Castelldefels, zajęcia 16 listopada

Klub Malucha 

Nasza listopadowa sobota upłynęła nam bardzo aktywnie. Rozpoczęliśmy spotkanie naszą piosenką, potem wpatrując się w listopadową stronę naszej księgi "Rok w Lesie" opowiedzieliśmy sobie o tym, nad czym pracują zwierzęta. Widząc zaangażowanie mieszkańców lasu w przygotowaniu dla siebie spokojnej zimy, każdy spróbował zbudować własny domek - hibernaculum. Mieliśmy różne pomysły, zabawa była super!!! Aby wiedzieć jak przeżyć w takim domku i jak my możemy pomóc przeżyć naszym zwierzętom przygotowaliśmy tablicę informacji i zakazów, która zawiera również piękny wiersz o domach zwierząt. 
Po posiłku - nadal zabawa i praca. To zawsze u nas się pięknie łączy :-) 
Żeby móc przeżyć całą zimę zarówno my, jak i zwierzęta, musimy być zdrowi, a w tym pomaga zawsze ruch. Pobawiliśmy się rozkręconą skakanką, potem był tor przeszkód i wcale nie mogliśmy skończyć, ale przed nami było kolejne zadanie: wycinanka, z której dowiedzieliśmy się jak nazywają się domy różnych zwierząt. 



Dzieci ze zdziwieniem przyjmowały kolejne informacje np. bóbr mieszka w żeremi, a osa w gnieździe, bo w ulu mieszka pszczoła itd. Pary kart dzieci zapakowały do kolorowych kopert. Z ostatniego kompletu kart wykonaliśmy grę - pamięć, próbując dopasować każdemu jego dom. Do gry będziemy wracać podczas naszych zajęć - na pewno!! 
Zmieniając temat pod koniec naszego spotkania, wspomnieliśmy o Święcie Niepodległości, które obchodzimy w Polsce 11 listopada. Temat bardzo trudny jeszcze dla naszych klubowiczów, ale warto, aby znały nasze symbole narodowe takie jak flaga i godło. 
Bardzo dziękujemy Dominice, naszej pracowitej, ciepłej praktykantce, na pewno będzie nam bardzo brakowało jej obecności na kolejnych zajęciach, będzie nam brakowało każdej uśmiechniętej koleżanki - praktykantki - bardzo fajnie się z nimi pracowało- będziemy tęsknić!!! 

Joanna 
 
Żabki 

Kolejne jesienne zajęcia w grupie Żabek poświęciliśmy kropelce wody. Jest listopad, a w czasie tego miesiąca często pada deszcz. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania się i zapoznania z melodią i słowami piosenki pt. "Błyskawica,grzmot", która wprowadziła nas w tematykę zajęć. 
Żabki z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o przygodach wesołej kropelki deszczu. Następnie, w rozmowie kierowanej pytaniami nauczycielki dzieci wypowiadały się na temat treści utworu. Historyjka obrazkowa "Przygoda kropelki wody" pomogła Żabkom ustalić kolejność zdarzeń opisanych w opowiadaniu. Ćwiczenia te pozwoliły wzbogacić słownictwo polskie i budować proste zdania przez dzieci.
Po śniadaniu szkolnym i zabawach w parku Żabki obejrzały inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. "Leń" przygotowaną przez studentki -Wiktorię i Marysię. Zrelaksowani zaśpiewaliśmy po raz drugi piosenkę o deszczyku i burzy i przystąpiliśmy do wykonania pracy plastycznej. Powstały piękne prace przedstawiające chmurki i kropelki deszczu. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością uzupełniając prace błyskawicami i słoneczkami. Prace wszystkich dzieci umieściliśmy oczywiście na tablicy, aby mogli je podziwiać rodzice. 
Pod koniec zajęć czekała jeszcze na dzieci niespodzianka. Gra edukacyjna "Literowe Dobble" przygotowana przez panią Marię bardzo przypadła dzieciom do gustu. 
Na zakończenie spotkania uczyliśmy się jeszcze jednej zwrotki kolędy pt. "Przybieżeli do Betlejem pasterze". Wszak święta Bożego Narodzenia już niedługo.
W radosnych nastrojach pożegnaliśmy się piosenką o deszczyku, którą mogli wysłuchać rodzice oczekujący na pracowite i zdolne Żabki. Poniżej linki do utworów, których uczyliśmy się w czasie zajęć. 
https://youtu.be/qJFgoX16TpY piosenka "Błyskawica, grzmot" https://www.youtube.com/watch?v=1DLr56r7XP0&t=11s kolęda "Przybieżeli do Betlejem pasterze" 

Pozdrawiamy, 
Maria Kołomyjec, Weronika i Emanuela 

Bociany 

Tą sobotę Bociany spędziły bardzo intensywnie! A wszystko za sprawą poważnych tematów, ciekawych kwestii, niezrozumiałych wyrazów, starodawnych fraz i oczywiście legendarnych opowieści trudnych do wyobrażenia przez XXI-wieczne Bociany. 
Po obejrzeniu filmu edukacyjnego - legendy 'O Lechu, Czechu i Rusie', każde z dzieci spróbowało przeczytać strofę tej samej legendy tylko pisanej wierszem. Okazało się, że Bociany doskonale radzą sobie z czytaniem w języku polskim. Po wytłumaczeniu skomplikowanych fraz i nowych nieznanych dotąd słów oraz nieistniejących w języku codziennych wyrazów, które wszyscy chętnie próbowali skojarzyć z innymi podobnymi, bądź podobnie brzmiącymi wyrazami w innych językach, dzieci poznały legendę. Zabraliśmy się zatem za tworzenie komiksu, który pozwolił zapamiętać Boćkom legendarną historię początków Państwa Polskiego. 
Po przerwie śniadaniowej przy akompaniamencie ostatnich słodkich kawałków poznaliśmy, również w dwóch wersjach, kolejną legendę. Piast Kołodziej i postrzyżyny jego syna Ziemowita zaskoczyły dzieci. Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj 7- letniego kolegę, który nigdy nie obcinał włosów i w dodatku nie ma jeszcze imienia. 
Po legendarnych początkach wreszcie przyszedł czas na wyczekiwaną niespodziankę. Zawitał do nas teatrzyk przygotowany przez wizytujące nas od początku roku Panie Praktykantki - Wiktorię i Marysię ! Inscenizacja 'Na tapczanie siedzi leń' Jana Brzechwy w zupełnie nowej wersji bardzo spodobała się dzieciom. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak na prawdziwym wydarzeniu kulturalnym. 
Na koniec dzieci za pomocą kolażu z recyklowanej gazety wykonały orły - ze złotą koroną, dziobem i biało-czerwonymi akcentami powędrowały do bocianich domów jako pierwszy i do dziś obecny symbol Polski kultywowany od pokoleń. 

Pozdrawiamy, 
Marysia i Aleksandra 

P.S. To już ostatnie zajęcia na których dzielnie, aktywnie i przebojowo towarzyszyła nam Pani Praktykantka Marysia.  Dziękujemy za każdą chwilę z nami, za opiekę, tłumaczenie trudnych słów, sędziowanie meczom piłki nożnej i urok osobisty ! Na pewno będzie nam brakowało naszej Pani Mari!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?