Polecamy: „Każdy jest inny”, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel

Okładka książki
Kolejny raz opowiadanie Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel nie może być bliższe rzeczywistości! Do Serii z Plastelinkiem dołącza książka „Każdy jest inny”, w której do mądralińskich przedszkolaków dołącza nowa koleżanka. Po zapowiedzi Pani wszyscy oczekują jej z niecierpliwością. Chcą dowiedzieć się o niej jak najwięcej i opowiedzieć jej o przedszkolnym życiu, a nowa… siada w kącie i płacze! No jak to tak? Zarozumiała czy co? 
Opowiadanie o nowej koleżance przypomina mi o trudnych początkach, jakie wiele dzieci ma przychodząc do nowej grupy rówieśników. Dzieci ze Szkoły Polskiej mają jeszcze trudniej, szczególnie jeśli niezbyt dobrze rozumieją po polsku, a panie upierają się, żeby czytać, opowiadać i rozmawiać z kolegami w tym języku. Nowa osoba staje wtedy przed bardzo trudnym, podwójnym zadaniem – musi dołączyć do zgranej już drużyny i przełączyć się na używanie innego języka niż w przedszkolu. Bardzo ważna jest wtedy akceptacja rówieśników i ich zainteresowanie. Do grupy Poziomek chodzi od niedawna nowy chłopiec – Aki, któremu na początku niezbyt się podoba rozstawanie z mamą lub tatą. Przez ostatnie zajęcia martwiliśmy się o to, czy w ogóle uda mu się zaaklimatyzować w naszej grupie, szczególnie że Aki rozumie już japoński, hiszpański i kataloński! To dopiero wyzwanie dla dziecięcej główki! Kiedy w końcu tata chłopca powiedział, że przecież jest u nas także Jaś, z którym Aki chodzi do przedszkola – strach przed grupą jakby ucichł, a nasz nowy uczeń w końcu zaczął się śmiać i integrować z innymi dziećmi. Może pomogła w tym opieka Jasia, o którą poprosiłyśmy, a może głaskanie Natalki albo zainteresowanie innych dzieci. Nie wiadomo. Mamy nadzieję, że na kolejnych zajęciach Aki poczuje się z nami jeszcze pewniej, a nasze przedszkolaki wciąż będą go upewniać, że jest u nas bardzo mile widziany. 
Jeśli Wasze dziecko też ma problem z aklimatyzacją, warto sięgnąć do edukacyjnej książeczki Jędrzejewskiej-Wróbel. Jak zwykle w bardzo prosty sposób autorka wyjaśnia najmłodszym, że zarówno zainteresowanie jak i strach przed nowym jest zupełnie normalny. Tak samo jak towarzyskość i jej brak, gadatliwość i mrukliwość. Książeczka uczy, że każdy człowiek jest inny i nie należy nikogo oceniać po pierwszym spotkaniu. Proste i prawdziwe, ale czasem brakuje nam odpowiednich słów i przykładów, żeby porozmawiać o tym z dzieckiem. Wtedy warto sięgnąć po pomoc do Biblioteczki w Szkole Polskiej.

Paulina Lipiec

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?