Zajęcia w Barcelonie, 2 grudnia
Poziomki
Pozdrawiamy serdecznie,
Izabela Tomczak, Babcia Sabina i Monika Szewczyk
Jagódki
Pozdrawiają,
Basia i Patrycja
Malinki
Małgorzata Kortylewska
Jarzębina
W czasie ostatnich zajęć w tym roku kalendarzowym dzieci z grupy Poziomek „rozpracowywały” temat nadchodzącej zimy. Wszystkie elementy zajęć zostały tak zaaranżowane aby dzieci poznały jak najwięcej oznak zmiany pory roku. Były to kolorowanki przedstawiające zimowe sporty czy krótka historyjka obrazkowa przedstawiająca zwierzęta, które zapadają (lub nie) w zimowy sen itd.
W czasie oglądanie Bolka i Lolka „Opiekunowie zwierząt” często zatrzymywałam bajkę aby dzieci mogły dokładnie się przyjrzeć i wypowiedzieć (np. jakie zwierzęta wystąpiły w bajce, gdzie mieszkają te zwierzęta, dlaczego Bolek i Lolek je dokarmiają). Dzieci poznały nowe nazwy zwierząt (np. sarna, dzik) oraz przeliczały je.
Na szkolnym patio dzieci zrobiły papierowe kule śniegowe, które następnie wykorzystały do zabawy z użyciem chusty animacyjnej.
Przedostatnim punktem spotkania było zaśpiewanie Stefanowi piosenki „Sto lat” z okazji jego urodzin.
Zamykająca zajęcia praca plastyczna polegała na wyklejeniu kawałkami styropianu bałwana :).
Pozdrawiamy serdecznie,
Izabela Tomczak, Babcia Sabina i Monika Szewczyk
Jagódki
Święta zbliżają się wielkimi krokami, toteż na ostatnich zajęciach postanowiliśmy się odpowiednio do nich przygotować.
Po naszym tradycyjnym przywitaniu w przyjaznym kręgu, poznaliśmy podstawowe
symbole świąt Bożego Narodzenia.
Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały świątecznych zagadek, starając się odgadnąć o jakich symbolach mowa:
- Przyniesioną z lasu pięknie wystroimy na niej najpiękniejsze bombki powiesimy.
- Te złote – lubią nosić panie te papierowe choinka dostanie.
- Pudełeczka i paczuszki, torebki i paczki w groszki, gwiazdki oraz w małe szlaczki. W środku pewnie coś miłego od Świętego dla każdego.
- W paseczki, gwiazdeczki, błyszczące, matowe. Podłużne, okrągłe, stare i nowe. Dzisiaj ozdobią gałązki świerkowe.
- Jakie to święta gwiazdka zaczyna a w żłobie leży mała Dziecina?
Następnie opowiedzieliśmy sobie o zwyczaju pisania listu do Świętego Mikołaja. Okazało się że nie wszystkie dzieci napisały list toteż postanowiliśmy szybciutko nadrobić zaległości. Dzieci z wielkim entuzjazmem napisały swój list i opowiedziały o swoich życzeniach.
Po tak pracowicie rozpoczętym poranku udaliśmy się na drugie śniadanie, a następnie odwiedziła nas Pani Marta, która poprowadziła zajęcia z arteterapii.
Druga część zajęć przebiegała w dość sportowej atmosferze. Zanim jednak wybraliśmy się na zajęcia sportowe, postanowiliśmy ubrać nasze świąteczne choinki. Dzieci dostały kartki, na których miały narysować choinkę i ozdobić ją świątecznymi dekoracjami. Nasze prace prezentowały się znakomicie. Wszystkie choinki zostały bardzo ładnie ozdobione.
Na koniec udaliśmy się na zajęcia ruchowe do kolorowej sali, gdzie czas minął nam na grach zespołowych, zabawach z chustą animacyjną i zabawach w kole. Przypomnieliśmy sobie nasze ulubione piosenki oraz zabawy.
Bardzo dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na następne już w Nowym Roku.
Basia i Patrycja
Malinki
Boże Narodzenie już za pasem, tak więc nasze ostatnie już w tym roku kalendarzowym zajęcia przebiegły w przedświątecznym klimacie. Wprowadził nas weń nasz stary dobry znajomy, Miś Uszatek. Obejrzeliśmy bowiem odcinek zatytułowany „Choinka”, w którym to nasz bohater szukał mrozu, a z nim drzewka na Święta.
Następnie, przy użyciu kart pracy i zdjęć, porozmawialiśmy o polskich obrzędach i zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Było więc o tym, skąd wzięła się w naszej tradycji choinka, jak świętujemy Wigilię: pierwsza gwiazdka, opłatek, sianko pod obrusem, 12 potraw (przypomnieliśmy sobie niektóre poznane już typowo polskie dania świąteczne), śpiewanie kolęd, pasterka, no i oczywiście prezenty, które zależnie od regionu Polski przynosi Św. Mikołaj, Dzieciątko Jezus, gwiazdka, Aniołek, czy też, jak w Poznańskiem, gwiazdor. Był też oczywiście żłóbek, stajenka, Święta Rodzina, pasterze i Trzej Królowie.
Z racji wieku naszych Malinek, oczywiście głównym znanym elementem były, jak chyba wszędzie, prezenty. Nie zawsze też była okazja do spędzenia Bożego Narodzenia w Polsce, a więc poznania naszej tradycji z bliska. Stąd też serdecznie zachęcam Rodziców, aby przybliżali ją w miarę możliwości i niezależnie od miejsca, w którym się świętuje.
Naszą wiedzę sprawdziliśmy, grając w bożonarodzeniowe domino – układaliśmy je, łącząc napisy ze świątecznymi obrazkami.
Po grze zajęliśmy się kompozycją i wykonaniem kartek z życzeniami świątecznymi. Dzieci mogły więc pochwalić się w domu własnoręcznie napisanymi życzeniami po polsku.
Podczas przerwy rekreacyjnej mali aktorzy z naszej grupy mieli próbę Jasełek, a reszta bawiła się na patio.
Czas pozostały po patio wykorzystaliśmy na naukę wybranych kolęd. Uczyliśmy się „Wśród nocnej ciszy” i próbowaliśmy też „Przybieżeli do Betlejem” i „Dzisiaj w Betlejem”.
Na koniec jeszcze raz powtórzyliśmy symbole związane ze Świętami, posprzątaliśmy klasę i pożegnaliśmy się, licząc na spotkanie na szkolnej Wigilii 16 grudnia.
Wszystkim Malinkom i ich Rodzinom życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia i spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku.
Małgorzata Kortylewska
Jarzębina
Ostatnie w tym roku kalendarzowym zajęcia w grupie Jarzębina przebiegły pod znakiem wróżb i przepowiadania przyszłości. Na zorganizowanych Andrzejkach szukaliśmy imion mężów i żon przekłuwając serca igłą. Rzucaliśmy wykałaczki i odczytywaliśmy znaczenie liter które widzieliśmy, "łowiliśmy" wróżby na wędkę. Największą popularnością cieszyło się wróżenie z roztopionego wosku poprzez przelanie go przez klucz a następnie odczytanie przyszłości z cienia jaki rzucała powstała bryła. Większość naszych uczniów czeka świetlana przyszłość : wielcy tancerze, podróże, życie w zamkach... Nasze wróżby zakończyliśmy ustawiając buty do drzwi. Właścicielka buta, który pierwszy przekroczył próg pierwsza wyjdzie za mąż. Gratulujemy Zuzi i mamy nadzieję że już niedługo wszyscy będziemy się mogli bawić na jej weselu!
Cześć zajęć poświęciliśmy na próbę jasełek. Większość dzieci zna już swoje role ale prosimy poćwiczyć w domu kolędy.
Nasza kartka z kalendarza tym razem dotyczyła właśnie Andrzejek oraz Barbórki czyli święta górników.
Żadne z dzieci nie przyniosło zaległej pracy domowej "moja ojczyzna to...". Bardzo prosimy o uzupełnienie tych braków.
Do zobaczenia na spotkaniu świątecznym 16 grudnia,
Ania i Agata
Komentarze
Prześlij komentarz