Zajęcia z języka polskiego dla dorosłych, lekcja nr 13, 28 kwietnia
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej i przypomnienia odmiany czasowników.
Temat naszego spotkania brzmiał: „Dzień Matki”. Tekst pochodzi z książki autorstwa Wioletty Gurdach i Wojciecha Sosnowskiego pt.: „Polskie czytanki”. Na wstępie powiedzieliśmy sobie, iż „Dzień Matki” to święto obchodzone na całym świecie, głównie w miesiącu maju. Opowiedzieliśmy co to jest dla nas „Dzień Matki” i jak to święto obchodzimy w naszym kraju. W Hiszpanii święto mam obchodzone jest w pierwszą niedzielę miesiąca, a w Polsce dwudziestego szóstego maja.
Bohaterka naszego opowiadania, Marta była bardzo zapracowaną mamą trójki dzieci. Przy okazji lektury tekstu przypomnieliśmy sobie pytania, na które odpowiada celownik: Komu Marta przygotowuje jedzenie?, Komu Marta daje listę zakupów?, Komu smakują obiady Marty? Itd. Poznaliśmy również nowe słowa i wyrażenia, jak np. gospodyni domowa, laurka, opowiadanie, rysunek. Napisaliśmy także wspólne życzenia dla naszych mam.
Drugą część zajęć poświęciliśmy na przypomnienie nazw posiłków i dań. Rozmawialiśmy o tym jak wygląda typowe śniadanie w różnych częściach świata.
Przy okazji przypomnieliśmy również liczbę mnogą rzeczowników oraz liczebniki: jeden, jedna, jedno, dwa, dwie.
Uzupełniając dialogi w naszym podręczniku, pracowaliśmy także z nowo poznanymi czasownikami, wstawiając je we właściwej formie.
Zajęcia zakończyliśmy lekturą naszej książki „Kryzys wieku średniego.”
Dominika
Komentarze
Prześlij komentarz