Zajęcia w Gironie, 27 października

Biedronki i Motylki
 
Oj działo się, działo na sobotnich zajęciach w Szkole Polskiej w Gironie. 
Z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Biedronki i Motylki, uczyliśmy się o rozbiorach Polski i jej drodze do wolności. Dla większości z nas jest to moment bardzo uroczysty i aby zrozumieć ten fragment historii dokonaliśmy symbolicznego rozbioru Polski. Było nam bardzo przykro widzieć jak Polska znikała z mapy Europy a nasi przodkowie dostali się pod zabory. Kiedy Polski nie było zostaliśmy spętani łańcuchami i zrozumieliśmy jak ciężkie było życie pod zaborami, kiedy nie wolno było mówić ani uczyć się j.polskiego. Po doliczeniu do 123, licząc lata kiedy Polska była pod zaborami, nasz kolega Patryk w roli Piłsudskiego rozerwał łańcuchy a my poczuliśmy się wolni i szczęśliwi. 
Pani Marysia przeczytała nam listy od dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce od klasy 2c na który odpiszemy na kolejnych zajęciach. Bardzo nam się podoba ten list i rysunki. Dziękujemy! 
Razem z kolegami, którzy polecą wkrótce do Polski uczyliśmy się i przygotowywaliśmy do konkursu o symbolach narodowych. Przypomnieliśmy sobie to, co już wiedzieliśmy o godle i fladze polskiej, a także dowiedzieliśmy się, że autorem polskiego hymnu jest Józef Wybicki (słowa) i kim był generał Dąbrowski. Wiemy już, że w polskim hymnie zawarta jest chwalebna historia naszej ojczyzny. Stworzyliśmy godło Polski z kółek, które po zajęciach podarowaliśmy naszym gościom z Francji. 
Goście, jacy goście? Tak, tak jadą goście jadą i...przyjechali. Ogromną niespodziankę sprawiła nam wizyta zespołu POLANIE. Grupa wokalna POLANIE powstała trzy lata temu z inicjatywy członków stowarzyszenia "Amicale Polonaise en Pays Catalan" i pochodzi z Francji. Goście opowiadali nam o polskich strojach ludowych, mogliśmy dotknąć kolorowych kamizelek i czapek -rogatek. Po wspólnie spędzonym drugim śniadaniu zespół ubrany w tradycyjne krakowskie stroje ludowe, z udziałem akordeonisty, zaśpiewał dla nas i naszych rodziców piosenki i pieśni ludowe. Repertuar zawierał piosenki ludowe regionalne, biesiadne i patriotyczne. "Miała baba koguta" czy "Zachodzi słoneczko" to tylko wybrane tytuły, które dla nas zaśpiewano. Śpiewali także nasi rodzice i my , a wszystkim podziękowaliśmy gromkimi brawami. 
Na zakończenie spotkania wspólnie, uroczyście zaśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego" i tak zakończyliśmy nasze kolejne zajęcia. Już nie możemy się doczekać co wydarzy się za tydzień w naszej polskiej szkole. 

Chciałyśmy specjalnie podziękować naszym szkolnym rodzicom za  zaangażowanie w przygotowaniu śniadania i za wszystkie specjały i przysmaki. Jesteście wyjątkowi!






Pozdrawiamy, 
Marysia i Dominika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?