Girona, zajęcia 20 czerwca

Biedronki i Motylki

Czujemy już lato! 
Lato już czuć, dlatego tym bardziej cieszyliśmy się ze spotkania w sobotę 20 czerwca 2026 roku w Szkole Polskiej w Gironie. Przed nami wakacje – czas odpoczynku, przygód i podróży. To właśnie podróże stały się tematem naszych ostatnich przedwakacyjnych zajęć. Jak zawsze nie zabrakło uśmiechów, ciekawych rozmów i wspólnej zabawy.
Na początek pani Dominika przyniosła coś wyjątkowego – magiczną walizkę. Na początku zajęć wyciągała z niej różne skarby i niespodzianki. Jednym z nich był samolot, który szybko podpowiedział nam temat spotkania. Okazało się, że podczas zajęć będziemy rozmawiać o podróżach i wakacyjnych walizkach. Dzieci opowiadały, co najbardziej lubią robić podczas letniego odpoczynku, jakie miejsca wspominają najmilej oraz dokąd chciałyby wyjechać w przyszłości. 
Dzieci miały okazję pracować z magnetyczną mapą świata. Poznawały kształty kontynentów, układały je z magnetycznych puzzli, a następnie odkrywały, jakie zwierzęta żyją w różnych częściach świata. To zadanie szczególnie zainteresowało Henia, który później na swojej pracy zamiast rzeczy do spakowania wypisał zwierzęta, które chciałby zobaczyć podczas podróży – między innymi foki, wilki, niedźwiedzie i papugi.
Grupa młodszych dzieci przygotowywała właśnie papierowe walizki. Zadaniem było wycięcie i przyklejenie przedmiotów, które chciałyby zabrać ze sobą na wakacje. Zanim jednak rozpoczęły pracę, pani Dominika pokazała na dużym ekranie zawartość swojej walizki. Śmiechu było co niemiara, ponieważ okazało się, że nasza przezorna pani próbowała spakować nawet lodówkę, pralkę czy tablicę! Dzieci szybko doszły do wniosku, że na wakacje takie rzeczy raczej nie będą potrzebne, i pomogły uporządkować bagaż.

Starsza grupa pracowała nad wyjątkowymi paszportami wykonanymi z pachnącego kawą papieru. Na początku dzieci rysowały swoje portrety oraz wpisywały imię i wiek. Następnie wspólnie zastanawialiśmy się, jakie słowa są szczególnie ważne  i pomagają w podróży. Okazało się, że najważniejsze  to wcale nie są trudne wyrażenia, lecz proste i uprzejme słowa: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „dzień dobry” i „do widzenia”. Wszystkie te „magiczne słowa” znalazły swoje miejsce w paszportach. W swoich paszportach dzieci rysowały wymarzone kierunki podróży. Jedni marzyli o Hawajach, inni o Japonii, a dla niektórych wymarzone miejsce pozostało jeszcze słodką tajemnicą.
Po śniadaniu dzieci zakończyły swoje paszporty i ponownie wróciły do tematu podróży. Każdy uczeń prezentował swoją pracę. Starsze dzieci opowiadały o swoich paszportach i wymarzonych podróżach, a młodsze prezentowały zawartość wakacyjnych walizek. Po krótkiej prezentacji każdy uczestnik otrzymał kolorowy stempel i mógł ozdobić nim swój paszport.
Na sam koniec zajęć pani Dominika przeczytała nam opowiadanie „Wakacje” z książki Czytanki ze zrozumieniem, które stało się punktem wyjścia do rozmowy o letnim wypoczynku. W opowiadaniu “Noc świętojańska” poznaliśmy historię Natalki i Asi. Dowiedzieliśmy się więcej o dawnych tradycjach związanych z tym wyjątkowym świętem, takich jak puszczanie wianków na wodę czy skakanie przez ogień. Choć sami nie planujemy takich wyczynów podczas wakacji, z zainteresowaniem poznawaliśmy piękne polskie zwyczaje.
To było bardzo miłe, pełne radości i wakacyjnej atmosfery spotkanie. Dziękujemy wszystkim dzieciom za obecność, aktywny udział w zajęciach, wspaniałe rozmowy i wspólną zabawę. Życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych i pełnych przygód wakacji!
Do zobaczenia po wakacjach!
Pani Dominika 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2025/2026

Zuzia, spełnia swoje marzenia na praktykach w Barcelonie