Barcelona, zakończenie roku szkolnego 20 czerwca

Klub Malucha i Poziomki

Trudno uwierzyć, jak szybko minął ten wspólny czas. Dopiero rozpoczynaliśmy nowy rok szkolny, poznawaliśmy się i planowaliśmy kolejne działania, a już nadszedł moment jego
zakończenia.
Tegoroczne zakończenie było inne niż wszystkie zajęcia w tym roku. Nie spotkaliśmy się w budynku szkoły, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, lecz w parku Ciutatella, gdzie wspólnie z całą szkołą świętowaliśmy zakończenie roku szkolnego. Tego dnia “Poziomki” połączyły się z Klubem Malucha”, a całe wydarzenie połączyliśmy z międzynarodową akcją czytelniczą dla Polonii „Czytanie na polanie”.
Poprosiłam rodziców o przyniesienie ulubionych książek dzieci lub przygotowanie krótkich fragmentów do wspólnego czytania. Kiedy wszyscy zebraliśmy się na kocach rozłożonych w cieniu drzew, rozpoczęliśmy nasze spotkanie od wspólnej lektury. Wśród czytanych książek znalazły się między innymi „Kicia Kocia”, „Paweł i Gaweł”, „Lokomotywa”, „Żaba” , książki o warzywach i zdrowym odżywianiu.
Szczególnie dużo radości sprawiło nam krótkie przedstawienie przygotowane na podstawie wiersza „Na straganie”. W rolę warzyw wcielili się rodzice, którzy podeszli do zadania z ogromnym zaangażowaniem i poczuciem humoru. :) Przedstawienie wywołało wiele śmiechu i uśmiechów, a  atmosfera na długo pozostanie w naszej pamięci. Dodatkową atrakcją był także teatrzyk Kamishibai przygotowany przez panią Michalinę.
Po zakończeniu części czytelniczej odwiedziła nas Pani Konsul Generalna Ilona Kałdońska oraz Pani Konsul Nina Musiał. Wspólnie wręczyłyśmy dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz zakładki przypominające o udziale w międzynarodowej akcji „Czytanie na polanie”. Był to wyjątkowy moment podsumowujący całoroczną pracę i zaangażowanie naszych najmłodszych uczniów.
Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Była to okazja do rozmów, wspomnień oraz spędzenia czasu w miłej, rodzinnej atmosferze.
To był naprawdę piękny i wartościowy rok. Dzieci każdego tygodnia zachwycały swoją
ciekawością świata, energią, spontanicznością i radością płynącą ze wspólnego odkrywania języka oraz kultury polskiej.
Z całego serca dziękuję Rodzicom za współpracę, życzliwość i nieustanne wsparcie.
Dziękuję za gotowość do działania, zaangażowanie w organizację wydarzeń, udział w
warsztatach świątecznych, pomoc przy naszych inicjatywach, dobre rozmowy, uśmiech i
każde okazane wsparcie. Dzięki Państwa obecności i otwartości mogliśmy wspólnie tworzyć miejsce pełne ciepła, bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku.
Życzę wszystkim pięknych, spokojnych i słonecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!
Magda i Michalina 

Jagódki i Malinki

Zakończenie roku szkolnego 2025/26 w Szkole Polskiej w Barcelonie miało miejsce już tradycyjnie w Parku Ciutadella w Barcelonie. Tym razem w piknikowe podsumowanie i zakończenie roku szkolnego wpisała się doskonale Międzynarodowa Akcja " Czytanie na Polanie". Jako że nazwa akcji czytelniczej sugeruje miejsce jej realizacji, park okazał się doskonałym wyborem. Wydarzenie czytelnicze przebiegało w grupach wiekowych działających w naszej szkole. Jagódki i Malinki postanowiły razem odkrywać radość z obcowania z literaturą na łonie przyrody. Zasłuchani w teksty, najpierw opowiadania "Trzy siostry" przedstawionego w formie teatrzyku kamishibai przez Panią Marię, nauczycielkę Malinek, a następnie przeżywając przygody małej dyni i małego wróbelka w książeczkach pt. "Co potrafisz " i "O ciekawym wróbelku", czytanych przez Panią Małgosię, nauczycielkę Jagódek, dzieci mogły poczuć atmosferę czytania na świeżym powietrzu. gdy do słów dochodzi szum drzew i śpiew ptaków.
Była to świetna okazja do promowania czytelnictwa w niezwyczajny sposób, nieraz dziś odsuwanego na drugi plan. Naturalna przestrzeń z drzewami, palmami, krzewami i trawą stała się na ten czas przepięknym tłem dla obcowania z literaturą. Otoczenie przyrody sprzyjało wyciszeniu i koncentracji na przedstawianych treściach. Dzieci i rodzice dowiedzieli się i doświadczyli, że książka może towarzyszyć nam wszędzie i może stać się przyjacielem gdy tylko na to pozwolimy.
Po relaksie z książką przywitaliśmy naszych gości, Panią Konsul Generalną Ilonę Kałdonską i Panią Konsul Ninę Musiał, które zaszczyciły nas swoją obecnością tego dnia. Pani Ewa, dyrektor szkoły, czuwała nad prawidłowym przebiegiem aktywności i towarzyszyła naszym gościom w odwiedzaniu poszczególnych grup szkolnych rozmieszczonych na polankach Parku Ciutadella. Pani Konsul Ilona Kałdońska skierowała do dzieci i rodziców oraz nauczycieli parę ciepłych słów i zostały uczniom wręczone  dyplomy szkolne. Każde dziecko otrzymało również upominek przypominający o Akcji czytelniczej, piękną zakładkę do książki .
Pod koniec spotkania miał miejsce wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Bardzo dziękujemy uczniom, Jagódkom i Malinkom za ten bardzo owocny rok pracy w Szkole Polskiej. Dziękujemy drogim rodzicom obydwu grup za pomoc i zaangażowanie w różne aktywności.
Życzymy spokojnego, bezpiecznego odpoczynku wakacyjnego. Przygód tak ciekawych o jakich możemy wyczytać tylko z dobrych książek i oczywiście mamy nadzieję na spotkanie we wrześniu.

Wasze panie nauczycielki,
Małgosia Pawłowska i Maria Kolomyjec 

Śliweczki

W dniu zakończenia roku szkolnego 2025/2026 spotkaliśmy się w Parku Ciutadella. Zaproponowaliśmy tym razem dzieciom i rodzicom spotkanie z książką w ramach Międzynarodowej Akcji „Czytanie na Polanie”.
Nauczycielki poszczególnych grup przygotowały czytelnicze stacje. Na grupę Śliweczki czekała stacja „WAKACJE”. Spotkaliśmy się „na szumiącej wodzie” (lekka folia pozwoliła nam sobie to wyobrazić). Ukryte pod plażowym parasolem wstążki z sekretnym numerem odkrywanym losowo zachęcały dzieci do odszukania wylosowanego numeru wśród propozycji książkowych lub przygotowanej, specjalnie na ten dzień wybranej polskiej poezji dla dzieci o tematyce lata, wakacji, podróży.
Dzieci chętnie wcielały się w rolę bohaterów sprawdzając swoje możliwości, umiejętności czytania w języku polskim – BRAWO!! Czytali dla nas też Rodzice odkrywając w treści jednego z wierszy pt. „Ruszamy na Wakacje” Urszuli Kozłowskiej całą prawdę o przygotowaniach do wyczekiwanej podróży.
Wakacyjne treści wprowadziły nas w bardzo dobry nastrój. Chcąc w nim pozostać na dłużej i zabrać po spotkaniu ze sobą pamiątkę wykonaliśmy łodzie, tratwy, statki. Zebrane suche kory drzew, liście palm, sucha trawa morska, kilka kawałków kolorowego materiału, sznurek i pinezki pomogły nam zbudować ciekawe, miniaturowe, ale jak prawdziwe pływające obiekty.
Nadszedł moment szczególny. Obecna z Nami Pani Konsul Generalna RP Ilona Kołdońska i Pani Konsul Nina Musiał wraz z Panią Dyrektor naszej Szkoły Ewą Hojny wręczyły dzieciom zasłużone dyplomy.
Dzieci z dumą i radością przyjęły gratulacje.  Po tych pracowitych i wzruszających momentach resztę czasu spędziliśmy na rozmowach częstując się pysznościami ze stołu przygotowanego przez Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Dla Śliweczek i Wszystkich Dzieci Szkoły Polskiej w Barcelonie, dla Rodziców najlepsze wakacyjne życzenia. Pięknych, bezpiecznych podróży. Do zobaczenia po wakacjach 😊
Joanna Tylek 

Jarzębina 


W ramach projektu „Czytanie na polanie”, promującego czytelnictwo wśród dzieci, zorganizowano spotkanie podsumowujące rok szkolny w Parku Ciutadela. Wydarzenie odbyło się w gronie naszej grupy Jarzębina i stanowiło okazję do wspólnego świętowania, integracji oraz kontaktu z literaturą w otoczeniu przyrody.
Znaleźliśmy rozłożyste drzewo o licznych gałęziach, które zapewniało przyjemny cień w ciepły dzień. Naturalna przestrzeń stała się niezwykłą czytelnią pod gołym niebem. Dzieci z entuzjazmem wspinały się na gałęzie drzewa, gdzie wśród zieleni i śpiewu ptaków oddawały się lekturze ulubionych książek. Widok młodych czytelników zanurzonych w świecie literatury pośród natury doskonale odzwierciedlał ideę projektu.
Spotkanie stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań czytelniczych, wzmacniania więzi grupowych oraz budowania pozytywnych skojarzeń z książką. Bliskość przyrody sprzyjała wyciszeniu, koncentracji i twórczemu przeżywaniu czytanych historii.
Uroczystość zakończenia roku przebiegła w serdecznej i radosnej atmosferze. Wspólnie spędzony czas był pięknym zwieńczeniem całorocznych działań promujących czytelnictwo oraz dowodem na to, że książka może towarzyszyć dzieciom wszędzie — nawet wysoko na gałęziach drzewa, gdzie wyobraźnia zyskuje szczególną przestrzeń do rozwoju.

Agata

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2025/2026

Zuzia, spełnia swoje marzenia na praktykach w Barcelonie