Polecamy: ''Legendy polskie'', Magdaleny Grądzkiej
Następną w spisie treści legendą jest "O hejnale mariackim". Dotyczy ona Krakowa i opowiada o tym, jak dzielny trębacz, w bohaterski sposób dodawał Polakom sił w walce z Tatarami.
Kolejna legenda "Lwy gdańskie", jak sama nazwa wskazuje, dotyczy Gdańska i powstania jego herbu. Opowiada o Danielu, znanym i wspaniałym kamieniarzu, któremu powierzono zadanie stworzenia płaskorzeźby, na której miał widnieć herb Gdańska. Dzieło artysty z początku odebrano z oburzeniem, by z czasem zrozumieć jego znaczenie.
Legenda "O Halinie Krępiance" pokazuje jak wiele można poświęcić z miłości do rodziców i własnego miasta - Sandomierza. Halina była dzielną i mądrą kobietą, która obroniła miasto przed Tatarami i pomściła śmierć swojego ojca.
Legenda jaka obowiązkowo powinna znaleźć się w tej książce to opowieść o "Lechu, Czechu i Rusie". Opisuje ona powstanie pierwszej stolicy Polski - Gniezna. Tłumaczy również historię powstania herbu państwa polskiego.
Ostatnia legenda w książce Magdaleny Groądzkiej jest o "Piaście Kołodzieju". Odnosi się ona do okolic Kruszwicy i pokazuje dawny zwyczaj, zwany postrzyżynami.
Książka zawiera niezwykłe, baśniowe ilustracje, które wspaniale oddają charakter legend. Magdalena Grądzka stworzyła lekturę, która obowiązkowo powinna znaleźć się na półce w każdym domu.
Marta Niezgoda
Komentarze
Prześlij komentarz