Polskie akcenty podczas festiwalu Dixieland w Tarragonie

Podczas tegorocznej edycji jazzowego festiwalu Dixieland Stowarzyszenie Kulturalne Katalońsko-Polskie zaprosiło widzów na dwa spotkania z polską kulturą: wystawę Polskiej Szkoły Plakatu Jazzowego oraz katalońską premierę filmu „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy". 

W piątek 20 kwietnia odbyła się inauguracja wystawy Polskiej Szkoły Plakatu Jazzowego z udziałem Włodzimierza Nabrdalika, konsula RP w Barcelonie, Kike Colmenar, dyrektora artystycznego Festiwalu Dicieland, Juana Pablo Vallejo, koordynatora Festiwalu w Urzędzie Miasta Tarragona oraz organizatorów wystawy- Iwony Małeckiej, prezes Stowarzyszenia oraz Urszuli Salamon. 
Polska Szkoła Plakatu powstała w latach 50 ubiegłego wieku. Grupę tworzyli ambitni artyści, których celem było promowanie kulturalnych wydarzeń w sposób wychodzący poza schemat. Kreowane przez grafików plakaty były więc metaforyczne, poetyczne, a przede wszystkim bardzo oryginalne. Każdy z artystów miał swój własny niepowtarzalny styl. Plakaty promowały premiery filmowe, teatralne i przede wszystkim jazzowe koncerty i festiwale. W latach 50 bowiem narodziła się także Polska Szkoła Jazzu. Na wystawie w Tarragonie publiczność ma okazję zobaczyć plakaty reklamujące słynny festiwal Jazz Jamboree, koncerty wielkich polskich muzyków takich jak Tomasz Stańko, a także portrety znanych na całym świecie gwiazd jazzu. 
Wystawę można zobaczyć do 2 maja w holu Taetre Tarragona. 
Drugim polskim akcentem na Festivalu Dixieland była katalońska premiera filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy". Obraz opowiada historię Polaka wracającego do ojczyzny po latach przebytych na emigracji w Anglii. Jego marzeniem jest zarażenie Polaków miłością do swingowej muzyki. Nie jest to jednak łatwe zadanie w komunistycznej rzeczywistości lat 50. W filmie zagrali wybitni polscy aktorzy min. Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Anna Dymna oraz wspaniali muzycy: Wojciech Karolak i Wojciech Mazolewski. 
„Excentrycy” swingowo rozkołysali katalońską publiczność, która była pod wrażeniem polskiego filmu pełnego muzyki i dowcipu. 
Serdecznie zapraszam w imieniu Stowarzyszenia Kulturalnego Katalońsko-Polskiego na trwającą do 2 maja wystawę Polskiej Szkoły Plakatu Jazzowego w Tarragonie oraz na pozostałe muzyczne wydarzenia organizowane podczas Festiwalu Dixieland. 

Urszula Salamon

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?