Gavá, zajęcia 12 listopada

Klub Maluszka

Budzimy jeże ?
Po sadzie po sadzie spacerują jeże, jeden jeż, drugi jeż tupta, tupta mały zwierz.
Po lesie po lesie ...........
Po plaży, po plaży.........
Zmęczyły się jeże po długim spacerze, tupnęły, ziewnęły, zasnęły.
Budzimy jeże - i znowu - po lesie, po lesie......"

Maluszki doskonale pamiętały, że mięliśmy rozpocząć sobotnie zajęcia budzeniem jeży:-)
Zaraz po kilkukrotnym wyśpiewaniu "Dzień dobry, dzień dobry" https://www.youtube.com/watch?v=R5mV7kWivvU sprawdziliśmy, czy Tuptusie "zechcą" iść z nami na spacer- udało się! Obudziły się, wyspane, wypoczęte - pobawiły się z nami.
Po "spacerze"  posłuchaliśmy wiersza Jana Brzechwy "Entliczek pentliczek.."  przyglądając się ilustracji bardzo szybko wskazaliśmy bohatera wiersza i aby sobie wyobrazić to, o czym napisał autor wycięliśmy jabłka - magiczne  - błyszczące.
Jabłka były naszym przewodnikiem po to, żeby podczas tych zajęć - ostatnich przed Świętami Bożego Narodzenia i przed wizytą św. Mikołaja przybliżyć dzieciom, a jednocześnie zainspirować rodziców polskimi tradycjami tego okresu.


Jesteśmy w połowie listopada, który kończy się Andrzejkami i Katarzynkami - to wieczór zabaw dla panien i kawalerów, przepełniony wróżbami, które dzisiaj traktujemy jak fajną zabawę.
Właśnie jabłko - jako owoc "poznania" pojawia się w wielu momentach - np. wróżba, aby obrać jabłko bez przerwania skórki, ile ziarenek ma ogryzek itd.  Rodzice bardzo chętnie zajmą się w domowym gronie taką zabawą, a my wywróżyliśmy sobie przekładaniem butów podróże dalekie i bliższe. Wzruszyliśmy się, kiedy do drzwi dotarł but jednej z mam i zaraz potem Maluszek - syn dołączył tam swój bucik - bardzo nie chciał, żeby mama podróżowała sama:-(
Z piosenką   "Mikołaj w przedszkolu" https://www.youtube.com/watch?v=gzlaVWonvtU   poczuliśmy już nadchodzący piękny czas, potem muzyczna zabawa "Choinka" https://www.youtube.com/watch?v=7_0dLGyCi-k    i już bardzo zrobiło się świątecznie, a jednocześnie przygotowaliśmy się artystycznie na spotkanie świąteczne 10 grudnia.
"Napisaliśmy" listy do św. Mikołaja umieszczając naklejki z ilustracjami zabawek, przedmiotów, zwierząt o których Maluszki marzą.
Były okulary słoneczne, konie, koty, parasole, rowerki, latawce, komplety kuchennej, dziecięcej zastawy.... Listy wykonaliśmy na papierowych talerzykach, które wysłaliśmy w świat przez otwarte drzwi.  Tak bardzo podobał się dzieciom moment wysyłania listów, że powtarzaliśmy ten "wyrzut" wiele razy.  Listy pozostały tam do końca zajęć, żeby dobry Mikołaj patrząc niewidzialnie zapamiętał o czym marzą dzieci.
Czego jeszcze nam brakuje? Dekoracji świątecznych. Pojawiło się znowu nasze błyszczące - magiczne jabłko. Jabłko było pierwszą ozdobą zawieszaną na drzewku bożonarodzeniowym. Jabłko - "życia" tym razem - pojawiało się na drzewkach wraz z opłatkiem. Dzisiaj nasze drzewka ozdabiamy bardzo różnie w zależności od sposobu przeżywania Świąt, ale warto pamiętać o symbolice pierwszych ozdób.
Mąka, sól, woda i czerwony brokat. Wymieszane składniki stworzyły zwartą masę solną, a ręce i wyobraźnia cudownie błyszczącą, śliczną resztę. Każda ozdoba otrzymała wydające głos dzwonki, dzięki którym usłyszeliśmy święta. Po wyschnięciu masy można ozdoby umieścić na kolorowej tasiemce (załączyliśmy) i gotowe będą czekały na swój czas.

Pożegnaliśmy się pełni emocji i  ciekawości - jak to będzie 10 grudnia?
Bardzo Wam dziękuję za ten miły czas, dla mnie również pełen emocji i nieoczekiwanych wzruszających reakcji dzieci.
Pozdrawiam  serdecznie. Czekam z niecierpliwością na kolejne spotkanie - w świątecznej atmosferze.
Joanna Tylek

Żabki 1


Na ostatnich zajęciach młodsza grupa Żabek przeniosła się na bajkowym dywanie do krainy bajek i legend. Na początku, po przywitaniu się przygotowaliśmy wspólnie nasz niezwykły dywan ozdabiając według pomysłu dzieci duży arkusz papieru. Po namalowaniu na nim różnych wzorów, słoneczek, kwiatów i wody, dywan był gotowy. Usiedliśmy na nim wszyscy i rozpoczęła się podróż. W czasie drogi do krainy bajek i legend dzieci wysłuchały bajki o trzech świnkach. W analizie treści utworu pomogła nam praca plastyczna. Każde dziecko otrzymało karty pracy z  teczki " Tropiciele" i wykonało trzy domki oraz postacie świnek i wilka. Po przerwie śniadaniowej wyszliśmy na patio pobawić się dowolnie  zabawkami, a następnie obejrzeć teatrzyk podwórkowy pt. "Kłopoty burka z podwórka". Kilkoro dzieci wcieliło się w rolę aktorów, pozostali byli widownią. Dzieci przy pomocy sylwet bohaterów przedstawiały treść wiersza czytanego przez nauczycielkę. Wszystkim bardzo podobał się teatrzyk. Każde dziecko chciało być aktorem. Po powrocie do sali maluszki kolorowały postacie piesków i naklejały je na karty pracy. Kolejnym punktem spotkania była część poświęcona Polsce. 11 listopada świętujemy odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach niewoli. To święto narodowe. Z tej okazji Żabki dowiedziały się o polskich barwach narodowych, zobaczyły jak wygląda flaga Polski i wysłuchały legendy opowiadanej przez nauczycielkę o powstaniu państwa polskiego, czyli "O Lechu, Czechu i Rusie". To było bardzo pracowite spotkanie.



Pozdrawiam cieplutko i do zobaczenia w grudniu na spotkaniu świątecznym,
Maria Kołomyjec

Żabki 2


Kto ty jesteś? - POLAK MAŁY


Jaki znak twój - ORZEŁ BIAŁY

Takie hasła towarzyszyły nam podczas ostatnich zajęć w Szkole Polskiej w Gavá. W związku ze Świętem Niepodległości, które wypadało w kraju w miniony piątek sobotnie zajęcia poświęciliśmy właśnie powtórzeniu informacji związanych z samym Świętem Narodowym jaki i symbolom Polski. Omówiliśmy historie związaną z odzyskaniem niepodległości oraz przypomnieliśmy wiele zasłużonych osobistości związanych z historią kraju. Żabki II przygotowały również rysunki z  symbolem kraju oraz pokolorowały wybraną postać, która odegrała ważną rolę w dziejach Polski. Wspólnie złożyliśmy także puzzle z godłem Polski, obejrzeliśmy krótki film podsumowujący walkę Polaków o niepodległość i przeczytaliśmy wiersz patriotyczny Władysława Bełzy - „Kto ty jesteś? Polak Mały…”. Po bardziej formalnej części przyszedł i czas na trochę zabawy. Dzieci przeniosły się w krainę magii i wspólnie wykonaliśmy andrzejkowe wróżby. Nie obyło się bez krótkiej historii i obecnego kultu święta w kraju. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej części zajęć! Były to niezwykłe zajęcia, które dostarczyły zarówno sporo wiedzy, jak i uśmiechu na twarzy. Do zobaczenia kolejnym razem,

Wiktoria

Bociany


Nasze ostatnie zajęcia w Szkole Polskiej w Gavá upłynęły pod znakiem świąt. W pierwszej kolejności zapoznaliśmy się z faktami historycznymi związanymi z obchodami Święta Niepodległości, które obchodzone było 11 listopada 2022 r. Z uwagą zobaczyliśmy kilka interesujących filmików związanych z rozbiorami Polski oraz odzyskaniem niepodległości, zaśpiewaliśmy również hymn narodowy. Kolejna część zajęć upłynęła na rozmowach i wypisywaniu symboli i tradycji świąt Bożego Narodzenia. Praktykowaliśmy przy tym pisanie po polsku, każdy opowiadał o swoich świętach i tradycjach, jakie są kultywowane w jego domu. Dokończyliśmy również kartki świąteczne, inspirowane obrazkami, wykonanymi w technice akwareli, śpiewając przy tym kolędy. Po tradycyjnej przerwie śniadaniowo-ciasteczkowej i aktywności fizycznej na szkolnym boisku i placu zabaw, zajęliśmy się ozdabianiem ceramicznych gwiazdek - klamerek do prezentów. Wykorzystaliśmy do tego specjalny brokatowy papier i farby plakatowe. Wszyscy tym razem wrócili do domu z pięknymi ozdobami. Bogatsi o nową wiedzę, będziemy mogli z większym zaangażowaniem świętować Boże Narodzenie w szkole, a potem w naszych domach.




Już nie mogę się doczekać! Z pozdrowieniami,

Pani Beata

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?