Zajęcia z języka polskiego dla dorosłych, lekcja nr 3, 28 października

Na naszym kolejnym spotkaniu dnia 28 października zatytułowanym „Idę do kina, ale jadę autobusem``, poznaliśmy znaczenie i odmianę dwóch bardzo ważnych w języku polskim czasowników ruchu „jechać” oraz „iść”. 
W pierwszej kolejności zapisaliśmy odmianę tych dwóch czasowników w liczbie pojedynczej oraz mnogiej. Następnie przeszliśmy do omówienia nazw środków transportu i przypomnieliśmy sobie końcówki narzędnika dla rzeczownika / To jest samochód. Jadę samochodem. / 
Po kilku ćwiczeniach z naszego podręcznika przeszliśmy do określenia celu naszej podróży, w czym pomógł nam poznany wcześniej miejscownik / Locativo /. Odpowiadaliśmy wspólnie na pytania dokąd jedzie Tom Żelazny i jego koledzy z biura oraz wysłuchaliśmy dialogów z płyty. 
Następnie uczniowie w parach przeprowadzili ze sobą nawzajem ankietę. Każda z par otrzymała kopertę z pytaniami. Uczniowie musieli zadać swojemu koledze pytanie i zanotować jego odpowiedź. Na koniec każdy zaprezentował grupie wyniki swoich badań. Przykładowe pytania to: Czym zwykle jeździsz do pracy?, Czym zwykle wracasz z imprezy?, Czym nie lubisz jeździć? Itp. 
Poznaliśmy także przysłówki takie jak: nigdy, rzadko, od czasu do czasu, często, zwykle, codziennie oraz najpierw i potem. 
Drugą część lekcji poświęciliśmy ćwiczeniom z czasownikiem „iść”. Słuchając dialogów i uzupełniając brakujące fragmenty tekstu ćwiczyliśmy odmianę tego czasownika oraz zaznaczyliśmy opozycję między pytaniami Gdzie? i Dokąd?. 
Po dzisiejszych zajęciach każdy z uczniów zna różnicę między czasownikiem „iść” i „jechać” oraz potrafi poprawnie zastosować jego formę w zdaniu. 

Dominika 

W domu/ Deberes Ćwiczenie 10 a i 11 z książki strona 7.16. / Ejercicio 10 a i 11 del libro, pagina 7.16.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?