Zajęcia w Gironie, 21 stycznia

Biedronki 

Pierwsze poświąteczne zajęcia w grupie Biedronek przebiegały w nieco pomniejszonym składzie. Niestety zimowy czas dał się nam trochę we znaki i kilkoro dzieci zachorowało. Pomimo deszczu i zimna za oknem, w sali było cieplutko i wesoło. A działo się dużo podczas tego spotkania. 
Na początku jak zawsze powitaliśmy się tańcząc i śpiewając naszą ulubioną piosenkę ¨Mało nas¨, a następnie opowiedzieliśmy nasze przeżycia z minionych świąt Bożego Narodzenia i Trzech Króli. Każdy chciał podzielić się tym, co otrzymał w prezencie i gdzie spędził ten świąteczny czas. Kilkoro dzieci było u dziadków i rodziny w Polsce, była to więc doskonała okazja do rozmów po polsku. 
Jako, że w dniu zajęć ( 21 stycznia ) przypada Dzień Babci i dnia następnego ( 22 stycznia ) Dzień Dziadka, jeszcze przed śniadaniem zdążyliśmy wykonać prezenciki - papierowe breloczki do kluczy dla babć i dziadków, a zaraz po śniadaniu w naszej sali pojawiła się prawdziwa Babcia z Polski - Pani Teresa, która jest babcią naszych uczennic Marysi i Ani. Pani Teresa opowiedziała dzieciom o czasie, kiedy była małą dziewczynką, czym się bawiła, w co się ubierała, jakie gry, zabawy i bajki najbardziej lubiła. Pytaniom dzieci nie było końca. Chciały dowiedzieć się jak najwięcej. Po wyczerpującym wywiadzie odśpiewaliśmy Babci - Sto lat, a Pani Teresa obdarowała dzieci kolorowymi nalepkami. 
Z uwagi na niekorzystną pogodę do zabaw na świeżym powietrzu, czas przeznaczony na patio spędziliśmy w sali bawiąc się dowolnie zabawkami. Kolejnym punktem naszych zajęć były pory roku. Dzieci bez problemu ustaliły jaką obecnie mamy porę roku i czym się ona charakteryzuje oraz w co się ubieramy zimą. 
Tego dnia miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie w naszej szkole. Było nim zapoczątkowanie projektu czytelniczego dla uczniów obu grup, w którym udział wzięli uczniowie, rodzice i nauczycielki oraz oczywiście nasz Gość - Babcia Teresa - która przeczytała dzieciom opowiadanie o Misiu Uszatku. Na ścianie zawisło nasze Drzewo Czytelnicze, które będzie stosownie do przeczytanych przez dzieci ( przy pomocy nauczycielek i rodziców) książeczek zapełniało się kolorowymi listkami. Na zakończenie projektu będą oczywiście nagrody. 
Trochę zmęczeni, ale radośni pożegnaliśmy się, życząc sobie wzajemnie wszystkiego dobrego w całym nowym 2017 roku. 
Spotkanie z Babcią

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach, 
Maria 

Motylki 

Na ostatnich zajęciach w Gironie ćwiczyliśmy gramatykę. Jednak zanim wykonywaliśmy gramatyczne ćwiczenia, to wspólnie tańcząc w rytm piosenki "Mało nas do pieczenia chleba" przypomnieliśmy sobie nasze imiona. 
Następnie przeszliśmy do zadań. Pierwszym z nich było poprowadzenie bohatera ćwiczeń Wojtka do szkoły, wykorzystując określenia miejsca jak nad, pod, obok, w prawo, w lewo. Motylki czytały na głos polecenia, po czym wykreśliły drogę do szkoły. W kolejnym zadaniu dzieci wykonując polecenia, malowały na pustym stole naszkicowanym w zeszycie ćwiczeń, dane obiekty stosownie do ćwiczeń (w lewym rogu znajduję się doniczka z kwiatkiem, po prawej stronie położona jest książką, pod stołem śpi kot). W następnych ćwiczeniach dzieci opisywały obrazki, liczyły występujące przedmioty, określały położenie danych rzeczy. 
W minioną sobotę obchodziliśmy w szkole Dzień Babci i Dziadka. Dzieci wykonały laurki dla swoich dziadków, wypisując w nich również życzenia. 
Po krótkiej przerwie spędzonej na zabawie, dzieci znów wróciły do ćwiczeń gramatycznych. Tym razem ćwiczyliśmy odmianę czasowników przez osoby. Dzieci z książki o Piratach wybierały danego Pirata, który malował, gotował, pisał, grał, śpiewał i kolejno odmieniały ten wyraz przez osoby (ja maluje, ty malujesz, on maluje). 
Specjalnym gościem naszych zajęć była Babcia, która przyszła na spotkanie z dziećmi. Uczniowie śmiało pytali, jakie było dzieciństwo Babci, jakimi zabawkami się bawiono dawniej oraz jak się ubierano. Było to ważne spotkanie uczące dzieci szacunku dla osoby starszej, dialogu, a także historii. 
Na zakończenie zajęć udaliśmy się czytać książkę, nawiązując tym samym do projektu Drzewa Czytelniczego. Projekt ten realizowany w wielu szkołach w Polsce i na świecie ma na celu zachęcić do czytania. Projekt ten ma również swoje miejsce w naszej szkole. Dzieci zostały zachęcone do czytania, a tytuł każdej przeczytanej książki zostanie wypisany na listku i przyklejony do naszego czytelniczego drzewa. Liczymy, że już na wiosnę nasze drzewo będzie miało bujną koronę. 

Milena Poprawa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?