Tarragona, zajęcia 16 listopada
Sikorki
Listopadowe już zajęcia zaczęliśmy od przywitanki ''Wszyscy są, witam Was''.Tematem zajęć były zjawiska pogodowe, dlatego też omówiliśmy pokrótce znane dzieciom wyrażenia jak słońce, wiatr, śnieg, burza, mgła, tęcza, itd. Jako, iż mamy listopad, deszczowy miesiąc, wykonaliśmy pracę pt.,''Pada deszcz''. Aczkolwiek najpierw powtórzyliśmy formy geometryczne znajdujące się, ale i po części ukryte, na naszym rysunku. Wspólnie również ''pisaliśmy'' w powietrzu paluszkami formy koła, trójkąta, kwadratu i prostokąta. W trakcie tworzenia naszej pracy dzieci wsłuchiwały się w odgłosy padającego deszczu, dzięki czemu atmosfera sprzyjała rozluźnieniu, a zarazem dziecięcej kreatywności. Technika rozcierania plasteliny oraz paluszkowe malowanie farbami bardzo się spodobało Sikorkom do tego stopnia, iż powstała jeszcze jedna praca, tym razem, abstrakcja Sikorek z pozostałości farb. Dalej umyliśmy rączki, niektóre Sikorki już robią to bardzo samodzielne, brawo! Zjedliśmy śniadanko przy wysłuchaniu piosenek, ale też nie zabrakło wolnych harców. Wyjście na szkolne boisko okazało się niespodzianką dla wszystkich. Otóż tego dnia odwiedził nas Pol, absolwent naszej szkoły. Razem ze swoją mamą przynieśli nam książki, które na pewno wykorzystamy podczas zajęć. Dziękujemy raz jeszcze za książki i wizytę! Drugą część zajęć poświęciliśmy na Dzień Niepodległości. Sikorki wykonały wyklejankę mapy Polski, ale także dokończyły nasze patriotyczne serduszka z wełny w barwach biało - czerwonych. Posłużą nam jako dekoracja na grudniowym spotkaniu. Wspólnie z Orłami odśpiewaliśmy piosenkę z pokazywaniem ''Polak mały'' oraz utrwaliliśmy wiersz W.Bełzy ''Katechizm polskiego dziecka''. Na zakończenie odśpiewaliśmy hymn polski ''Mazurek Dąbrowskiego'' trzymając flagę Polski, jako symbol naszej przynależności do narodu polskiego.
Zrobiło się patriotycznie. Pozostając ze starsza grupą ćwiczyliśmy już nasze wystąpienie, które przedstawimy na spotkaniu świątecznym, 1 grudnia. Podsumowaliśmy zajęcia grą w kostki pogodowe z kart Tropicieli. Każdy z uczniów losował kolejno kostką i miał za zadanie odpowiedzieć co to za zjawisko pogodowe. Mgła i burza trochę sprawiły nam kłopotu. Najbardziej znana dzieciom okazała się tęcza i słońce. Siedząc w kręgu przeczytaliśmy sobie wybraną przez dzieci książeczkę o Pinokiu oraz wypełnialiśmy naklejkami historyjki, dzięki którym powtórzyliśmy i poznaliśmy nowe słówka.
Dziękuje i do zobaczenia już za tydzień,
Gosia
Orły
Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od uzupełnienia dzienniczka podróżnika
naszego projektu Podróże Małe i Duże. Tym razem zapoznaliśmy się z
muzyką Wrocławia. Dowiedzieliśmy się, że odbywa się tam mnóstwo
festiwali. Najstarszym jest prestiżowy Jazz nad Odrą (od 1963 r.) oraz
Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (od 1966 r.). Wspomnieliśmy
również o Gitarowym Rekordzie Świata. Co roku na rynku spotyka się wielu
muzyków i gra wspólnie utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. W tym roku w
maju zagrało go 7531 gitarzystów, niestety do pobicia rekordu z 2023 r.
to nie wystarczyło (7967 gitarzystów), ale to i tak imponujący wynik.
Przy okazji obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy relację z tego wydarzenia.
Następnie zapoznaliśmy się ze świętem obchodzonym 11 listopada. Wysłuchaliśmy historii jak Polska zniknęła z mapy Europy. Poznaliśmy nowe słowa jak zaborcy, rozbiór Polski. Zapoznaliśmy się też z opowiadaniem o powstaniu Mazurka Dąbrowskiego i legionów polskich we Włoszech.
Po powrocie do klasy wykonaliśmy pierwsze ozdoby świąteczne, które
sprawiły dzieciom wiele radości. Przy okazji urządziliśmy sobie
pogadankę na temat Świętego Mikołaja i czy dzieci już napisały do niego
list. Do domów rozchodziliśmy się z uśmiechem na twarzy.
Zadanie domowe: dzieci otrzymały krótkie życzenia świąteczne do nauki na
pamięć, proszę również poćwiczyć śpiewanie kolędy Przybieżeli do
Betlejem.
Pozdrawiam,
Komentarze
Prześlij komentarz