Sprawozdanie z zajęć z 4 czerwca

Pszczółki

WIOSKA INDIAŃSKA”

Ostatnie zajęcia w kalendarzu roku szkolnego w Szkole Polskiej rozpoczęły się dość nietypowo, otóż dzieci wchodząc do sali zobaczyły stojący w rogu indiański wigwam. Szybko się zorientowały, że dziś będziemy mówić o Indianach i na chwilę zamieszkamy w wiosce indiańskiej, poznając przy tym kulturę i obyczaje prawdziwych Czerwonoskórych.

Aby móc w pełni wcielić się w rolę, na początku wykonywaliśmy kolorowe pióropusze na głowę. Dzieci ozdabiały je przyklejając kolorowe elementy do pasków, a panie pomagały w przyklejaniu piórek. W między czasie nauczyliśmy się też indiańskiego okrzyku zwycięstwa.

Po założeniu pióropuszy na głowy, zasiedliśmy w tipi, aby zobaczyć pokaz multimedialny i posłuchać opowieści na temat Indian, a to wszystko przy muzyce lasu i zapalonych kadzidełkach:

Kim byli Indianie?

Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki i żyli w grupach zwanych plemionami. Najważniejszą osobą w plemieniu był Wódz. Indianie nosili długie, czarne włosy i mieli śniade twarze. Każde plemię miało inną tradycje, obyczaje, a nawet język. Utrzymywali się sami, dlatego mężczyźni byli myśliwymi, łowili np. ryby i dbali o to by najbliżsi mieli żywność. Kobiety zbierały dary lasu, uprawiały warzywa, głównie kukurydzę, fasolę i dynię. Obecnie życie Indian nie przypomina tego z dawnych czasów, ale niektóre zwyczaje zachowali do dziś.

Gdzie mieszkali Indianie?

Bardzo praktycznym mieszkaniem Indian było tipi. Tipi to namiot zbudowany z długich tyczek pokrytych pozszywanymi skórami bizonów. Mieściła się tam cała rodzina i było im bardzo wygodnie. Po jednej stronie namiotu umieszczano posłania, a po drugiej różne sprzęty potrzebne do codziennego życia. Budowaniem namiotu zajmowały się kobiety. Łatwo było go złożyć i zbudować od nowa.

Jak się ubierali Indianie?

Większość ubrań Indianie szyli ze skór zwierzęcych. Mężczyźni nosili latem rodzaj fartuszka oraz buty – mokasyny. Kobiety zakładały spódniczki i również mokasyny. Zimą zarówno kobiety jak i mężczyźni okrywali się kożuchami. Zasłużeni wojownicy nosili na głowach pióropusze. Później Indianie szyli ubrania z płótna – dla mężczyzn proste koszule i spodnie, a dla kobiet sukienki. Zdobili je różnymi wzorami, np. sylwetkami bizonów, ptaków.

Tu dzieci oglądały drewniane korale, naszyjniki, które również są elementem stroju Indian.

Co było pożywieniem Indian?

Codzienne pożywienie Indian to głównie kukurydza, dynia i fasola, a także ryby, mięso bizonów i innych zwierząt. Z kukurydzy zmielonej na mąkę Indianie wypiekali chleb lub podawali ją jako kaszę z miodem, albo tłuszczykiem. Z dyni piekli słodkie placki.

Jakie były zwyczaje Indian?

Indianie budowali totemy. Były to wysokie słupy z drewna lub kamieni postawione przed wioską. Przedstawiały historię rodziny do której należały. Rzeźbiono na nich głowy takich zwierząt jak kruki, wilki, niedźwiedzie czy orły. Do najważniejszych przedmiotów Indian należała fajka pokoju. Temu kto otrzymał fajkę pokoju obiecywano spokój, długie życie, dostatek i powodzenie.


Po prezentacji dzieci odpowiedziały na krótkie pytania:

  1. Jak wyglądali Indianie, w co się ubierali?

  2. Jak nazywają się domy Indian?

  3. Czym się zajmowali mężczyźni, a co robiły kobiety?

  4. Czym były totemy?

Następnie przystąpiliśmy do zabawy ruchowej, ale wcześniej pomalowaliśmy twarze w barwy wojenne:

Zabawa ruchowo-naśladowcza „Jechali Indianie”:

Jechali Indianie przez prerię, przez wodę, przez most. Dojechali do wielkiego wzgórza. Zsiedli z koni i cichutko skradając się zobaczyli blade twarze. Wyciągnęli strzały, napięli łuki i wypuścili strzały. Zwyciężyli. Uradowani wydali okrzyk zwycięstwa nananan….Wsiedli na konie i znowu jadą przez prerię, przez wodę, przez most. Dojechali do wioski, witają się ze swoimi bliskimi. Są bardzo zmęczeni. Kładą się spać. Śni im się, że jadą przez prerię….

Po nauczeniu się zabawy Indiańskie Poziomki postanowiły odwiedzić pobliskie plemię Krasnoludków. Wkroczyliśmy do sali i zachęciliśmy do wspólnej zabawy, a następnie zaprosiliśmy do naszej Wioski Indiańskiej, żeby Krasnoludki mogły również dowiedzieć się czegoś ciekawego o Czerwonoskórych.

Kolejną część zajęć spędziliśmy na świeżym powietrzu. Tam przygotowywaliśmy się do występu na zakończenie roku szkolnego. Dzieci ćwiczyły piosenkę wykorzystując wcześniej pięknie przygotowane, kolorowe gitary. Po trudach ćwiczeń przyszedł czas na zabawy dowolne. Chwilę na powietrzu, a potem w sali szkolnej. Dzieci wspólnie się bawiły zachowując zasady panujące w naszej grupie, chętnie się dzieliły ze sobą zabawkami.

Dzień minął w wyjątkowej, radosnej atmosferze, wcielając się w ciekawe role dzieci zdobyły interesujące wiadomości o Indianach oraz kształtowały wyobraźnię wykorzystując zmysł słuchu i ruch.

Pozdrawiamy cieplutko:

Urszula Cur, Magdalena Pacześniak, Barbara Starczewska



Krasnoludki


Na początku spotkania powtórzyliśmy ogólnie wiadomości zdobyte w toku nauki w bieżącym roku szkolnym. Następnie opowiedzieliśmy o naszych marzeniach wakacyjnych i planowanym odpoczynku. Wypowiedzi dzieci koncentrowały się głównie na podróżach i przygodach. Kilku Krasnoludków wraz ze swoimi rodzicami planuje wakacje w Polsce. Obiecali przywieźć pamiątki z tych wojaży. Po przerwie śniadaniowej do naszej sali lekcyjnej wjechali na wyobrażanych przez siebie koniach przystrojeni wspaniałymi pióropuszami na głowach Indianie z grupy Poziomek. Wspólnie z nimi pojechaliśmy do wioski indiańskiej, gdzie słuchaliśmy opowiadania Pani Uli o życiu Indian, ich zajęciach , stroju i walkach.

Po tak wspaniałej przygodzie powróciliśmy do sali, aby nauczyć się jeszcze rozpoznawać polskie monety i banknoty. Wymienialiśmy się pieniędzmi przy wspólnej zabawie w kupowanie i sprzedawanie warzyw i owoców.

Dzieci tylko troszkę myliły się przy nazywaniu waluty polskiej zapominając, że to nie euro.

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolejny numer czasopisma Miś do czytania z rodzicami i rodzeństwem.

Życzę swoim uczniom dobrego wypoczynku oraz przeżywania wspaniałych przygód podczas wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu.

Maria

Pszczółki

Na ostatnich już w tym roku zajęciach postanowiliśmy przy pomocy quizu dowiedzieć się ile zdobytych przez ten rok informacji pozostało nam w głowach. Przyznaję, że poszło całkiem nieźle, wyniki były satysfakcjonujące. Omówiliśmy także wakacyjne plany każdego ucznia, następnie każdy je podsumował kilkoma zdaniami w formie krótkiego opowiadania. W związku z tym, że tak bardzo lubimy relaksować sie w przerwie na sali gimnastycznej wybraliśmy się na ostatnie przed wakacjami figle z chustą animacyjną. Po powrocie zapoznaliśmy się z wierszem Doroty Ryst „Wakacje''.


Dorota Ryst


Wakacje



Rozetrę w dłoni liść mięty –

Da mi najświeższy zapach.

Wpatrzę się w blaski na wodzie

I w żagle – zwiastuny lata.

Po słońce do nieba wyślę

Maleńką, lekką biedronkę.

A na języku rozgniotę,

Czerwoną, słodką poziomkę.

I kiedy zdyszany pociąg

Wtoczy się ciężko na stację

Wsiądę do niego z plecakiem –

Pojadę witać wakacje.



Wisła

Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy jak zwykle od zagadek i rebusów.

Następnie ułożyliśmy puzzle z mapą Polski. Po czym dokładnie przeczytaliśmy nazwy wszystkich najważniejszych miast. Kolejnym zadaniem była zgadywanka, gdzie znajduje się dane miasto czy rzeka. Należało szybko odnaleźć dane miasto lub rzekę na mapie. Dzięki temu zadaniu utrwaliliśmy sobie wiedzę dotyczącą miast Polski.

Następnie przeszliśmy do rozwiązywania krzyżówki i labiryntów, a po przerwie przeszliśmy do najważniejszego zadania tych zajęć jakim było powtórzenie wiedzy z zakresu najważniejszych postaci polskiej kultury i historii. Zadanie polegało na dopasowaniu powycinanych karteczek z nazwami cenionych postaci i dopasowaniu ich do karteczek z określającymi ich zdaniami np. Kazimierz Wielki - Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Dopasowane już karteczki każde z dzieci przyklejało na czerwonym kartonie w kolejności chronologicznej. Aby odgadnąć prawidłowe odpowiedzi możliwe było używanie książki stosowanej przez nas na zajęciach. W efekcie końcowym każde z dzieci uzyskało tablice z omówionymi postaciami gotową do powieszenia na lodówce lub nad biurkiem. Dodatkowo obkleiliśmy je taśmą klejącą. Powtórzyliśmy wiedzę dotyczącą takich postaci jak: Słowianie i ich zwyczaje, Mieszko I, Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski.

Oczywiście w następnym roku szkolnym będziemy kontynuować temat z zakresu najwybitniejszych bohaterów polskiej kultury i historii od Stanisława Augusta Poniatowskiego po współczesność.

Po tym zadaniu wysłuchaliśmy wiersza Jana Brzechwy "Szelmostwa lisa Witalisa".

Po wysłuchaniu audiobooka zrobiliśmy powtórzenie z wiedzy dotyczącej takich części mowy jak: czasownik, przymiotnik, rzeczownik. Powtórzyliśmy każdą część mowy oddzielnie, a następnie bawiliśmy się w zgadywankę polegającą na wymyślaniu rzeczowników a także przymiotników i czasowników do każdego z nich. Np.:

Żaba (rz) - jaka? zielona (p) - co robi? skacze (cz)

Po tym zadaniu powtórzyliśmy pisownie wyrazów z rz, cz, sz.

Na sam koniec wysłuchaliśmy audiobooka z kolejnymi perypetiami Karolci.

Ostatnie zajęcia zakończyliśmy z wielką satysfakcją podsumowując bardzo pracowity rok szkolny podczas którego udało nam się omówić:

Legendy:(w formie audiobooków): O Lechu Czechu i Rusie, O Popielu i Mysiej wieży, Legenda o Piaście i Postrzyżynach, Legenda o Smoku ze smoczej jamy, Legenda o Czarodziejskim Młynku, Legenda o Warsie i Sawie, Legenda o Bazyliszku, Legenda o Złotej Kaczce, Legenda o Sielawowym Królu, Legenda o Pięknej Pasterce i Księciu a także.

Omówione zostały także utwory:
„Latarnik” H. Sienkiewicza (audiobook), Tren VIII – J. Kochanowski, liczne bajki Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, „Baśń tęczowa” A. Asnyka, „Karolcia” Marii Kruger (audiobook) i wiele innych krótkich utworów.

Znajomość pojęć: czasownik, przymiotnik, rzeczownik. Znajomość niektórych reguł pisowni.

Udało nam się także przestudiować pisownię i znaczenie bardzo dużej ilości trudnych wyrazów, przerobiliśmy z tym temacie 2 podręczniki z zakresu nauczania języka polskiego z wyrazami ułożonymi tematycznie np.: pożywienie, budowa ciała, przedmioty w szkole, domu i wiele wiele innych. Głównie za pomocą obrazków i wyrazów je określających.

Znajomość wspomnianych wcześniej:
Słowianie i ich zwyczaje, Mieszko I, Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski.

Jak również wiele innych tematów i zagadnień.

Mam nadzieje, do zobaczenia w następnym roku!
Pozdrawiam,
Joanna

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kontakt

Rozkład zajęć 2022/2023

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?