Girona, rozpoczęcie roku szkolnego i zajęcia 7 września

Biedronki

Nowy rok szkolny 2024/25 zainaugurowany!  Pierwszy dzień w Szkole Polskiej w Gironie rozpoczęliśmy wspólnie wesołym powitaniem i zabawami integracyjnymi. Na początku zapoznaliśmy się ze sobą, z naszą salą i biblioteką szkolną. Następnie dzieci z obydwu grup obejrzały dokładnie obrazkową mapę Polski i dowiedziały się czego będą się uczyć w Szkole Polskiej. Po wspólnym śniadaniu szkolnym każda z grup miała odrębne zadania.
Młodsza grupa Biedronki świętowała uroczyście Międzynarodowy Dzień Kropki.

Spotkanie kropek (Anna Kaczor )
Kropka z kropką się spotkały
I marzenie takie miały
Bardzo mocno tańczyć chciały
Ale jak to zrobić pomysłu już nie miały
Choć swą naturę bardzo szanowały
Coś nowego zrobić dziś chciały
Pierwsza do czerwonej biedronki wciąż przyklejona
A ta boża krówka bardzo lubi w kropki być przystrojona
Druga na muchomorze wciąż siedzi
I bacznie przyglądają się jej sąsiedzi
Może razem zeskoczymy i się razem pobawimy
Świetny pomysł, damy radę
Szybko skoczmy tu na trawę
Zeskoczyły i tańczyły
Gdy to inne kropki zobaczyły
Szybko do zabawy dołączyły
Piękny to był taniec na zielonej łące
Ale uwaga, zaraz zajdzie słońce
Muchomorom kropki  bardzo są potrzebne
Jeszcze by je ktoś zjadł bezwiednie
A gdy widzi Tomek kropki na muchomorze
Wie, że nie wolno go zjadać o żadnej porze
Bez naszych małych kochanych kropeczek
Nie było by też prawdziwych biedroneczek
Kasia lubi przecież liczyć kropki na biedronce
Jak nam inaczej powie jaki owad występuje na tej łące
Kropki więc szybko swe tańce skończyły
I migiem na swe miejsca wróciły.
 


Dzieci wysłuchały opowiadania o kropce, które wyjaśniło jak to było z tą kropką. Wszystko zaczęło się od autora Petera H. Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot” – „Kropka”.  Książka „Kropka” przedstawia historię małej nieśmiałej dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości. Kiedy Vashti na lekcji plastyki nie ma pomysłu na rysunek, nauczycielka cierpliwie czeka i mówi: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie…” Opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie, a także pomogła uwierzyć w siebie innym. Kropka jest od tej pory symbolem talentu, pasji, rozwiniętych skrzydeł… Kropka z książeczki o Vashti stała się też pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest on obchodzony 15 września od 2008 roku. My uczciliśmy ten dzień poprzez zabawy z kropkami, prace plastyczne i piosenki. Kropka była bohaterką dnia. Biedronki dowiedziały się , że każdy ma zdolności  i warto je szukać i rozwijać. Że nie ma dziecka, które nic nie potrafi. Wszyscy są wyjątkowi.

Pierwszy dzień w szkole był radosny i przebiegał w przyjaznej atmosferze. Nasze aktywności prezentujemy na załączonych zdjęciach.

Bardzo dziękuję Biedronkom za to radosne spotkanie i zapraszam na kolejne.
Maria Kołomyjec

Motylki

Dnia 7 września 2024 roku odbyły się pierwsze zajęcia w nowym roku szkolnym w Szkole Polskiej w Gironie. Spotkanie rozpoczęło się wspólnie – wszyscy uczniowie mieli okazję się poznać, co stworzyło przyjazną atmosferę na dobry początek roku. Po integracyjnych zabawach ruchowych, dzieci zostały podzielone na grupy, a każda z nich przystąpiła do swoich zajęć.

Grupa „Motylki” rozpoczęła swoją część od lekcji historii i geografii Polski. Podstawowym tematem zajęć była zapomniana polska pisarka i patriotka – Faustyna Morzycka. Uczniowie zapoznali się z książką Wioletty Piaseckiej pt. „Faustynka”, która w sposób przystępny dla dzieci opowiada o tym, jak można być patriotą swojego kraju. Lektura ta wzbudziła wiele emocji i ciekawości, co skłoniło uczniów do aktywnego udziału w dyskusji na temat życia Faustyny Morzyckiej oraz jej wartości patriotycznych.

Po omówieniu treści książki, dzieci przystąpiły do zadania plastycznego, w którym miały narysować symbole kojarzące im się z Polską. Rysunki przedstawiały m.in. flagę Polski, godło. Na zakończenie tej części zajęć odbyła się wspólna rozmowa na temat tego, co oznacza być patriotą Polski – zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Na pamiątkę dzieci dostały ode mnie zakładki z wizerunkami zapomnianych pisarek polskich, zaprojektowanych w ramach projektu pt. „Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii”.

Całe zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, a dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem i kreatywnością.

Viola


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?