Zajęcia w Barcelonie, 25 listopada
Poziomki
Jagódki
Malinki
Dokładnie w ostatnią sobotę (25.11.) wypadał dzień Pluszowego Misia. Tak więc nie sposób przy tym święcie nie zapoznać dzieci z grupy Poziomek z jednym z najsławniejszych misi w Polsce, którym jest Miś Coralgol. W zaaranżowanych na wzór kina – rzędach krzeseł zasiadły dzieci aby obejrzeć jeden z odcinków przygód tego wesołego misia. W ten sposób został otwarty dziecięcy panel dyskusyjny o znanych misiach.
Dzieciom przypomniały się inne bajki z misiami w roli głównej. Dzieci znają Kubusia Puchatka dlatego odsłuchały krótkiego fragmentu książki w formie audiobooka. Karta pracy w której dzieci miały za zadanie połączyć misie i wzorki na ich brzuchach nawiązywała do bohaterów Troskliwych Misi.
Po zjedzeniu drugiego śniadania, zajęciach z arteterapii i zabawie na patio, dzieci wróciły do sali gdzie czekały na nie balony i wycięte z papieru części ciała, które złożone razem reprezentowały sylwetkę misia.
Pozdrawiamy serdecznie,
Izabela Tomczak, Babcia Sabina i Monika Szewczyk
Jagódki
Naszą jagódkową tradycją zajęcia zaczęliśmy od przywitania się w przyjaznym kręgu. W tym czasie każdy z nas miał szansę podzielić się nowościami jakie wydarzyły się w mijającym tygodniu oraz zaplanowanymi wydarzeniami.
Następnie sprawdziliśmy pogodę za oknem i jednogłośnie stwierdziliśmy, że jesień dotarła do Barcelony. Tymczasem z wiadomości od naszych najbliższych wiemy, że do Polski wielkimi krokami zbliża się zima!
Oglądając zimowe ilustracje przypomnieliśmy sobie jak należy się ubrać, gdy na dworze mróz oraz co ciekawego można robić na podwórku, gdy spadnie śnieg. Wszystkie dzieci z grupy Jagódek lepiły już w swoim życiu bałwana oraz zjeżdżały na sankach. Niektórzy opowiadali o jeździe na łyżwach, czym zachęciły wiele osób do spróbowania tego sportu tej zimy! Doskonale wiemy, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, dlatego wspólnie wymieniliśmy inne zimowe sporty, takie jak narciarstwo czy łyżwiarstwo.
Po krótkiej przerwie śniadaniowej zabraliśmy się do tworzenia zimowego kolażu. Kredkami narysowaliśmy zimowy krajobraz, a naklejkami urozmaiciliśmy nasz rysunek! Prace wyszły przepiękne!
Po pracy plastycznej przyszedł czas na trochę ruchu podczas zabawy „Pada śnieg”.
Na sam koniec czekała nas kolejna praca plastyczna. Samodzielnie stworzyliśmy ozdoby choinkowe w kształcie pingwinków!
Dziękujemy za wspólne zajęcia i zapraszamy na kolejne!
Pozdrawiamy,
Kaja, Basia i Pauliny
Malinki
Nasze ostatnie już w listopadzie zajęcia poświęcone były tematyce jedzenia. Tak więc po zajęciach z arteterapii i pożywnym śniadanku, od razu przeszliśmy do meritum. W luźnej rozmowie dzieci miały powiedzieć, co najbardziej lubią jeść, a co im nie smakuje. Mieliśmy okazję do poćwiczenia zwrotów : nie/ lubię, nie / smakuje mi, jest dobre, niedobre, smaczne, niesmaczne. Okazuje się, że Malinki lubią bardzo....malinki, a także inne owoce. Lubią- jak wszystkie dzieci chyba- frytki, makaron i pizzę, ale też zupkę pomidorową i pierogi. Natomiast niemal wszyscy zgodnie orzekli, że nie lubią brokułów.
Równolegle z ćwiczeniem ustnym, Malinki rysowały swoje ulubione, jak i te nielubiane potrawy czy produkty.
Za pomocą materiałów wizualnych- kart pracy i zdjęć- przypomnieliśmy sobie polskie nazwy podstawowych produktów spożywczych, owoców i warzyw, a także niektórych dań. Było też miejsce na wybrane potrawy typowo polskie: barszcz z uszkami, żurek, gołąbki, kotlet schabowy z kapustą i ziemniakami, bigos, no i oczywiście ukochane pierogi, które Malinki próbowały już z przeróżnymi nadzieniami.
A przy okazji typowo polskich dań, były też i polskie ciasta: szarlotka, sernik, babka czy makowiec. Ale, ale, jako, że Boże Narodzenie już wkrótce, mowa była też o świątecznych pierniczkach. Wyjaśniliśmy, co to jest przepis i obejrzeliśmy stosowny filmik, jak zrobić takie świąteczne pierniczki. Dzieci dostały też do domu przepis-rysunek na pierniczki. Zachęcamy do wspólnego pieczenia i życzymy smacznego!
W przerwie rekreacyjnej ta część dzieci, która zgłosiła się do szkolnych Jasełek na 16 grudnia, miała próbę, natomiast reszta bawiła się na patio. Za tydzień znów próba, a w międzyczasie prosimy o naukę ról.
Po przerwie, na zajęciach z języka polskiego, poznawaliśmy użycie głosek/ liter J K L Ł M N. Szukaliśmy wyrazów zaczynających się na te litery, bądź je zawierające. Specjalne karty pracy z tymi literkami wkleiliśmy potem do naszych szkolnych zeszytów.
Na koniec wysłuchaliśmy kolęd „Cicha noc” i „Wśród nocnej ciszy”, których będziemy się jeszcze uczyć na następnych zajęciach poświęconych tematyce świątecznej.
PRACA DOMOWA: Nauka i ćwiczenie polskich kolęd, szczególnie tych, które będą wykorzystane do wspólnego śpiewania w Jasełkach: „Cicha noc”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”. Wystarczy po jednej zwrotce.
Dziękujemy i do następnych zajęć 2 grudnia,
Gosia, Patrycja i Karolina
Jarzębina
Ostatnie w listopadzie zajęcia w grupie Jarzębina w znacznej części poświęciliśmy zagadnieniom związanym z uczeniem się. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego mózg jest ważny oraz co zrobić aby pracował efektywnie.
Uczniowie w grupach zastanawiali się nad tym co pomaga w nauce a następnie liderzy grupy przedstawiali wyniki na forum klasy. Pomysłów było wiele zaczynając od wyjścia na dwór, przez tańczenie, picie mleka aż do... uderzania głową w biurko!!!
Przypomnieliśmy sobie również kilka ciekawostek dotyczących wielkiego umysłu i sławnej Polki, Marii Skłodowskiej Curie.
Aby dać odpocząć naszym mózgom i jednocześnie pożytecznie wykorzystać czas zmieniliśmy trochę temat i pośpiewaliśmy kolędy w ramach przygotowań do spotkanie świątecznego, które odbędzie się w grudniu.
Następnie przygotowaliśmy kolejne kartki do naszego klasowego kalendarza. Do wyboru mieliśmy dwie daty. Jedną z nich była rocznica urodzin Marii Skłodowskiej Curie, a drugą rocznica wyprodukowania pierwszego Fiata 126p.
Podczas gdy część uczniów wyszła na patio odbyła się próba do jasełek. Przed nami jeszcze wiele pracy dlatego będziemy potrzebować pomocy rodziców. Bardzo prosimy aby uczniowie, którzy występują w jasełkach na kolejnych zajęciach znali swoje kwestie na pamięć. Prosimy też aby dzieci poćwiczyły kolędy
Wśród nocnej ciszy,
Mędrcy świata,
Lulajże Jezuniu,
Cicha noc,
Pójdźmy wszyscy do stajenki,
Przybieżeli do Betlejem,
Bóg się rodzi.
Za tydzień w grupie Jarzębina odbędą się Andrzejki. Będziemy wróżyć i przepowiadać przyszłość. Zapraszamy chętnych rodziców do pomocy zwłaszcza jeśli znają ciekawe wróżby które chcieliby poprowadzić w grupie.
Pozdrawiamy,
Ania i Agata
Komentarze
Prześlij komentarz