Pierwsze spotkanie zespołów projektowych międzynarodowego projektu „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu”, Białystok, 8-11.07.2021r

W dniach 8-11.07.2021r. odbyło się pierwsze spotkanie zespołów projektowych międzynarodowego projektu „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu”.

Organizacje partnerskie uczestniczące w spotkaniu: 

- Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku (koordynator),

- Vilniaus r. Maisiagalos vaiku lopselis-darzelis (Litwa),

- Associació Cultural Escuela Polaca (Hiszpania),

- "ProPolonia" Poolse Vereniging voor Cultuur en Onderwijs (Belgia),

- Integrative Saturday School Limited by Guarantee (Wielka Brytania),

- Polish School Altogether (Irlandia),

Z naszego stowarzyszenia udział wzięły: Ewa Hojna- dyr. szkoły i prezes Stowarzyszenia i Maria Kołomyjec - nauczycielka w Szkole Polskiej w Barcelonie i Gironie.

W czasie pierwszego dnia spotkania poruszyliśmy wszystkie ważne zagadnienia dotyczące realizacji projektu. Po prezentacji instytucji goszczącej (MODM w Białymstoku ) oraz instytucji partnerskich omówiliśmy merytoryczne założenia projektu czyli ogólne informacje o projekcie, produkty pracy intelektualnej, szkolenia dla pracowników z organizacji partnerskich, zarządzanie projektem – międzynarodowe spotkania projektowe i spotkania online oraz działania promocyjne i upowszechnianie w projekcie.

Po przerwie kawowej zajęliśmy się omówieniem budżetu i finansowaniem w projekcie, dokumentacją i raportowaniem działań projektowych oraz monitoringiem i ewaluacją w projekcie.

Wieczorem gospodarze zaprosili nas na kolację do restauracji Mazel Tov, gdzie mogliśmy spróbować m.in. sałatki Mazel Tov, Czulent czyli tradycyjnej potrawy żydowskiej , Holiszek czyli gołąbków, a także Tatara siekanego przy stoliku ( przez kucharza na żywo). 

Drugi dzień spotkania poświęcony był kulturowemu poznawaniu Białegostoku. Oglądając kolejno zabytki miasta mieliśmy okazję zapoznać się z bogatą historią i wielokulturowością tego pięknego miejsca. Obejrzeliśmy m.in. Cerkiew (Katedrę prawosławną p.w.św.Mikołaja), obiekt wzniesiony w latach 1843-46 na miejscu starszej świątyni unickiej. Przepiękne wnętrze świątyni z ikonami zachwyciło nas. Następnie przeszliśmy obejrzeć "Dziewczynkę z konewką'-  najbardziej znany mural w Białymstoku powstały w ramach akcji „Folk on the street” w 2013 roku na ścianie budynku przy ul. Piłsudskiego 11/4. Wykonała go absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Natalia Rak. Mural przedstawia dziewczynkę w stroju ludowym, która konewką podlewa drzewo - rosnący obok budynku kasztanowiec. Rysunek na murze nawiązuje do podlaskiej legendy o wielkoludach. Kolejnym miejscem , które zobaczyliśmy było miejsce domu rodzinnego Ludwika Zamenhoffa (1859-1917), twórcy esperanto, w którym mieszkał do 1873r. Drewniany dom rodzinny L. Zamenhoffa przy ul. Zielonej , a od 1919r. ul. Zamenhoffa 26 nie istnieje. W tym miejscu stoi powojenna kamienica, której właścicielem jest prywatna osoba. Dlatego miejsce urodzenia Zamenhoffa upamiętniono tablicą umieszczoną w 1959r. na sąsiednim budynku. Przemierzając ulice pięknego Białegostoku zapoznaliśmy się z historią Icchoka Malmeda (1903-1943) polskiego Żyda, bohatera getta białostockiego, który oblał kwasem solnym żołnierza SS. Następnie na skutek groźby masowej egzekucji Żydów dobrowolnie oddał się w ręce Niemców. 

Na zakończenie spaceru po mieście dotarliśmy do Pałacu i Ogrodów Branickich. Zespół pałacowo-parkowy Branickich to najpiękniejszy zabytek Białegostoku. Barokowe ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w Polsce.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji MODM w Białymstoku i całemu zespołowi białostockiemu za gościnność i organizację spotkania, a  wszystkim partnerom projektu za wspólnie spędzony czas, rozmowy i dzielenie się doświadczeniem pracy dydaktycznej wśród Polonii. 

Projekt „Polska szkoła na emigracji. Kompetentny nauczyciel i kreatywny uczeń kluczem do sukcesu” jest realizowany w ramach programu Erasmus plus – Akcja K02, Edukacja szkolna, Partnerstwa strategiczne na rzecz innowacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozkład zajęć 2024/2025

Kontakt

Co jest potrzebne aby zapisać dziecko do szkoły w Katalonii?