Girona, zajęcia 16 marca

Biedronki 

Ostatnie zajęcia upłynęły nam w iście wiosennej atmosferze. Rozpoczęliśmy od rozmowy na temat pór roku i ubiorów jakie one wymagają, aby swobodnie przejść do właściwego tematu zajęć, a mianowicie tematu wiosny. 
Z pudełka z kredkami wyjęliśmy potrzebne nam kolory i rozpoczęliśmy od malowania wiosennej mozaiki. Podczas malowania rozmawialiśmy, o zmieniającej się temperaturze, o coraz mocniej świecącym słoneczku i lżejszych kurteczkach, które zakładają nam nasze mamusie. 
Kolejno przeczytaliśmy bajkę pt.׃ „Pani Wiosna” autorstwa Alicji Mikulskiej. Podczas lektury, szczególną uwagę zwróciliśmy na charakterystykę bohaterki naszego utworu. Po czytaniu przyszła pora na część manualną spotkania. 


Razem z panią Dominiką zabraliśmy się do kolorowania Pani Wiosny. Po skończonej pracy nadszedł czas na zagadki o wiośnie. Tutaj przyszli nam z pomocą koledzy ze starszej grupy. 
Oglądaliśmy zdjęcia bocianów i dowiedzieliśmy się jak wyglądają przebiśniegi. 
Po śniadanku wszyscy ochoczo ruszyliśmy na dwór. Słoneczko mocno przygrzewało i było bardzo radośnie. To czas na wspólne rozmowy i nawiązywanie nowych przyjaźni. 
Po powrocie do sali obejrzeliśmy bajkę „Wiosna w domu Muminków’’. Lubimy oglądać bajki, a Muminki to były dla nas nowe postaci, których nie znaliśmy. 
Na zakończenie naszego spotkania malowaliśmy owocowe gałązki i rozmawialiśmy o owocach, które się z tych kwiatków urodzą. 

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kolejne spotkanie, 
Dominika W. 

Motylki 

Na zajęciach w Szkole Polskiej w Gironie było ostatnio prawie wiosennie. 
Na początku zajęć odpisaliśmy na list naszych kolegów z Ostrołęki. Nie mogliśmy go dokończyć, ponieważ ostatnie zdanie brzmiało: Dziś w szkole... i trzeba nam było poczekać do końca na zakończenie listu. 
Z naszą panią Dominiką rozmawialiśmy o obyczaju pożegnania zimy w Polsce. W szkole przypomnieliśmy sobie nazwy pór roku i opowiadaliśmy o tym czym się charakteryzują, i w których miesiącach panuje wiosna. Poznaliśmy datę początku WIOSNY- 21 marca. Wiemy też, że wiosną topnieją śniegi i rozpoczynają się roztopy i wzrasta poziom rzek, dlatego sobotnie zajęcia były okazją do omówienia głównych rzek Polski: Wisły, Odry i Warty. Czytaliśmy o tym w naszej książce POLSKA MOJA OJCZYZNA i z mapy Polski. Ponieważ jesteśmy TROPICIELAMI poznaliśmy, skąd te rzeki biorą swój początek, przez jakie ważne miasta przepływają i gdzie wpadają. 
Potem była mowa o przyrodzie, że przylatują do nas żurawie, czaple, bociany, skowronki i pięknie śpiewają, co mogliśmy posłuchać dzięki pani Joasi. Dzięki zagadkom natomiast odkryliśmy, że pierwiosnki i przebiśniegi to kwiaty, które zapowiadają przyjście wiosny w Polsce. 
Pani Dominika przyniosła na zajęcia kij i różne materiały i okazało się że przygotowała dla nas wiosenno-zimową niespodziankę. Aby zadość stało się tradycji zrobiliśmy naszą pannę Marzannę. Nie mogliśmy ją jeszcze utopić, bo wiosna dopiero rozpocznie się za kilka dni, dlatego nasz kolega Filip zabrał ją do utopienia w rzece w pierwszym dniu wiosny. 
Plątanina językowo-sylabowa, którą trenowaliśmy brzmiała: ŻEGNAMY CIĘ MARZANNO I ZIMO AŻ DO GRUDNIA. 
W książce TROPICIELE czytaliśmy opowiadania wiosenne pt. BŁOTO i WIOSNA. Kiedy topimy Marzannę śpiewamy jej : 
Ruszamy gromadą wesołym pochodem 
Niesiemy Marzannę nad zieloną wodę. 

My pożegnaliśmy się z naszymi paniami, ale już za dwa tygodnie czeka nas kolejne, wielkanocne spotkanie dlatego mówimy tylko ‘’do zobaczenia’’. 

Pani Dominika i Joasia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?