Spotkanie projektowe, Litwa 2018, " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych"

W dniach od 29 września do 3 października odbyło się w Mejszagole ( Litwa) kolejne, już czwarte, międzynarodowe spotkanie dla kadry instytucji partnerskich w ramach realizacji projektu " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych". 
Tym razem organizacją przyjmującą partnerów projektowych z państw: Polski, Hiszpanii, Anglii, Belgii i Norwegii był Żłobek-Przedszkole w Mejszagole na Litwie. Z naszej instytucji w spotkaniu projektowym udział wzięły: Ewa Hojna, Milena Poprawa i Maria Kołomyjec. 
Uczestnicy z pięciu krajów będący partnerami w projekcie mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniach prowadzonych przez metodyków z Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku, prowadzić zajęcia z dziećmi polskimi na Litwie, zwiedzić piękną Wileńszczyznę oraz nawiązać kontakty z nauczycielami z Litwy i pozostałych krajów partnerskich. 

Harmonogram szkolenia na Litwie był bardzo intensywny, obfitował w wiele atrakcji i ciekawych spotkań z polską społecznością lokalną. Już na "przywitanie" czekała na nas niespodzianka w postaci kolacji , a właściwie uczty i uczestniczenie w przedszkolnym " Święcie Plonów 2018". Po występie dzieci litewskich i polskich uczestnicy projektu mieli możliwość zagłosować na najpiękniejsze prace wykonane z owoców, warzyw oraz innych plonów. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie prace były bardzo pomysłowe i piękne. Kontynuacją przedszkolnego święta była impreza dożynkowa rejonu wileńskiego w której również uczestniczyliśmy. Oglądając kolejne stoiska dożynkowe poszczególnych gmin Wileńszczyzny nie mogłyśmy wyjść z podziwu, zachwycając się ich różnorodnością i pomysłowością. Przy stoiskach można było częstować się przysmakami danego regionu. W trakcie imprezy nie zabrakło też występów zespołów ludowych. Po całodziennym pobycie na dworze, troszkę zziębnięci mogliśmy wieczorem przy okazji kolacji skorzystać z łaźni i rozgrzać się. 
Kolejne dni przyniosły oprócz czasu przeznaczonego na szkolenia i prowadzenie zajęć w przedszkolu w Mejszagole sporą dawkę informacji o Wilnie , Trokach i Mejszagole. I tak: w Wilnie dane nam było zobaczyć Katedrę z wieżą -dzwonnicą, wieżę Giedymina- założyciela Wilna, domy w których mieszkał nasz wieszcz Adam Mickiewicz, bramę przez
którą wyjeżdżał z Wilna - jak się okazało na zawsze, organy na których grał Stanisław Moniuszko, ulicę literacką z licznymi tabliczkami charakteryzującymi licznych literatów, Kaplicę z cudownym obrazem M.B. Ostrobramskiej, celę- wiezienie, gdzie więziono A. Mickiewicza, dom Juliusza Słowackiego, kościół z obrazem Jezusa Miłosiernego, cmentarz na Rossie z nagrobkami wieszczów polskich i mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, liczne kościoły , których w Wilnie jest około 40, dom w którym mieszkała św. Faustyna Kowalska i urokliwe uliczki starego miasta Wilna. Niespodzianką było obejrzenie domu rodzinnego Rodowiczów, którzy posiadali aptekę zwaną " Apteką pod łabędziem". Słynna piosenkarka polska, Maryla Rodowicz, właśnie stamtąd pochodzi. Panoramę miasta oglądaliśmy z góry Trzech Krzyży.
Troki, miejscowość, która w dawnych czasach pełniła rolę stolicy Litwy zwiedzaliśmy początkowo z pokładu statku pływając po jeziorze Galve. Historię zamku i sprowadzonych przez księcia Witolda Karaimów wysłuchaliśmy z zapartym tchem. W Trokach popróbowaliśmy słynnych kibinów - tradycyjnego dania karaimskiego. Są to pieczone pierogi z kruchego ciasta nadziane siekaną baraniną. 
Natomiast w Mejszagole - miejscu naszego spotkania projektowego zwiedziliśmy Muzeum ks. Prałata Józefa Obrembskiego , niezwykłego człowieka zasłużonego dla środowiska lokalnego i Wileńszczyzny. 
W trakcie wyjazdu projektowego nie zabrakło spotkania ze znaczącymi osobistościami ze świata politycznego: posłanką na Sejm RL, starostą frakcji
Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin , panią Ritą Tomaszunienie; Merem Rejonu Wileńskiego - panią Marią Rekść; Kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP na Litwie - panem Konsulem Marcinem Zieniewiczem; Prezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie " Macierz Szkolna" - panem Józefem Kwiatkowskim; Starszą Specjalistką Samorządu Rejonu Wileńskiego,
tymczasowo pełniącą funkcję kierownika Wydziału ds. międzynarodowych i publicznych - panią Iloną Tuczyńską; Starszym Specjalistą Samorządu Rejonu Wileńskiego , kuratorem Żłobka-Przedszkola w Mejszagole -panem Jarosławem Suboczem i Prezesem Koła ZPL w Mejszagole - panią Alfredą Jankowską.
Ostatnim punktem naszego pobytu na Litwie był wywiad w Radiu Wilno z panią Ewą Hojną - Dyrektorem Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie i Gironie oraz pozostałymi przedstawicielami zespołów projektowych z innych państw. 


Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor Żłobka-Przedszkola w Mejszagole, pani Iwonie Matwiejko, i całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom tej placówki za rodzinne i niezwykle ciepłe przyjęcie nas i dbanie o to, abyśmy jak najlepiej czuli się na Wileńszczyźnie. Bardzo dziękujemy zespołowi z MODM w Białymstoku, koordynującemu projekt oraz wszystkim uczestnikom szkolenia w Mejszagole za wspaniałą atmosferę spotkania i dużą porcję wiadomości oraz gotowość do dzielenia się własnymi doświadczeniami w pracy nauczyciela polonijnego. 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. 

Maria Kołomyjec

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?