Sprawozdanie z zajęć z 11 lutego

Poziomki

Niech żyje balik – polskie tradycje i zabawy karnawałowe.
Miesiąc luty to czas na ostatnie szaleństwa parkietowe przed Wielkim Postem. Z tejże właśnie okazji sobotnie zajęcia poświęcone były tematyce dotyczącej polskich zabawach i tradycji karnawałowych. Jest to pewnego rodzaju przygotowanie oraz zapowiedź do szykującej się Wielkiej Zabawy w „naszej” Szkole Polskiej w Barcelonie …
Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie kształtu i koloru niektórych figur geometrycznych takich jak kółko, kwadrat, trójkąt czy prostokąt, po czym każdy dostał kółka o różnych wielkościach (małe, średnie, duże). Zadaniem dzieci było najpierw ułożenie a następnie przyklejenie wszystkich elementów na kartkę, tak, aby powstał z nich miś, który powinien posiadać głowę, uszy, brzuszek, rączki, łapki. Na koniec należało dorysować brakujące elementy takie jak oczy, nos i buzię. Wszyscy wzorowo poradzili sobie z powierzonym im zadaniem, tworząc w ten sposób wesołą gromadkę misiów.
Po tak mile rozpoczętym dniu, usiedliśmy w naszym kręgu, odśpiewaliśmy naszą ulubioną piosenkę na przywitanie witając się z każdym dzieckiem z osobna, po czym Poziomki z wielkim zaciekawieniem wysłuchały wiersza Alicji Tarczyńskiej pt. W Karnawale:
W Karnawale”
Z Nowym Rokiem szedł karnawał,
Przebieraniem się zabawiał.
W instrumenty przebrał drzewa,
Wiatr w gałęziach pieśni śpiewał.
Przebrał dzieci, spójrzcie sami,
Są Indianie z piratami
I serpentyn widać zwoje,
Są krasnale, są kowboje.
Jest biedronka z muchomorkiem,
Przyszedł także Bolek z Lolkiem,
Sznur korali ma Cyganka,
W stroju z frędzli jest Indianka.
I balony lecą w górę,
Ktoś Czerwony ma kapturek,
Jest karnawał, dzieci tańczą,
Gra orkiestra przebierańcom.

Następnie rozpoczęliśmy małą pogawędkę. Okazało się, że wszyscy wiedzą, iż karnawał to czas zabaw i tańców, a jego uczestnicy powinni się przebrać za różne ciekawe postacie. Każdy opowiedział o swoich wcześniejszych strojach, jak wyglądał, kogo przedstawiał. Po tak bajecznych opowieściach dowiedzieliśmy się również, za kogo dzieci chciałby się przebrać w tym roku. Dziewczynki jednomyślnie marzą o stroju księżniczki, natomiast zdania chłopców były podzielone. Jedni myślą o stroju pirata, a inni o stroju strażaka. Dzieci zwróciły również uwagę na wygląd sali, który w tym czasie powinien być bogato wystrojony balonami, rysunkami i kolorowymi maskami.
Po tak ciekawych rozmowach postanowiliśmy przypomnieć sobie poznaną ostatnio piosenkę z repertuaru Fasolek pt. „My jesteśmy krasnoludki”. Jak się okazało Poziomki mają dobrą pamięć, dużo osób znało słowa pierwszej zwrotki i niemalże wszyscy pamiętali melodię tej wesołej piosenki. Następnie wszystkie dzieci dostały po jednym instrumencie muzycznym (grzechotka, trójkąt, tamburyno) i rytmicznie wystukiwały prezentowaną wcześniej melodię. Na zakończenie pierwszej części zajęć narysowaliśmy postać krasnala. W tym celu każdy otrzymał kartkę papieru, mazaki, kredki. Jedna z Pań nauczycielek rysowała krok po kroku takiego krasnala na tablicy szkolnej tłumacząc każdy szczegół z uwagą. Zadaniem dzieci było uważne śledzenie rysunku, słuchanie wskazówek nauczyciele i wreszcie odwzorowanie go na swojej kartce. Była to bardzo atrakcyjna praca, każdy z uwagą słuchał poleceń, po czym wszyscy wyczarowali przepiękne postacie krasnala, bardzo podobne do tej z tablicy.
Po tak pracowitym dniu udaliśmy się na solidne śniadanie oraz zasłużony odpoczynek.

Drugą część zajęć rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania logopedycznego Bożeny Wrońskiej pt. „Krasnoludek w buzi” (które można odnaleźć na str.: http://www.logopeda-bwronska.cba.pl/krasnal.html). Zauważyłyśmy, że dzieci czerpią ogromną radość z opowiadań logopedycznych, które z wielką chęcią i zaangażowaniem wykonują gimnastykę buzi. (W związku z powyższym zachęcamy wszystkich rodziców do czytania tych opowiadań ze swoimi pociechami w wolnych chwilach!!!!!!!! )

W końcu przyszedł czas na ćwiczenia gimnastyczne, które rozpoczęliśmy tradycyjnie od krótkiej rozgrzewki wykonując krążenia odpowiednimi częściami ciała (głowa, ramiona, łokcie, tułów, kolana, stopy), a następnie nauczyliśmy się całkiem nowych zabaw. Do ich realizacji potrzebowaliśmy woreczków z grochem, sznurka i piłki. Zaczęliśmy od pewnego konkursu, który jest znakomitym ćwiczeniem na koordynację ruchową. W tym celu dobraliśmy się w pary, każdy umieścił na swojej głowie jeden woreczek z grochem. Zadaniem było jak najszybsze przemieszczenie się do wskazanego wcześniej miejsca (biurko) i powrót na swoje miejsce. Wygrywał ten, komu udało się dotrzeć z woreczkiem na głowie. Następnie każdy musiał pokonać odpowiedni tor przeszkód między innymi chodzenie po linie. Odpadał ten, kto zgubił owy woreczek. Zadanie jest dość trudne, dlatego Poziomki muszą jeszcze popracować nad jego wykonaniem. Na koniec naszych gimnastycznych zajęć usiedliśmy w naszym kręgu i zaczęliśmy zabawę z piłką. Dzieci podawały sobie piłkę mówiąc: „Ania podaje piłkę Zosi … itd.”. Zabawa ta ma na celu utrwalenie imion kolegów z grupy.

Na koniec udaliśmy się na lubiane przez wszystkich zajęcia plastyczne. Każdy otrzymał wcześniej przygotowany szablon maski karnawałowej. Tym razem dzieci zdobiły swoje maski metodą dowolną, używając różne materiały plastyczne dostępne w sali, między innymi: wycinanki, bibuła itp. Efekty pracy były zdumiewające. Z nieciekawych szablonów wyłoniły się bajeczne maski zwierząt, w których można było odnaleźć m.in. tygrysa, żyrafę, biedronkę czy też myszkę. Na uwagę zasługuje fakt, iż dzieci coraz lepiej radzą sobie z pracami plastycznymi. Rysunki są coraz bardziej dokładnie wykańczane, postacie stają się bardziej proporcjonalne, dopracowane, ponadto dzieci posługują się coraz to sprawniej nożyczkami i klejem. BRAWO!!!

UWAGA
  • Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w zabawie karnawałowej, która odbędzie się już 25 lutego w godzinach 10.5013.20. W programie przewidziane liczne:
  • Zabawy sportowe
  • Zabawy taneczne
  • Występy uczniów
  • Konkursy na: najciekawszy makijaż, najciekawsze przebranie
  • Zagadki karnawałowe
  • Sztuczki magiczne
  • I wiele innych ciekawych atrakcji dnia!!!!
Zachęcamy wszystkie dzieci do przygotowania przebrania i makijażu o tematyce:Moja ulubiona postać z bajki. Dla najodważniejszych przewidziane atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Zapraszamy rodziców do udziału w karnawale w godzinach 12.20 - 13.20.
Bardzo prosimy wszystkich o punktualność!!!

Pozdrawiamy serdecznie
Marzena i Basia

Krasnoludki

 Na ostatnich zajęciach kontynuowaliśmy zimowy temat. Tym razem bawiliśmy się w zgadywanie poprawnych  odpowiedzi na pytania związane tematycznie z obecną  porą roku. Dzieci otrzymały kartki z wypisanymi po obydwu stronach  wyrazami: TAK, NIE .Odpowiedzi udzielały poprzez pokazanie  odpowiedniego napisu. Zabawa podobała się uczniom, wszyscy wykonali zadanie bezbłędnie pomimo wielu pytań-pułapek. Po przerwie śniadaniowej  dzieci mogły rozruszać się  trochę na sali gimnastycznej , po czym wróciły do sali lekcyjnej gdzie czekała  już  Pani Maryla. Opowiedziała Krasnoludkom piękną opowieść  zimową . Dzieci z zainteresowaniem  zadawały pytania i  dzieliły się własnymi przeżyciami związanymi z okresem zimowym. 

W rozmowach wspomnieliśmy również o Karnawale i zbliżającej się zabawie karnawałowej w naszej szkole. 
Wsłuchując się w treść bajki ( z audiobooka)  o Kopciuszku, dzieci wykonywały maski karnawałowe, które zabrały ze sobą do domu.  
Do zobaczenia  na  kolejnych zajęciach
Maria

 PRACA DOMOWA
Przygotowanie stroju karnawałowego na  nasze  następne szkolne spotkanie 
Bardzo dziękuję Rodzicom za współpracę .

Maria
Pszczółki 

Ostatnie sobotnie zajęcia, jak to już bywa w zwyczaju, rozpoczęliśmy od małej rozgrzewki logicznej w postaci labiryntu.

Następnie przystąpiliśmy do kontynuacji naszego projektu "BOHATEROWIE POLSKICH UTWORÓW LITERACKICH OCZAMI DZIECI".
Tym razem omawialiśmy utwory Marii Konopnickiej.

Pierwszym utworem był "Stefek Burczymucha". Dzieci stworzyły pracę plastyczną odzwierciedlającą usłyszany utwór.

Następnie zrobiliśmy krótki rebus słowny i kilka łamigłówek.

Po krótkiej przerwie powróciliśmy do kontynuacji projektu omawiając jednocześnie utwór Marii Konopnickiej pt. "Co słonko widziało":

    Cały dzionek słonko
    Po niebie chodziło;
    Czego nie widziało!
    Na co nie patrzyło!


    Widziało nasz domek,
    Jak się budzi rankiem,
    Jak Magda na pole
    Niesie mleko dzbankiem...


    Jak Wojtek wyciąga
    Ze studni żurawia,
    Jak się mały Janek
    Z Wiernusiem zabawia...


    Widziało, jak owczarz
    Pędzi owce siwe,
    Jak Antek karemu
    Rozczesuje grzywę...


    Widziało gołąbki,
    Jak na dach nasz lecą
    I trzepią w skrzydełka,
    I pod zorzę świecą.


    Widziało, jak Zosia
    Z kluczykami chodzi,
    Jak liźnie śmietany,
    Choć się to nie godzi...


    Widziało, jak Kuba
    Pługiem w polu orze,
    Jak wołki pogania,
    Żeby było zboże...


    Widziało pod lasem,
    Jak się pasą krowy,
    Jak tam pokrzykuje
    Nasz ciołeczek płowy...


    Widziało, jak Kasia
    Biały ser ogrzewa,
    Jak Stach konie poi,
    A gwiżdże, a śpiewa...


    Widziało, jak wszyscy
    Po pracy zasiedli
    I z misy głębokiej
    Łyżkami barszcz jedli.

Wypisywaliśmy na tablicy, co słonko widziało, powtórzyliśmy poznane wyrazy i wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie. Następnie dzieci przepisały wybrane wyrazy.


Rozwiązaliśmy także krzyżówkę, a jej hasłem był wyraz: CZARODZIEJKA.

Praca domowa:
Przeczytać dzieciom utwór "Co słonko widziało" i wyjaśnić/przypomnieć trudne słowa.
Dla chętnych: przeczytać inne utwory Marii Konopnickiej.

Pozdrawiamy,
Joanna i Jagoda


Wisła

Spotkanie rozpoczęliśmy od rewizji treści ostatnich zajęć połączonej ze sprawdzeniem zadania domowego. Wspólnie stworzyliśmy bardzo długą listę zawodów omawiając przy okazji charakterystykę.
Drugą część zajęć poświęciliśmy na doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Po ustaleniu informacji, które powinniśmy wychwycić z filmu dokumentalnego, obejrzeliśmy interesujący materiał o niepokojącej treści ,,Najstraszliwsze robale świata” (Discovery). Zadanie to wymagało niezwykłego poświęcenia, jako że skupienie uwagi na chwilami niezwykle odpychających obrazach nie było łatwe. Niemniej jednak zakończyło się pełnym sukcesem.
Następnie, bazując na materiałach przyniesionych przez uczniów ustaliliśmy kim była i czym zasłynęła niedawno zmarła polska noblistka Wisława Szymborska. Zmierzenie się z interpretacją jej poezji okazało się niezmiernie trudnym zadaniem..

Wszystkich uczniów zapraszamy na kolejne spotkanie w odmiennej niż zwykle, karnawałowej odsłonie.
Zachęcamy do kreatywnego wyboru stroju na te okazję. Tym razem pozostawiamy całkowita dowolność w tej kwestii.
Jeżeli macie jakieś swoje ulubione przeboje, nie wahajcie się przynieść ze sobą płyt CD- urządzimy sobie małe karnawałowe disco 
Karolina i Diana

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?