którym to było wyrobienie masy do tradycyjnych faworków ( jeden z deserów karnawałowych). Na prośbę naszej grupy nie rezygnujemy z planu i zrobimy go 1 marca podczas zajęć ( mając jeszcze czas na  kosztowanie karnawałowych słodkości😊).
Poznaliśmy bohaterów jakich wybrali nasi najmniejsi uczniowie, aby się przebrać, wspólnie wyczarowaliśmy z kapelusza czarodzieja żyrafę i nadjechał pociąg, którym  przebyliśmy potrójną drogę, ponieważ pociąg mknął z różnymi prędkościami.
Bardzo dziękujemy za radosne wspólne spotkanie, za współpracę w rozwijaniu dziecięcej ciekawości i wspieranie Maluszków, które spotykają się w takich okolicznościach pierwszy raz w swoim życiu. Mamy nadzieję, że z naszych spotkań budują się tylko dobre i miłe wspomnienia, na tym nam bardzo zależy😊

Pozdrawiam serdecznie, do zobaczenia
Joanna Tylek

Żabki 1

Ostatnie zajęcia w grupie Żabek1 przebiegły pod hasłem karnawału. Wszystkie dzieci przybyły do szkoły w różnorodnych strojach, prezentując się jako strażak, czarodziejka, małpka, motylek, smok oraz wiele innych postaci ze świata bajek.
Nasze sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od wesołego powitania, podczas którego śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Zabawa wprowadziła wszystkich w radosny nastrój i zintegrowała naszą grupę. Kolejnym punktem programu była zabawa z chustą animacyjną, która umożliwiła dzieciom rozruszanie się i współpracę z innymi.
Po energicznych zabawach przeszliśmy do głównego tematu zajęć, którym był karnawał. Dzieci dowiedziały się, czym jest karnawał, jakie są jego tradycje oraz co go charakteryzuje. Po krótkim wstępie, grupa Żabek  1 dołączyła do pozostałych klas, by wspólnie celebrować karnawałowe świętowanie. Nie zabrakło tańca, wesołej muzyki i radosnej zabawy. Podczas karnawałowego spotkania dzieci miały również okazję samodzielnie przygotować dla siebie drobne przekąski w postaci koreczków. Dodatkową atrakcją była twórczość artystyczna – każde dziecko mogło stworzyć unikalną maskę karnawałową, która stanowiła pamiątkę z tego wyjątkowego dnia w Szkole Polskiej. Wspólne świętowanie zakończyliśmy krótkim seansem edukacyjnym na temat historii karnawału, który pozwolił dzieciom jeszcze lepiej zrozumieć tradycję tego święta.
Po powrocie do naszej klasy, nadszedł czas na chwilę wyciszenia i wspólną pracę z pomocami dydaktycznymi. Dzięki tym materiałom dzieci miały okazję głębiej poznać temat karnawału, a także poćwiczyć budowanie wypowiedzi, czytanie symboli, sprawność manualną oraz percepcję wzrokową.
Nasze sobotnie spotkanie zakończyliśmy wspólnym tańcem, który był doskonałym podsumowaniem całego dnia pełnego radości, nauki i integracji.
Zajęcia były bardzo udane i z pewnością pozostaną w pamięci dzieci jako dzień pełen zabawy, twórczości i wspólnego świętowania karnawałowego.


Do zobaczenia na kolejnych zajęciach,
Paulina i Karolina 

Żabki 2

W minioną sobotę w Szkole Polskiej Gavá  można było podziwiać księżniczki, rycerzy, stróży prawa, tancerki, magów, sportowców, magiczne lub dzikie zwierzęta - a to za sprawą zorganizowanego w szkole karnawału. Ale zanim przystąpiliśmy do karnawałowej zabawy, każda Żabka 2 powiedziała, za kogo się przebrała lub jakie przebranie miała w planach. Następnie Żabki  musiały rozwiązać i zapisać krzyżówkę, w której hasła były ściśle związane z obecnie trwającym ostatkowym czasem: nie zabrakło słów znanych, takich jak maska, balon, muzyka, po te troszkę trudniejsze, jak maskarada, Brazylia/Rio. Po rozwiązaniu ukrytego karnawałowego hasła, Żabki 2 mogły udać się na (wspólny dla wszystkich grup) bal, podczas którego nie zabrakło wesołych tańców i zabaw ruchowych. Największym powodzeniem wśród Małych i Dużych cieszył się taniec “macarena”.

Po tanecznych harcach nadszedł czas na wspólne przygotowywanie zdrowych karnawałowych przekąsek. Towarzystwo było bardzo głodne, bo malutkie kanapki i koreczki znikały w mgnieniu oka. Kolejnym punktem tego dnia były zajęcia manualne, podczas których każdy uczestnik balu miał szansę wykonać wyjątkową, unikatową maskę w stylu weneckim. W ruch poszły szablony, piórka, pompony, kryształki, nożyczki i tasiemki.
Gdy już maski były gotowe, każdy zaprezentował swoje arcydzieło w szalonym tańcu. Na koniec zabawy, wszystkie dzieci mogły uczestniczyć w przygotowanej przez Panią Joannę multimedialnej prezentacji o początkach karnawału. Ostatnie minuty zajęć Żabki 2 spędziły na swobodnej zabawie na świeżym powietrzu.

Dziękujemy za ten szalony, pełen śmiechu i radosnych okrzyków czas! Do zobaczenia niebawem!
Żaneta Pomorska i Filip

 

 

Bociany 

W ostatnią sobotę odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji karnawału. Dzieci miały okazję spędzić czas na wspólnej zabawie, tańcach, tworzeniu masek i poznawaniu tradycji związanych z karnawałem.
Zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania dużego plakatu karnawałowego. Zadanie to przypadło Bocianom, ze względu na to, że jest to najstarsza grupa. Dzieci stworzyły kolorowy plakat, który dalej służył jako ozdoba w części wspólnej. Następnie, podczas krótkiej prezentacji, Pani Alicja opowiedziała dzieciom, czym jest karnawał, dlaczego się go obchodzi i jakie są tradycje związane z tym okresem. Wspólnie omówiliśmy następujące informacje:


- Co to jest karnawał? Karnawał to czas radosnych zabaw, tańców i przebieranek, który odbywa się przed Wielkim Postem. Jest to okres, w którym ludzie organizują różne wydarzenia kulturalne, takie jak parady, bale, maskarady oraz liczne zabawy. To czas, by zapomnieć o codziennych obowiązkach i skupić się na przyjemnościach, spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi. Karnawał trwa zwykle kilka tygodni, aż do Tłustego Czwartku.
- Kiedy odbywa się karnawał? Karnawał rozpoczyna się na początku stycznia i trwa aż do Tłustego Czwartku, czyli dnia przed Środą Popielcową. W tym czasie w wielu krajach odbywają się parady i imprezy, a dzieci i dorośli bawią się na balach karnawałowych.
- Zabawy karnawałowe dla dzieci. W szkołach i przedszkolach organizowane są baliki karnawałowe, podczas których dzieci przebierają się za bohaterów bajek, zwierzęta, superbohaterów czy postacie historyczne. Zabawy, tańce, malowanie twarzy oraz gry to tylko niektóre atrakcje karnawałowych imprez. To doskonała okazja do wyrażenia swojej kreatywności.
- Historia karnawału. Karnawał ma długą historię, która sięga starożytności. W wielu kulturach był to czas zakończenia zimy i przygotowania do wiosny. W średniowieczu karnawał stał się popularny w Europie, gdzie organizowano bale i maskarady. W Polsce karnawał kończył się Tłustym Czwartkiem, kiedy jedzono pączki i faworki, symbolizujące ostatnią okazję na "grzeszne" jedzenie przed Wielkim Postem.
Po tym krótkim  wstępie, wyszliśmy z sali do części wspólnej, gdzie czekały na nas kolejne atrakcje. Razem z dziećmi z innych grup tańczyliśmy, śpiewaliśmy, a także przygotowywaliśmy pyszne kanapki karnawałowe. Jednym z najciekawszych momentów, na który z niecierpliwością czekały Bociany,  było robienie masek. Dzieci mogły pobudzić swoją wyobraźnię, tworząc różnorodne maski, które później stanowiły element karnawałowej zabawy.
Po zakończeniu części wspólnej, wróciliśmy do naszych sal i z okazji, że dzień był trochę luźniejszy, wysłuchaliśmy bajki o Rybaku i złotej rybce. Dzieci były bardzo zaangażowane w słuchanie opowieści, a po zakończeniu bajki miały okazję ocenić, jak podobała im się ta forma dostarczania treści. Prawie wszyscy zgodnie stwierdzili, że podoba im się taka forma nauki. Na zakończenie wszyscy wspólnie posprzątali, a dzień pełen radości i twórczości,  w polskiej szkole dobiegł końca.
Do zobaczenia!

Pani Alicja


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2024/2025

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?