Pierwsze spotkanie z językiem polskim na luzie, 22 października

Tydzień temu rozpoczęliśmy nasze Spotkania z językiem polskim na luzie. Przyszło 6 słuchaczy, w tym tylko jedna kobieta!

Zaczęliśmy od przedstawienia się i nauczenia się (bądź przypomnienia sobie) różnych form witania i żegnania się po polsku, zarówno tych bardziej formalnych (Dzień dobry, Witam, Cześć, Do widzenia etc.), jak i tych nieformalnych i kolokwialnych (Siema, Hej, Na razie etc.). Poznaliśmy też różne inne przydatne zwroty (Jak się masz? Jak tam? Co tam? Super wyglądasz etc.).

Okazało się, że poziom języka polskiego naszych uczestników jest dość zróżnicowany. Ale poradziliśmy sobie jakoś z tym problemem: ci bardziej zaawansowani uczestnicy opowiadali różnego rodzaju anegdoty i uczyli się dodatkowych (kolokwialnych) zwrotów.

Dużą część naszych zajęć przeznaczyliśmy na pracę z obrazkami (do których szukaliśmy polskich znaczeń), które potraktowaliśmy jako pretekst do wprowadzania nowych zwrotów, a nawet do rozmów o polskich zwyczajach: stół (na stole, pod stołem etc. przy okazji wspomnieliśmy o regule pisania ó), pojawił się też stół z powyłamywanymi nogami; szafa (było też o wyjściu z szafy); fotel (oraz fotelik samochodowy); lustro i lusterko (przy okazji wspomnieliśmy o zdrobnieniach); kanapa (vs. kanapka); biurko (vs. biuro) i wiele, wiele innych.

Myślę, że mieliśmy przy tym sporo zabawy!

Na następnych zajęciach porozmawiamy głównie o jedzeniu i sytuacjach w restauracji (oraz słówkach i zwrotach z tym związanych). Mam nadzieję, ze uda nam się zobaczyć fragment jakiegoś polskiego filmu lub poznać jakąś polską piosenkę związaną z tym tematem. Wszelkie propozycje od słuchaczy mile widziane.

Praca domowa:

- Umieć policzyć do 20 (wymawiać, pisownia dla chętnych).

- Nauczyć się słówek z kartki z obrazkami (pisownia dla chętnych)


Do zobaczenia wkrótce!

Ania

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?