Gavá, zajęcia 23 września

Klub Maluszka

„Dzień dobry, witamy i wszystkich zapraszamy ……….”  W sobotę powitaliśmy wszystkie dzieci w Klubie Maluszka w Szkole Polskie w Gavá.
Nasza piosenka Czereśnie - Witamy - https://www.youtube.com/watch?v=IFj4BW0O3gI wybrzmiała kilka razy, ponieważ dzieci bardzo chętnie zmieniały instrument, aby wypróbować jego brzmienie.
Na pierwsze klasowe spotkanie przybyły dzieci, które się już znały i dzieci, które nieśmiało, ale z uśmiechem dołączyły do grupy.
Poznaliśmy imiona dzieci i rodziców. Krótko opowiedziałam jak przebiegają nasze zajęcia w Klubie i czym się zajmujemy.
Podczas pierwszych zajęć w klasie wszystkie aktywności miały na celu przybliżyć dzieci, pozwolić im się poznać, pokazać co lubią, w jakich zabawach dobrze się czują, jaka muzyka sprawia, że chętnie dołączają się do zabawy, jakie zabawy ruchowe przyciągają dzieci.
Zajęliśmy się kilkoma tematami, tak aby Maluszki były zaangażowane i Rodzice również.
Wyszliśmy na spacer z naszymi jeżami, które wg kalendarza przyrodniczego jeszcze aktywnie wędrują, pobawiliśmy się na szkolnym podwórku kilkoma zabawami ruchowymi, rymowanym wierszykiem powędrowaliśmy po plecach dzieci – zabawa pozwoliła dzieciom odpocząć, a także wywołała wielką ciekawość. Dzieci słysząc „Tędy płynie rzeczka, idzie Pani na szpileczkach, obok przeszła szczypaweczka…”  bardzo były ciekawe, czy rzeczywiście wędruje szczypaweczka i jak ona wygląda😊
Taniec z pokazywaniem, czyli „Pokazywanki Śpiewanki” to nasza kolejna aktywność, którą zakończyliśmy piosenką Rysujemy kotka - YouTube https://www.youtube.com/watch?v=ockp6Dam8VU po czym według zapamiętanych słów „tu kółeczko, tu kółeczko, tu małe usteczka…….”  metodą „wyrywanki” wykonaliśmy kotki.   Prace były bardzo różne, niektóre kotki miauczały, niektóre miały imię, dzieci bardzo chętnie ozdabiały swoje miauczusie czerwonymi kropkami.
Kiedy nasze Maluszki jadły posiłek – drugie śniadanie, Rodzice odpowiadali na pytania quizu z wiedzy o literaturze, kulturze i tradycjach polskich, który został przygotowany z okazji obchodzonego od 2005 roku  Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.
Quiz okazał się ciekawy, wiele informacji zawartych w pytaniach i prawidłowych odpowiedziach zaskoczyło Rodziców.
Pożegnaliśmy się „Zabawą w Pociąg”  Zabawa w pociąg - YouTube https://www.youtube.com/watch?v=kpVkqTKM1q8&t=3s  – bardzo chciałam zmienić nasz pożegnalny zwyczaj, ale okazało się, że Maluszki, które kontynuują przygodę z nami właśnie czekały na tę piosenkę i nie chciały żadnej nowej – co znaczy że Pociąg nadal pozostanie z nami.

Dziękuję Rodzicom i Maluszkom za miły czas, cieszę się, że mogłam poznać Wasze Pociechy i mam nadzieję, że wspólnie przeżyjemy wiele radosnych chwil w tym roku szkolnym.


Pozdrawiam serdecznie – do zobaczenia,
Joanna Tylek

Żabki 1

Na ostatnich sobotnich zajęciach Żabki 1 przywitały jesień.
Do naszego spotkania dołączył jesienny skrzat, który chciał poznać nasze imiona i zainteresowania a potem opowiedział nam co nieco o nowej porze roku.
Usłyszeliśmy, jakie zmiany możemy zauważyć za oknem, które owoce w tym czasie są najpyszniejsze czy jakie kolory liści możemy podziwiać na drzewach.
Po tej cennej lekcji dzieci przystąpiły zrobienia pracy plastycznej. Każdy na kolorowych listkach odrysował swoją dłoń.Po połączeniu każdego listka powstała piękna korona jesiennego drzewa.
Posłuchaliśmy także piosenek o jesieni i kolorowaliśmy rysunki, które kojarzą nam się z nowo rozpoczętą porą roku.
Na końcu zajęć bawiliśmy się wspólnie na świeżym powietrzu.

Ania

Żabki 2

W ostatnią sobotę przeprowadzono z Żabkami 2 jesienne zajęcia. Zaczęliśmy od opowiadania o jesieni, co ją charakteryzuje, co robią zwierzęta i jakie się zbiera zapasy.  Następnie za pomocą piłki  ćwiczyliśmy słowa po polsku na wybraną literę, aby nauczyć się nowych słów. Nie zabrakło również zajęć rekreacyjnych takich jak zabawa w ciuciubabkę. Kreatywne myślenie i twórczość dzieci utrwaliliśmy nowym  ćwiczeniem muzycznym, które udało mi się wprowadzić.  Polegało ono  na przesłuchaniu pięciu utworów i narysowaniu emocji jakie im się kojarzą z danym utworem.
Na koniec ostatnie chwilę spędziliśmy na świeżym powietrzu, gdzie dzieci bawiły się na placu zabaw, bądź kontynuowały zabawę w ciuciubabkę.
Dziękujemy wszystkim dzieciom jak i rodzicom za przybycie i zapraszamy na kolejne zajęcia:)

Julia

Bociany


Idzie łąką, idzie polem
pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie – słońce świeci.
Gdy otworzy – pada deszcz.

Kto to taki? Czy już wiecie?
Tak! To właśnie jesień jest!


Takim akcentem rozpoczęły się ostatnie zajęcia w grupie Bocianów w Szkole Polskiej w Gavá. Wspólnie pożegnaliśmy lato i przywitaliśmy astronomiczną jesień. Bociany dzielnie znalazły różnice między poszczególnymi porami roku oraz między jesienią w Polsce a Hiszpanią. Wspominaliśmy także lato, które jak się okazało większość Bocianów miała przyjemność spędzić właśnie w rodzinnym kraju- przywołaliśmy więc wspólnie najlepsze wspomnienia z wakacji od Morza Bałtyckiego aż po Karpaty. Następnie przypomnieliśmy sobie oznaki nadchodzącej jesieni, jej dary oraz kolory. Wszystkie dzieci przygotowały swoje prace plastyczne dedykowane zarówno wspomnieniom z wakacji, jak i skojarzeniom z aktualną porą roku- jesienią. Następnie udaliśmy się na dwór, żeby poszukać darów jesieni, które znamy z Polski, żeby sporządzić z nich jesienne ludziki na przywitanie nowej pory roku. Oczywiście znaleźliśmy też czas na trochę powtórek. Wspólnie przypomnieliśmy sobie części mowy i Bociany świetnie poradziły sobie z wyszukaniem rzeczowników w tekście na temat jesieni. Wspólnie powtarzaliśmy także pisownię wybranych słów związanych zarówno z latem, jak i sezonem gdzie liście mienią się od czerwieni, przez pomarańcz aż po złoto. PRZYWITALIŚMY JESIEŃ! Oczywiście jak zwykle nie zabrakło też polskich wierszy, piosenek i muzyki pozostającej w tej tematyce. Bociany spisały się na medal i zajęcia przebiegły w cudownej atmosferze oraz przyniosły bardzo dużo cennej i praktycznej wiedzy! Do zobaczenia na kolejnych zajęciach,


Wiktoria

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?