I międzynarodowe szkolenie dla kadry instytucji partnerskich dotyczące realizacji projektu " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych"

W dniach od 5 do 9 lutego odbyło się w Białymstoku I międzynarodowe szkolenie dla kadry instytucji partnerskich dotyczące realizacji projektu " Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych" realizowanego i współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus Plus. 
W ciągu tych pięciu dni nauczycielki i dyrektorki placówek oświatowych z pięciu partnerskich państw uczestniczących w projekcie - Wielkiej Brytanii, Litwy, Norwegii, Belgii i Hiszpanii, poszerzały wiedzę metodyczną dotyczącą nauczania przedmiotowego w języku polskim oraz zapoznawały się z narzędziami do tworzenia i edycji kursów e-learningowych na platformie MOODLe dla pedagogicznej kadry polonijnej. 
Z naszej placówki uczestniczyły trzy osoby: Ewa Hojna, Maria Kołomyjec i Monika Wąsik. W zimowej scenerii urokliwego Białegostoku brałyśmy udział także w warsztatach szkoleniowych dotyczących aktywności twórczej w pracy nauczyciela szkoły polonijnej i aktywizowania dzieci w zabawach integracyjnych twórczych i odtwórczych. Podczas szkolenia uczestniczyłyśmy w zajęciach w jednej ze szkół podstawowych i miałyśmy okazję poprowadzić zajęcia w grupie przedszkolnej. 
W czasie trwania szkolenia nie zabrakło też czasu na kulturę. Wycieczka do pobliskiego Supraśla dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Zwiedziłyśmy Muzeum Ikon, które utworzone zostało na terenie prawosławnego monasteru mającego ponad pięćsetletnią tradycję. Z dużym zainteresowaniem obejrzałyśmy stałą ekspozycję obejmującą około 300 ikon, przedmiotów sakralnych i unikatowych fresków zgromadzonych w dziewięciu salach , których wystrój nawiązywał m.in. do wnętrza pustelni, cerkwi oraz wiejskiej chaty. Scenografia wystawy połączona została z oprawą świetlną i dźwiękową co wywoływało u zwiedzających kontemplacyjny nastrój. 
 
Tego popołudnia organizatorzy szkolenia zaprosili nas również na wspaniały kulig i kolację. 
Bardzo dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Doradztwa Metodycznego w Białymstoku za gościnność, zorganizowanie profesjonalnego szkolenia i atrakcji kulturalnych, a partnerom z pozostałych krajów uczestniczących w projekcie za współpracę i wymianę doświadczeń. Wszystkim zaś uczestnikom serdecznie dziękujemy za niepowtarzalny klimat spotkania w Białymstoku. 

Maria Kołomyjec, Monika Wąsiki Ewa Hojna

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?