Uczniowie i nauczyciele z Ostrołęki w Szkole Polskiej w Barcelonie w ramach projektu ''Rodzina Polonijna''

W dniach od 21 do 26 marca grupa dwunastu uczniów i trzech nauczycielek ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce przebywała w Barcelonie i okolicach w ramach projektu ''Rodzina Polonijna''. 




Nasi goście zostali zakwaterowani w jednym z hoteli w Lloret de Mar, urokliwym miasteczku na wybrzeżu Costa Brava na północ od Barcelony. 
Jako, że przylot do Barcelony miał miejsce w nocy, pierwszy dzień nasi goście spędzili w Lloret de Mar, gdzie po obiedzie mieli możliwość zwiedzić z panią Dorotką - mamą Andrei i Patricka ze Szkoły Polskiej w Gironie, to urokliwe miasteczko. Lloret de Mar - to zarówno kurort jak i uzdrowisko. Ostrołęczanie spacerowali nadmorską promenadą, obejrzeli gotycki kościół św. Ramona (San Ramón ) z XVI wieku z kolorowymi dachówkami, zamek, pomnik Sardany (narodowego tańca Katalończyków, symbolu ich jedności i solidarności), ratusz miejski oraz oczywiście spędzili miło czas na plaży. 
Drugi dzień pobytu - to wyjazd do Szkoły Polskiej w Barcelonie, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach w grupie Jarzębina, a panie nauczycielki miały możliwość spotkania z panią Ewą Hojna-dyr. naszej szkoły, z nauczycielkami biorącymi udział w projekcie oraz panią Marylą Stasiak ( naszą instruktorką polskiego tańca ludowego, wszelkich prac manualnych i dekoratorskich w szkole) odznaczoną niedawno przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wspólnych zajęciach wszyscy "projektowi uczniowie i nauczyciele " spotkali się w pokoju nauczycielskim, wymienili się upominkami i uwiecznili spotkanie fotografią. 
Kolejnym punktem dnia była wizyta w Rezydencji Vallcarca (obecnie Alberg Barcelona Xanascat ), gdzie w latach 1946-56 przebywało pod opieką pani Wandy Mobitzer-Tozer 130 uratowanych polskich dzieci, skradzionych przez Niemców w celu zgermanizowania ich. Był to istotny moment naszego wspólnego projektu, dlatego też w gmachu tegoż budynku nagraliśmy wspólnie z uczniami z Ostrołęki przedstawienie pt. " Spotkanie bohaterów" wg scenariusza opracowanego przez panią Anię Ochenkowską. Pobyt w tym miejscu również udokumentowaliśmy zdjęciem. 
Po wspólnym obiedzie ruszyliśmy na zwiedzanie pięknej Barcelony. Rozpoczęliśmy od dzielnicy Eixample skupiającej perły modernistycznej architektury, obfitującej w formy i kolory, przedstawiającej ambicję, gust i poczucie ważności katalońskiej burżuazji z przełomu XIX I XX w. Nasi goście zobaczyli kolejno: Sagradę Familię, Paseo de Gracia z budynkami projektu A. Gaudiego- La Pedrera czyli Casa Milá i Casa Batlló, Pl. Cataluña ( Pl. Kataloński), La Rambla ze źródełkiem - fontanną La Fuente de Canaletas, przy którym kibice FC Barcelony świętują zwycięstwa swego klubu futbolowego. Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie słynnego Parque Güell czyli ogrodów A. Gaudiego. 
Kolejny dzień (niedziela) był dniem integracyjnym dla społeczności obu szkół. Wraz z naszymi "projektowymi uczniami" przybyli także ich rodzice. Spędziliśmy go najpierw w przepięknym miasteczku średniowiecznym Tossa de Mar. Obejrzeliśmy pozostałości osady rzymskiej z II w. p.n.e. i spacerowaliśmy wśród kamiennych domów ciasnymi, brukowanymi uliczkami Starego Miasta ( Villa Vella ) w Tossie. Wśród malowniczej scenerii ruin zamkowych ( Castell de Tossa de Mar z końca XII w.) i Morza Śródziemnego w tle, rozegraliśmy grę miejską, a raczej terenową w ruinach:-)) przygotowaną przez panią Martę - mamę Daniego ze Szkoły Polskiej w Gironie . Do zabawy włączyli się wszyscy: uczniowie, nauczycielki i rodzice. Odszukiwanymi punktami były: pomnik amerykańskiej aktorki Avy Gardner i cukiernia w której sprzedawane są bezy " Pocałunki Avy Gardner", latarnia morska, fragment kościoła wysadzonego w powietrze przez Napoleona, armaty na murach obronnych i pomnik świadków. Wszystkie odkrycia dokumentowane były zdjęciami. Drugą część dnia spędziliśmy w La Masia w Tordera ( XVII-wiecznych zabudowaniach wiejskich ze względów bezpieczeństwa otoczonych murami). Zwiedziliśmy ten obiekt i jego zabudowania: Kaplicę św. Jakuba i dom w którym mieszkali właściciele posiadłości. Następnie zjedliśmy obiad i obejrzeliśmy pokaz tańca Flamenco. Menu stanowiły typowe dania katalońskie: Sopa con galletas y pilota ( zupa z makaronem muszelki i pulpetem), Calçots con salsa Romesco ( młode cebulki pieczone z sosem romesko), Paella, Parillada de carnes ( grilowane mięsa, ziemniaki z sosem allioli ), Profitrolki ze śmietaną i sosem czekoladowym, woda i napoje. Ten dzień był wyjątkowy ze względu na obecność wszystkich uczestników projektu i rodziców naszych uczniów. 
W poniedziałek udaliśmy się do Montserrat, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Patronki Katalonii - La Morenety czyli Czarnulki. Był wjazd kolejką, nawiedzenie Figurki La Morenety, wysłuchanie Escolanii - najstarszego chóru chłopięcego na świecie i oczywiście podziwianie przepięknego krajobrazu gór Montserrat. Po południu nasi goście zwiedzili słynny stadion Camp Nou w Barcelonie i mieli możliwość zrobić zakupy w wielopoziomowym sklepie firmowym klubu Barça. Kolejnym punktem programu był Pl. Hiszpański ( Pl. España) , Wzgórze Montjuic z obiektami olimpijskimi z olimpiady w 1992r i panorama Barcelony z tarasu widokowego na tymże wzgórzu. 
Ostatni dzień pobytu, a dokładnie wtorkowe przedpołudnie nasi Goście spędzili w Barcelonie zwiedzając kościół Santa Maria del Mar i gotycką dzielnicę stolicy Katalonii - Barrio Gótico z Katedrą św. Eulalii, spacerując Las Ramblas i wizytą na targowisku miejskim La Boqueria. 
Mamy nadzieję, że pobyt na ziemi katalońskiej zapadnie długo w pamięci uczniów i nauczycielek z Ostrołęki, a piękne zabytki i krajobrazy zechcą jeszcze raz je kiedyś zobaczyć. 
Bardzo dziękujemy dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce - pani Dorocie Kupis za zaproszenie nas do projektu " Rodzina Polonijna". Dzięki temu projektowi nasi uczniowie mogli poznać kulturę i folklor Kurpiowszczyzny , uczestniczyć w ważnych wydarzeniach związanych z obchodami niepodległości Polski, a ostrołęccy uczniowie poznać kulturę katalońską i piękne zabytki Barcelony i okolic. 

Maria Kołomyjec

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?