Barcelona, zajęcia 23 lutego
Ostatnie zajęcia Poziomki spędziły karnawałowo. Na początku wyjaśniliśmy, co to jest karnawał. Dzieci dowiedziały się, że początki zabaw karnawałowych sięgają czasów bardzo nam odległych.W Rzymie i Grecji ludzie cieszyli się z zakończenia zimy i nadchodzącej wiosny - dlatego odbywały się maskarady, tańce, pochody i widowiska uliczne. Podobnie jest teraz. W naszej grupie przebraliśmy się za różne postacie z bajek i nie tylko. Wśród postaci byli między innymi: król, księżniczka, kotek, jednorożec, kosmonauta, a nawet pirat - pan Łukasz. Poziomki wysłuchały bajki " O rybaku i złotej rybce", a następnie próbowały łowić przy pomocy "prawie prawdziwych" jak określiły dzieci wędek, pomalowane przez siebie rybki. Nie było to łatwe zadanie, ale Poziomki poradziły sobie doskonale. Podczas naszego karnawałowego spotkania nie zabrakło oczywiście dziecięcych przebojów muzycznych , zabaw na podwórku szkolnym i śniadanka.
Pani Marylka Stasiak przygotowała elementy wspaniałej morskiej dekoracji i wspólnie z Poziomkami upiększała naszą salę. Niespodzianką dla dzieci była wizyta pani Doroty Kupis - dyrektorki zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego z Ostrołęki. Pani Dyrektor przywiozła dla dzieci pyszne polskie cukierki.
Troszkę zmęczeni, ale radośni pożegnaliśmy się życząc sobie wzajemnie udanych zabaw karnawałowych w szkołach i rodzinach.
Pozdrawiamy i do zobaczenia na kolejnych zajęciach,
Maria, Łukasz, Pani Marylka Stasiak i Babcia Sabina
Jagódki
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia obecności i krótkiej powtórki z zajęć poprzednich. Razem napisaliśmy dokładną datę i godzinę.
Później przyszedł czas na ulubione owoce i warzywa.
Jagódki zajęły się wycinaniem owoców i ułożeniem ich w odpowiedniej kolejność i uzupełnianiem pustych pól.
Następnie odwiedziliśmy ,,stragan” i zrobiliśmy zakupy. Poznaliśmy cyfry do 20. Policzyliśmy dziewczynki i chłopców w klasie oraz palce u ręki. Wspólnie wykonaliśmy rysunek przedstawiający nasz ulubiony owoc.
Wykorzystując słoneczną pogodę wybraliśmy się na patio i bawiliśmy się w berka.
Po drugim śniadaniu wykonaliśmy kostki. Zorganizowaliśmy konkurs ,,kto rzuci najwięcej oczek”, a wyniki zapisywaliśmy na tablicy.
Po skończonej zabawie pożegnaliśmy definitywnie zimę i wykonaliśmy wyklejankę z bałwankami. Jagódki stworzyły również historyjkę dotyczącą wyklejanych bałwanków.
Agnieszka i Joasia
Malinki
Ostatnie zajęcia w grupie Malinek pełne były muzyki i tańca. Wszystko to za sprawą karnawału!!!
Na początek wspólnie udekorowaliśmy salę. Obejrzeliśmy też tradycyjny strój góralski i przypomnieliśmy słowa poznane na poprzednich zajęciach. Chętne osoby mogły przymierzyć strój.
Następnie przeszliśmy do właściwej zabawy karnawałowej.
Wspólnie odtańczyliśmy popularne choreografie do wielkich hitów. Przeprowadziliśmy różne konkursy min,tańca na gazecie, przechodzenia pod sznurem, zawijania mumii itd.
Był też czas na wspólne śniadanie i zabawę na patio.
Mamy nadzieję, że dzieci się wybawiły i wyszalały.
Pozdrawiamy,
Ania i Kasia
Jarzębina
Tematem naszych ostatnich zajęć były książki. Mając przed sobą wybór różnych egzemplarzy, rozpoczęliśmy naszą rozmowę o tym, co to jest książka, jak powstaje, do czego nam służy, jakie ma znaczenie dla człowieka i czego możemy się z książek nauczyć.
Wymieniliśmy typy książek: m.in. podręcznik szkolny, powieść przygodowa, biografia, kryminał, s/f, etc., przewodnik turystyczny, encyklopedia, komiks. Nie zabrakło też Biblii albo mitologii.
Wyjaśniliśmy też różnicę między prozą a poezją, zobaczyliśmy, jak zbudowana jest powieść, a jak wygląda opowiadanie.
Omówiliśmy szczegółowo budowę książki oraz jej drogę od autora do czytelnika, poznając przy tym odpowiednie słownictwo: autor, redaktor, wydawnictwo, drukarnia, korektor, księgarnia; biblioteka.
Wszyscy jesteśmy zgodni, że książki służą nam do nauki, do poznawania świata, i że są fantastyczną rozrywką i hobby.
Po śniadaniu poznaliśmy niektóre sylwetki wielkich polskich literatów, z naciskiem na noblistów. Byli więc Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz oraz nobliści: Henryk Sienkiewicz, Wł. Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
W luźnej rozmowie dzieci dzieliły się swoimi ulubionymi książkami, zarówno tymi czytanymi po polsku, jak i hiszpańsku. Najważniejsze, by miały z czytania przyjemność i sięgnęły z czasem po pozycje z polskiej literatury, także te poważniejsze.
Z racji karnawału, po patio obejrzeliśmy filmiki z karnawałów w Rio de Janeiro i Wenecji. Mieliśmy też okazję gościć Dyrekcję Szkoły im. Orła Białego z Ostrołęki, której uczniowie odwiedzą nas na zajęciach 23 marca. Pani Dyrektor skierowała do nas parę miłych słów i poczęstowani zostaliśmy pysznymi wedlowskimi czekoladkami. Na pamiątkę wspólne karnawałowe zdjęcie.
A na koniec już, zrobiliśmy sobie karnawałową listę przebojów, gdzie dzieci mogły się bawić przy wybranych piosenkach.
Dziękuję i zapraszam na zajęcia 9 marca,
Gosia
Komentarze
Prześlij komentarz